تعاریف بورسی بخش سوم

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۹ تیر ۱۳۹۵
تعاریف بورسی بخش سوم

سازمان بورس کلیة فعالیت‌هایی که در بازار سرمایه انجام می‌شود را تحت نظارت دارد و شرکت بورس زیر نظر سازمان بورس کلیة فعالیت‌های اجرایی مربوط به خرید و فروش اوراق بهادار را انجام می‌دهد.

41 – سهم چیست؟

  سهم درصد معینی از مالکیت یک شرکت سهامی است. به عنوان مثال اگر سرمایه شرکتی یک میلیون ریال باشد با فرض اینکه این سرمایه به 10.000 سهم هزار ریالی تقسیم شده باشد فردی که 100 سهم این شرکت را در اختیار دارد مالکیت و مشارکت وی در سود و زیان به اندازه یک درصد کل شرکت خواهد بود.

 

 

42 – ورقه سهم چیست؟

ورقه سهم سند قابل معامله‌ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد و اطلاعات مهمی از قبیل نام شرکت، شماره ثبت، نام و مشخصات دارنده سهام و مبلغ اسمی سهم بر روی آن نوشته شده است.

 

 
43 – شرکت سهامی چیست؟

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به تعداد معینی سهم با ارزش مساوی تقسیم شده است.

 

 
44 – شرکت سهامی بر چند نوع است؟

شرکت‌های سهامی بر دو نوع سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شوند. شرکت سهامی عام شرکتی است که مؤسسان آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌کنند و شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن در موقع تأسیس، توسط مؤسسات تأمین شده است.

 
45 – ترازنامه چیست؟

صورت حسابی است که وضعیت مالی یعنی دارائی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه شرکت را در پایان دوره مالی نشان می‌دهد.

 

 
46 – صورت سود و زیان چیست؟

در ادامه بخوانید:  تورم

صورت حسابی است که خلاصه و نتیجه عملیات یک سال مالی شرکت یعنی درآمدها، هزینه‌ها و سود (زیان) شرکت را نشان می‌دهد.

 

 
47 – اوراق مشارکت چیست؟

اوراق بهاداری است که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های سودآور تولیدی و خدماتی صادر می‌شود.

 
48 – تفاوت اصلی اوراق مشارکت و سهام چیست؟

اوراق سهام نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن در یک شرکت سهامی است. اما اوراق مشارکت نشان‌دهنده مبلغ معینی بدهی صادرکننده (وام گیرنده) به دارنده (وام دهنده) آن است.

 

 
49 – حجم مبنا به چه معناست؟

حجم مبنا برای هر شرکت عبارت است از حداقل تعداد سهامی که باید در طول یک روز کاری معامله شود تا قیمت پایانی بتواند تغییر کند.

 

 
50 – حجم مبنا برای هر سهم چگونه تعیین می‌شود؟

در حال حاضر حجم مبنا برای هر شرکت معادل 20 درصد از تعداد کل سهام منتشره شرکت تقسیم بر 250 روز کاری یعنی 0008/0 تعداد کل سهام هر شرکت است.

 

 
51 – آیا افراد حقیقی می‌توانند در بورس کالا خرید و فروش نمایند ؟

آری. همانند بورس اوراق بهادار افراد حقیقی می‌توانند با گرفتن کد معاملاتی از کارگزاری‌ها اقدام به خرید و فروش در بورس کالا کنند.

 

 
52 – به طور کلی چند نوع اوراق مشارکت در ایران منتشر می‌شود؟

در ادامه بخوانید:  ابزارهای مالی در بورس

در حالت کلی سه نوع اوراق مشارکت منتشر می‌شود که شامل موارد زیر است: الف- اوراق مشارکت بانک مرکزی ب- اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی ج- اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس .

 

 
53 – اوراق مشارکت بانک مرکزی چیست؟

اوراق مشارکتی است که به منظور اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این دسته از اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله نیست.

 

 
54 – اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی چیست؟

اوراق مشارکتی است که توسط وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی جهت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این نوع اوراق نیز در بورس معامله نمی‌شود.

 

 
55 – اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس چیست؟

اوراق مشارکتی است که به منظور تأمین مالی توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار منتشر می‌شود. این گونه اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله است.

 

 
56 – در حال حاضر کدامیک از شرکت‌های بورسی اوراق مشارکت منتشر کرده است؟

تنها شرکتی که تاکنون اقدام به انتشار اوراق مشارکت نموده شرکت ایران خودرو است. ضمناً این اوراق در بورس قابل معامله می‌باشد.

 

 
57 – قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس همانند سهام براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

در ادامه بخوانید:  جدول اقساط کارتهای اعتباری

 

 
58 – بازار خارج از بورس چیست؟

بازاری غیرمتشکل و فاقد مکان فیزیکی واحد است که در قالب شبکه ارتباطی الکترونیکی یا غیرالکترونیکی به مبادله اوراق بهادار می‌پردازد. معاملات در این بازار برپایه مذاکره و توافق صورت می‌گیرد.

 

 
59 – منظور از تعدیل EPS چیست؟

مدیران شرکت‌ها در ابتدای سال مالی با توجه به چشم‌انداز فعالیت‌های شرکت، EPS معینی را پیش‌بینی و اعلام می‌کنند. اما در طی سال با توجه به روند فعالیت ممکن است تغییر و اصلاح در EPS اعلام شده ضروری به نظر برسد و براساس عملکرد شرکت EPS جدیدی اعلام شود. به این تغییر تعدیل EPS گفته می‌شود.

 

 
60 – تفاوت سازمان بورس و شرکت بورس در چیست؟

سازمان بورس کلیه فعالیت‌هایی که در بازار سرمایه انجام می‌شود را تحت نظارت دارد و شرکت بورس زیر نظر سازمان بورس کلیه فعالیت‌های اجرایی مربوط به خرید و فروش اوراق بهادار را انجام می‌دهد.

 

 


برچسب ها:
..