حق عائله مندی دختران و زنان مجرد

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۹ تیر ۱۳۹۵
حق عائله مندی دختران و زنان مجرد

در این بخشنامه تاکید شده است که زنانی مشمول مزایای یاد شده می باشند که ازدواج نکرده اند یا ازدواج کرده اند و از همسر خود جدا شده اند لذا با توجه به حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری، همه زنان مذکور از این کمک هزینه عائله مندی برخوردار خواهند بود.

 

حق عائله مندی دختران و زنان مجرد : بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان زن شاغل و بازنشسته و وظیفه بگیر مشمول این قانون که دارای همسر نبوده و یا همسر آنان معلول و یا از کارافتاده کلی می‌ باشد و یا خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله ‌مندی بهره ‌مند می‌ شوند.

 

اما یکی از مشکلاتی که در تفسیر این قانون در دستگاههای اجرایی وجود داشت این بود که برخی ادارات با اشاره به کلمه عائله مندی و ذکر زنان بدون همسر، این موضوع را به زنانی که همسر خود را به هر دلیلی از دست داده اند و فاقد شوهر هستند نسبت می دادند نه زنان مجرد و لذا از پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد اجتناب می کردند.

 

 
با پیگیری ها و استعلام های صورت گرفته، بالاخره مجوز رسمی پرداخت این حق به همه زنان کارمند صادر شده است. بر اساس ابلاغیه خزانه داری کل کشور به تعدادی از دستگاههای اجرایی، تاکید شده است که پرداخت حق عائله مندی به کارکنان زن فاقد همسر بلامانع است.

در ادامه بخوانید:  نحوه مطالبه وجه چک در ثبت اسناد و املاک

 

 
در این بخشنامه تاکید شده است که زنانی مشمول مزایای یاد شده می باشند که ازدواج نکرده اند یا ازدواج کرده اند و از همسر خود جدا شده اند لذا با توجه به حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری، همه زنان مذکور از این کمک هزینه عائله مندی برخوردار خواهند بود.

 
متن بخشنامه
وزارت امور اقتصاد و دارایی – سازمان نظارت مالی و خزانه داری کل کشور – اداره کل نظارت بر اجرای بودجه

شماره نامه: ۱۸۳۲۶۴ / ۵۶ تاریخ نامه: ۰۶/ ۱۱ / ۹۳ پیوست: ندارد
بسمه تعالی
با سلام و احترام

 

 

بازگشت به نامه شماره ۳۵۶۶ / ۱۱ مورخ ۲۲/۱۰/۹۳ در خصوص پرداخت «کمک هزینه عائله مندی موضوع بند (۲) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری» به استحضار می رساند، به موجب قسمت اخیر نامه شماره ۶۵۰۶ / ۹۳ / ۲۰۰ مورخ ۱۴/۰۵/۹۳ جانشین محترم معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در مورد پرداخت حق عائله مندی به کارکنان زن فاقد همسر بر اساس بخشنامه شماره ۲۱۶۷۵۶ / ۱۵۲۲۴ مورخ ۲۲ / ۱۱ / ۱۳۹۰ معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور پرداخت آن بلامانع است.

در ادامه بخوانید:  نحوه احتساب مدت خدمت نظام وظیفه و رزمندگی بیمه شدگان

 

اضافه می نماید با توجه به حکم دادنامه شماره ۸۲۰ مورخ ۰۹/۱۱/۹۱ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، زنانی مشمول مزایای یاد شده می باشند که ازدواج نکرده اند و ازدواج کرده اند و از همسر خود جدا شده اند، بنابر این از نظر مقنن همه زنان مذکور از

کمک هزینه عائله مندی برخوردار خواهند شد لذا با توجه به ماده (۴۳) قانون دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۸۵ و ماده (۸۹) قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ رای صادره هیأت عمومی برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم الاتباع است.

 

امضا : مهدی بقائی

 

 

اینطور که پیداست کارمندان خانم مجرد استان مازندران با استناد به این بخشنامه می توانند درخواست برقراری مجدد حق عائله مندی خود را از دستگاه متبوع خود داشته باشند و در صورت عدم پرداخت این حق، استناد به رای دیوان عدالت اداری که در بخشنامه فوق مورد استناد قرار گرفته، منطقی است.

در ادامه بخوانید:  آشنایی با ذیحساب و شرح وظایف ذیحساب

 

 
گفتنی است پس از این بخشنامه تاکنون تغییری در نحوه پرداخت روند مزبور از سوی دولت یا قانونگذاران ابلاغ نشده و به نظر می رسد تا زمانی که لایحه قانون جامع مدیریت خدمات کشوری و لشکری در مجلس به تصویب نرسیده، بخشنامه زیر، قانونی و لازم الاجراست.

 

 


برچسب ها:
..