پرداخت با NFC

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۵ تیر ۱۳۹۵
پرداخت با NFC

از مهمترین کاربردهای NFC می توان به پرداخت های مالی از طریق آن اشاره کرد و همچنین کاربردهای متنوع تگ هایNFC هم به امور روزانه افراد سرعت می بخشد.

با استفاده از تکنولوژی NFC با پول و کارت های بانکی خود خداحافظی کنید.

 

هیچ معامله ای بدون آنکه پول نقد در میان باشد جوش نمیخورد و بعد از مدتی پای بلیط های کاغذی به سامانه حمل و نقل عمومی باز شد و دست به دست شدن پول و بلیط های کاغذی هزار و یک آلودگی را به دنبال خود داشت تا اینکه به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی عابر بانک ها جای پول های درشت داخل کیف پول ها را گرفت و از دغدغه پول خرد پیدا کردن مغازه دارها کم کرد.

 
در رفت و آمد های روزانه اگر گذر شما به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی افتاده باشدحتما از کارت بلیط های الکترونیک که جایگزین بلیط کاغذی و پرداخت نقدی شده است، برای سهولت در پرداخت کرایه مسیر مورد نظر استفاده کرده اید و با سیستم استفاده از آن آشنایی دارید.

 
تکنولوژی تلاش می کند هر چه بیشتر ابزارها را محدود کرده و کاربرد آن ها را افزایش دهد، اگر این روزها در سطح شهر تهران تردد داشته اید حتما با اطلاعیه سازمان حمل و نقل عمومی شهر تهران رو به رو شده اید ودر جریان این موضوع قرار گرفته اید که قرار است تکنولوژی NFCجایگزین کارت بلیط های الکترونیک گردد.

 
NFC مخفف کلمه Near Field Communication است و همان طور که از اسم آن پیدا است مجموعه ای از استانداردهای مخابرات بی سیم در فاصله های بسته و کوتاه است. تلفن های هوشمند و یا گجت هایی که از امکان NFC برخوردارند می توانند به سادگی اطلاعات را بین خود جابه‌جا کنند.
برای آشنایی با مزایا و کاربردهای این تکنولوژی گفت و گویی اختصاصی با رضا شفیعی کارشناس آی تی ترتیب دادیم، وی در خصوص استفاده از تکنولوژی NFC در خدمات شهروندی عنوان کرد:

 

برای استفاده از این تکنولوژی باید زودتر اقدام می شد و به کاربردهای متعدد آن نیز توجه شود.
وی در ادامه افزود: از مهمترین کاربردهای NFC می توان به پرداخت های مالی از طریق آن اشاره کرد و همچنین کاربردهای متنوع تگ هایNFC هم به امور روزانه افراد سرعت می بخشد.

 
شفیعی به مزایای این تکنولوژی اشاره کرد و گفت: استفاده از تگ های NFC از نظر شخصی بودن آلودگی کمتری را منتقل می کند و دیگر افراد نگران تاریخ انقضای کارت های بانکی و یا همراه داشتن پول های خود نیستند و راحت تر می توانند از این تکنولوژی برای خدمات پرداخت استفاده کنند.
وی عنوان کرد: به دلیل سهولت استفاده از خدمات NFC بر روی تلفن های همراه هوشمند و حتی استفاده از تگ های کوچک مربوط به این تکنولوژی و برقراری ارتباط سریع و راحت بین ابزارهای مجهز به تگ های هوشمند از آن می توان در تمام مکان هایی که نیاز به پرداخت مالی دارد به سادگی استفاده کرد و دیگر با مشکل پول خرد هنگام پرداخت ها رو به رو نمی شویم.
شفیعی در پایان عنوان کرد تا کنون بسیاری از باگ های تکنولوژی NFC شناسایی و اصلاح شده است و استفاده از کارت بلیط های الکترونیک را می توان مقدمه ای برای ورود این تکنولوژی به بازار استفاده مخاطبان دانست.

در ادامه بخوانید:  بانک اطلاعاتی حسابداری

 
علاوه بر پرداخت مالی کاربردهای دیگر NFC عبارتند از:

 
– پرداخت پارکومتر
– دریافت بلیط یا کارت پرواز
– باز و بسته کردن درها. به عنوان مثال بی‌ام‌دبلیو دارای کلیدهای مجهز به NFC می باشد. و یا برای ورود و دسترسی فیزیکی به اتاق ها در ادارات و دانشگاه ها می توان از NFC موبایل استفاده کرد و با نزدیک کردن تلفن هوشمند با محل مورد نظر در را باز کرد.
– دانلود اطلاعات. شرکت های تبلیغاتی و بازرگانی از تگ های NFC برای فروش کالا و محصولاتشان بهره می برند که از کد QR به مراتب ساده تر است.

 

 

چگونه کار می کند؟
برای اینکه تلفن هوشمند شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار کند، بایستی از چیپ NFC برخوردار باشد. تکنولوژی NFC بر اساس “شناسایی فرکانس رادیویی” (RFID) ساخته شده که به یک گجت امکان می‌دهد تا به گجتی دیگر امواج رادیویی ارسال کند و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام شود.

 

 

انرژی کمتر امنیت بالاتر

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که با وجود بلوتوث و یا حتی وای فای چه نیازی به NFC دارید؟ در واقع جواب این سوال مصرف انرژی بسیار اندک و امنیت نسبی مناسب است.

 

اگر کسی بخواهد از طریق NFC به دستگاه شما رخنه کند و یا در ارتباط NFC دستگاه شما با یک دستگاه دیگر اخلال به وجود بیاورد، بایستی بسیار به گجت شما نزدیک شود که این کار بدون جلب توجه و مشکوک کردن شما، تقریباً ممکن نیست.

 

 

چگونگی استفاده از کیف پول همراه در ایران:

در حال حاضر استفاده از تکنولوژی NFC در صنعت پرداخت الکترونیک توسط اپراتورهای تلفن همراه در کشور ما رونمایی شده و در دسترس کابران آنها قرار دارد یا به زودی فعال می شوند.

 

 

سرویس NFC ایرانسل
این سرویس یک کیف پول موبایلی است که به مشتری این امکان را می‌دهد تا پرداخت‌های خرد را به کمک موبایلش به سادگی پرداخت کند. برای مثال، کاربر می‌تواند هنگام ورود به مترو یا اتوبوس به جای دادن پول نقد یا استفاده از کارت از موبایلش استفاده کند. یعنی دقیقا به جای استفاده از کارت موبایلش را روی دستگاه کارتخوان می‌زند و می‌رود.

 

برای استفاده از این سرویس موبایل کاربر باید مجهز به تکنولوژی NFC باشد در غیر این صورت باید یک آنتن NFC پشت باطری موبایل روی سیم کارت نصب کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند. حکایت NFC همان حکایت بلوتوث است که در ابتدا خیلی همه گبر نبود باید روی گوشی‌ها نصب می‌شد اما از یک جایی به بعد دیگر تمام گوشی‌های متوسط به بالا به آن مجهز شدند.

در ادامه بخوانید:  آزمون حسابدار رسمی

 

این سرویس که بزودی در دسترس هموطنان قرار خواهد گرفت فقط برای پرداخت کرایه وسایل حمل و نقل عمومی نیست. هموطنان نه تنها می‌توانند از آن برای پرداخت هزینه پارکومترهای سطح شهر استفاده کنند بلکه می‌تواند پرداخت‌های خرد خود در فروشگاه‌ها را نیز با آن بپردازد. برای این کار فقط کافیست مبلغ مورد نظر در دستگاه کارتخوان وارد شود و کاربر سپس موبایلش را روی دستگاه کارتخوان بزند تا پرداخت فورا انجام شود و رسیدش را دریافت کند.

 

 
در حال حاضر برای شارژ کردن این سرویس کابر می‌تواند مبلغ مورد نظرش را از طریق دستگاه خودپرداز یا کاتخوان انتخاب کند و پس از نزدیک کردن موبایلش به دستگاه، وجه از کارت بانکی فرد وارد کیف پول موبایلی کاربر می‌شود. در آینده‌ای نزدیک هم امکان شارژ این سرویس از طریق خود موبایل به کمک کیف پول موبایلی ایرانسل فراهم خواهد شد.

 

 

سرویس NFC همراه اول

همراه اول به کمک جیرینگ یک سرویس NFC ارائه می‌کند. سرویس NFC جیرینگ با سرویس ایرانسل کاملا متفاوت است. در این سرویس دیگر نیازی به سیم کارت با قابلیت NFC و داشتن یک گوشی مجهز به NFC نیست. این سرویس در واقع یک تگ است که با چسباندن آن پشت هر گوشی موبایلی، کاربر می‌تواند پرداخت‌های خرد خود را انجام دهد. برای مثال در مترو و اتوبوس یا هنگام پرداخت هزینه پارکومتر خود به جای استفاده از پول نقد یا کارت موبایلش را می‌زند روی دستگاه ریدر و پرداخت انجام می شود.

 

در حال حاضر کاربر برای شارژ این تگ می‌تواند به ایستگاه‌های مترو و باجه‌های شارژ کارت مترو مراجعه کند و آن را شارژ کند. البته در آینده‌ای نزدیک امکان شارژ آن از داخل موبایل و از طریق حساب جیرینگ کاربر نیز فراهم می‌شود.

 

سرویس NFC رایتل

سرویس NFC رایتل یک کیف پول موبایلی است برای استفاده از آن کاربر باید یک سیم کارت رایتل مجهز به NFC خریداری کند تا از خدمات ان بهره مند شود. در کنار این سیم کارت، لازم است که دستگاه موبایل کاربر نیز مجهز به NFC باشد؛ در غیر این صورت کاربر باید از یک آنتن NFC زیر سیم کارت و روی باطری استفاده کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند.

 

 

کاربر با داشتن کارت شتابی به کمک این سرویس می‌تواند از خدمات بانکی مانند دریافت مانده حساب، پرداخت قبوض و مواردی از این قبیل بهره ببرد. علاوه بر این‌ها کاربر می‌تواند با بهره گیری از تکنولوژی NFC پرداخت‌های خرد خود را با موبایلش پرداخت کند. برای مثال کاربر می‌تواند بلیت‌های الکترونیک شهری مانند مترو و اتوبوس، هزینه پارکومتر را با موبایلش پرداخت کند بدون اینکه هیچ رمزی وارد کند.

در ادامه بخوانید:  تفویض اختیار چیست؟

 

البته برای اینکه در صورت گم شدن یا دزدیده شدن موبایل کاربر کسی نتواند از آن سوء استفاده زیادی بکند هر تراکنش یک سقفی دارد که برای پرداخت بیشتر از آن کاربر باید رمز وارد کند. در این صورت کاربر فرصت خواهد داشت تا کیف پول موبایلی خود را غیر فعال کند تا سوء استفاده از آن نتواند از یک سقفی بیشتر انجام شود.

 

البته کیف پول همراه تنها کاربرد این تکنولوژی نیست و شما می توانید برای انتقال ساده و راحت فایل های مدیا بین دو گوشی هم از NFC استفاده کنید. برای اینکار تنها کافی است که NFC گوشی خود را فعال کرده و فایل را از گوشی خود به گوشی دیگر هل دهید.

 

 

چگونه می توان NFC را در گوشی های هوشمند جدید فعال کرد؟

آیا با داشتن نسخه بستنی حصیری و استفاده از تکنولوژی NFC و Android Beam بر روی دستگاه آندرویدی خود می توان برنامه های کاربردی، صفخات وب و دیگر اطلاعات، بین دو دستگاه و بدون استفاده از بلوتوث انتفال داد؟
بله، شما با استفاده از Android Beam و NFC می توانید به راحتی محتویات دو دستگاه آندرویدی را بین یکدیگر انتقال دهید. به اینصورت:

 

– قبل از شروع :

شما باید در هر دستگاه، آندروید نسخه ۴ یا همان Ice Cream Sandwich و NFC داشته باشید.
شما می توانید این کار را با رفتن به آدرس Settings > About Phone برای دانستن نسخه آندروید و منو Settings دستگاه برای نگاه کردن به تنظیمات NFC انجام دهید.

 

 

– به اشتراک گذاری از طریق Android Beam و NFC

1- با رفتن به آدرس Settings > More > NFC مطمئن شوید که NFC و Andorid Beam در این بخش فعال یا ON شده است.
۲- تا زمانی که هر دو دستگاه روشن هستند به سادگی می توانید اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته اید را انتقال دهید.
۳- بایستی دو دستگاه را پشت به پشت هم بصورتی که تقریبا همدیگر را لمس کنند، قرار داد و شما یک لرزش را احساس کنید.
۴- بعد از احساس لرزش یک انیمشن کوچکی در پس زمینه دستگاه نمایش داده می شود که نشان دهنده آن است که محتویات به اشتراک گداشته شده دستگاه شما در حال انتقال می باشد.
۵- در پایان محتویات به اشتراک گذاشته شده دستگاه شما به دستگاه دیگر بارگذاری خواهد شد.

 


برچسب ها:
..