نکات مهم مالیاتی – بخش یازدهم

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲ آبان ۱۳۹۶
نکات مهم مالیاتی – بخش یازدهم

حسابدارانی که هم اکنون از دانش و معلومات کافی و مهارت و تجربه کاربردی در حوزه مالیات بر خوردارند ، به مراتب از درآمد بهتر و امنیت شغلی مناسبی برخوردارند.

نکات مهم مالیاتی – بخش یازدهم : درحال حاضر درکشور ما در موضوع مالیات به طور مستقیم ۲ قانون مالیاتی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ شده است.

 

۱.قانون مالیاتهای مستقیم بااصلاحیه های بعدی آن

۲.قانون مالیات بر ارزش افزوده

 

خوشبختانه درموضوع مالیات،سایتها،گروهها و کانالهای تلگرامی زیادی اقدام به ارایه مطلب می کنند و علاقمندان براحتی می توانند به آخرین بخشنامه ها ،آیین نامه ها و مصوبات مالیاتی دسترسی داشته باشند.

 

این را بدانید حسابدارانی که هم اکنون از دانش و معلومات کافی و مهارت و تجربه کاربردی در حوزه مالیات بر خوردارند ، به مراتب از درآمد بهتر و امنیت شغلی مناسبی برخوردارند.

 

البته در مواردی دیده می شود که افرادی قوانین و مقررات مالیاتی را بخوبی می دانند ، اما در کمال تعجب فاقد مهارت لازم  برای استفاده از ابزارهای مورد استفاده در موضوع مالیات برای اجرای تکالیف مالیاتی هستند. که فاقد مهارت و تجربه مالیاتی در نوع خود ضعف محسوب می شود.

 

بنابراین چنانچه علاقمند پیشرفت و کسب موفقیت های فراتر از حد انتظار در حرفه حسابداری هستید ، فراگیری دانش ، معلومات و مهارتهای های کلیدی مالیاتی را در دستور کار خود قرار دهید و مطمئن باشید اگر در این حوزه وقت کافی صرف کنید موقعیت های شغلی  و درآمدهای خوبی را کسب خواهید کرد.

 

در ادامه بخوانید:  نکات مهم مالیاتی - بخش هشتم

در اینجا لازم به یادآوری است با توجه به مصوبات قانونی ،بخشنامه ها ،دستورالعملها و آیین نامه های مالیاتی نسبتا زیادی که طی سال از طرف دولت ( سازمان امور مالیاتی ) وضع می شود ،آماده باشیم آنها را تهیه و مطالعه کنیم و خود را بروز نگه داریم.

 

طبق ماده 8 آیین نامه اجرایی ماده 95 ق م م و اصلاحیه آیین نامه مذکور مودیان مالیاتی مکلفند برای معاملات خود برحسب مورد از ۳ نوع صورتحساب استفاده نمایند.

 

 

طبق ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام درنظام مالیاتی می شوند،مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحسابها،قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.

 

مودیان مالیاتی می بایست در تهیه و چاپ فاکتور فروش مورد استفاده موسسه یا شرکت دقیقا مشخصات صورتحساب فروش را رعایت کنند.

 

هشدار مالیاتی :

عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه ای معادل دودرصد( ۲%) مبلغ مورد معامله می شود. همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روشهایی که تعیین می شود مشمول جریمه ای معادل یکدرصد( ۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، میباشد.

در ادامه بخوانید:  ماده 2 قانون مالیاتهای مستقیم

 

 

در متن آیین نامه اجرایی قانون مالیاتهای مستقیم مشخصات صورتحساب بشرح زیر تعریف شده است .

 

تعریف صورتحساب طبق آیین نامه اجرایی ماده 95 ق م م :

صورتحساب فروش کالا یا ارائه خدمات : فرمی است که در موارد فروش کالا یا ارائه خدمات بصورت دستی با شماره سریال چاپی و یا ماشینی با شماره سریال ماشینی و یا توسط سامانه صندوق فروش (صندوق ماشینی (مکانیزه)فروش صادر می گردد.

 

انواع صورتحساب فروش ( فاکتور ) بر اساس قانون مالیاتهای مستقیم ایران :

در آیین اجرایی ماده ۹۵ ق م م ماده فصل هفتم ماده ۸ انواع صورتحساب به شرح زیر آمده است.

 

صورتحساب نوع اول : دارای سریال چاپی یا ماشینی ، تاریخ و باید شامل مشخصات کامل فروشنده و خریدار( نشانی دقیق باکد پستی و کد اقتصادی ویا کد ملی خریدار و فروشنده و مشخصات کالا و خدمت و مقدار و مبلغ آن باشد.

 

(استفاده برای کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی گروه اول الزامی است)

 

صورتحساب نوع دوم : صرفاً در موارد استفاده از(صندوق مکانیزه فروش) یا تجهیزات مشابه صادره می شود و باید دارای شماره سریال ماشینی، تاریخ وحداقل در برگیرنده اطلاعات هویتی شامل نام،نام خانوادگی، شماره اقتصادی، نشانی کامل وکد پستی فروشنده ومشخصات کامل یاخدمات ارائه شده، مقدارومبلغ آن باشد.

در ادامه بخوانید:  آئین نامه تحریر دفاتر مالی

 

در حال حاضر ۲۹ صنف مشمول استفاده از این نوع صورتحساب می باشند.

 

سازمان امور مالیاتی کشور در تاریخ ۹۶/۰۳/۲۰ طی بخشنامه ۲۰۰/۹۶/۴۱ مجددا یک نوع صورتحساب دیگر به صورتحساب قبلی اضافه و تعداد صورتحسابهای تعیین شده برای استفاده در معاملات را  سه نوع معرفی و اعلام نمود .در زیر تعریف صورتحساب نوع سوم آمده است .

 

صورتحساب نوع سوم : (صورتحساب الکترونیکی) که دارای شماره سریال ماشینی ،تاریخ و حداقل در برگیرنده اطلاعات هویتی شامل نام و نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی ،شماره اقتصادی و نشانی کامل و کد پستی و مشخصات کالا و خدمات ارایه شده ، مقدار و مبلغ بوده و از طریق سامانه آنلاین معاملات صادر و دارای کد رهگیری سازمان امور مالیاتی می باشد.

 

 


برچسب ها:
..