افزایش هوش مالی – بخش چهارم

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱ آبان ۱۳۹۶
افزایش هوش مالی – بخش چهارم

اگر اکنون فکری برای وسوسه‌های خود نکنید و روش زندگی خود را تغییر ندهید به طور حتم در آینده‌ای نزدیک مجبور خواهید شد طول مدت سال‌های کاری و فعالیت اقتصادی خود را افزایش دهید تا بتوانید امنیت اجتماعی و اقتصادی عقب افتاده خود را حداقل در سن هفتاد سالگی به دست آورید.

افزایش هوش مالی – بخش چهارم : این که ندانید چه زمانی درآمد زیاد است و چه زمانی باید بیشتر پس انداز کنید. اگر می‌خواهید سبک زندگی پر هزینه خود را در دوران بازنشستگی نیز حفظ کنید نباید هیچ ‌گاه از امر پس انداز غافل شوید.

 

 

 افراد از زندگی، مسائل مالی، پول و پس انداز برداشت‌های متفاوتی با یکدیگر دارند. هر کدام به شیوه‌های مختلفی با این مسائل  برخورد می‌کنند. این تنوع و گوناگونی در برداشت‌ها  و رویکردهای افراد در زندگی مالی روزمره، از هر کدام یک شخصیت واحد با ویژگی‌های خاص خود می‌سازد که از آن تحت عنوان شخصیت مالی یاد می‌شود.

 

 

 

اقتصاددانان و کارشناسان مربوط هر یک از رویکردها و رفتارهای مشابه را در یک گروه جمع بندی و قرار داده‌اند که در آخر به پنج نوع شخصیت مالی دست یافتند.

 

 

حتما کنجکاو هستید بدانید شما جزو کدام شخصیت مالی می‌باشید؟ مطلب امروز به معرفی پنج گروه از شخصیت‌های مالی پرداخته و کمک می‌کند با شناخت رویکرد خود از اشتباهات  مالی رایجی که هر فردی ممکن است در معرض ارتکاب آن قرار بگیرد، پرهیز کنید.

 

 

1-کارآفرینان

کارآفرینان و صاحبان کسب و‌ کارهای تجاری کوچک به « بازنشستگی» به مفهوم سنتی آن نمی‌اندیشند. آن‌ها  دورنمایی از کسب و ‌کار خود را در ذهن طرح ریزی کرده و تمام انرژی و منابع مالی خود را صرف تجارت و کسب و کار خود می‌کنند. آن‌ها  به موفقیت‌های مالی روز افزون خود ایمان داشته و یقین دارند ایده کارآفرینی شان به ثمر خواهد نشست. از این رو اندیشه‌ای برای دوران بازنشستگی خود ندارند.

 

 

بزرگ ترین اشتباهات :
از پول ذخیره شده در طرح‌های بازنشستگی، برای سرمایه گذاری در کسب و کار استفاده می‌کنند‌.
از وام‌های بانکی بسیار زیاد استفاده می‌کنند.
مالیات، به خصوص مالیات مشاغل آزاد را به تاخیر می‌اندازند.

 

 

بهترین توصیه برای کارآفرینان:
همواره مقداری کافی از سرمایه خود را برای شرایط اضطراری شخصی و تجاری کنار بگذارید.

 

برای سرمایه گذاری در کار خود از وام‌های بانکی به میزان معقولانه‌ای استفاده کنید، کسب و کار جدید  را بر اساس یک برنامه کاری واقع گرایانه آغاز کنید و حتما از قبل برآوردی از درآمد و هزینه‌ها  داشته باشید و تا زمانی که آغاز به کار نکرده اید هرگز پول قرض نگیرید. در یکی از طرح‌های بازنشست

 

گی موجود شرکت کرده و برای دوران بازنشستگی خود سرمایه گذاری کنید حتی اگر فقط چند صد هزار تومان باشد.
با چندین حسابدار کاردان صحبت و مشورت کرده و از آنان راهنمایی بگیرید چگونه وجوه پرداختی مالیاتی خود را به صورت اقساط چند ماهه در بیاورید.

در ادامه بخوانید:  شرکت های کاغذی کد فروش

 

 

2-کسانی که آهسته و پیوسته می‌روند

اگر شما در امر پس انداز حرفه‌ای هستید و به راحتی و بدون هیچ مشکلی می‌توانید پس انداز کنید و همواره در محدوده درآمد و عایدی خود خرج می‌کنید، جزو این گروه می‌باشید. افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند در صندوق‌های سرمایه گذاری موجود سرمایه گذاری می‌کنند و همیشه در بانک پس اندازی برای خود دارند.

 

آن‌ها  مدت زمان بسیاری است که در حرفه خود اشتغال دارند و مدام از این شاخه به آن شاخه نمی‌پرند. در صورت امکان در سهام شرکتی که در آن مشغول به کار هستند، شریک می‌شوند و برای داشتن مستمری بازنشستگی برنامه ریزی‌هایی کرده اند‌. بالطبع این گروه با برنامه ریزی و خرج کردن در محدوده درآمدشان، از دوران بازنشستگی خود نیز لذت کافی خواهند برد.

 

اگر شما هم دارای این ویژگی‌ها  هستید این احتمال وجود دارد که بتوانید زودتر از همتایان خود بازنشسته شوید.

 

بزرگ‌ترین اشتباهات :
اگر با خود صادق هستید و واقعا جزو این گروه می‌باشید، چیز زیادی وجود ندارد که نیاز باشد نگران آن باشید. به احتمال بسیار شما به اهداف مالی خود دست خواهید یافت.

 

بهترین توصیه:
می توانید یک پروژه جدید راه بیندازید. در ادامه راه ممکن است خودتان هم به این نتیجه برسید که نیازی ندارید به شدت گذشته به پس انداز و صرفه جویی بپردازید.حتی ممکن است به اندازه کافی پول داشته باشید که در امتداد برنامه تان، قسمتی از آن را صرف تفریح و استراحت خود کنید.

 

 

3-افراد با درآمدهای بالا

پزشکان، وکلا، حسابداران، جراحان و حرفه‌های مشابه دیگر در این گروه قرار می‌گیرندکه خود به دو زیر گروه تقسیم می‌شوند. زیر گروه اول مانند گروه قبلی در زندگی مالی خود آهسته و پیوسته پیش می‌روند و در امر پس انداز عالی عمل می‌کنند.

 

زیر گروه دوم درآمدهای بالایی دارند و سبک زندگی خود را با میزان درآمدشان تنظیم می‌کنند.به عبارت دیگر هر میزان درآمد بالاتری داشته باشند به همان میزان نیز هزینه‌های بیشتری داشته، بیشتر خرج‌ می‌کنند و زندگی تجملاتی خواهند داشت. این احتمال وجود دارد که این گروه مشکلاتی را در دوران بازنشستگی خود تجربه کنند.

 

زیرا آنان همواره برای حفظ سبک زندگی تجملی خود بیشتر به خرج کردن روی آورده و به اندازه کافی پس انداز نکرده اند، و هم چنین گاهی اوقات مجبور می‌شوند مدت زمان طولانی تری نسبت به آن چه که پیش بینی کرده بودند کار کنند. در غیر این صورت برای پرهیز از رویارویی با چنین مشکلاتی باید در استانداردهای زندگی خود تغییراتی اساسی ایجاد کنند تا بتوانند برای دوران بازنشستگی خود به اندازه کافی پس انداز نمایند.

در ادامه بخوانید:  دعوای استرداد وجه

 

 

بزرگ ترین اشتباهات :
این که ندانید چه زمانی درآمد زیاد است و چه زمانی باید بیشتر پس انداز کنید. اگر می‌خواهید سبک زندگی پر هزینه خود را در دوران بازنشستگی نیز حفظ کنید نباید هیچ ‌گاه از امر پس انداز غافل شوید.

 

افسار تصمیم‌های مربوط به خرید و خرج کردن را به دست نفس خود بسپارید.
از وام‌های بانکی بسیار استفاده کنید مانند وام‌های سنگینی که به خرید ماشین یا مسکن تعلق می‌گیرد.

 

 

بهترین توصیه:
قبل از آن که از سر تفنن و ‌تنوع به خرید یک ماشین زیباتر یا خانه‌ای بزرگ تر فکر کنید، مبلغ اختصاص داده شده را کناری گذاشته و آن را روانه حساب پس انداز خود کنید سپس درباره خریدهای خود  فکر کرده و تصمیم گیری کنید.

 

برای حال و آینده خود یک برنامه سنجیده طرح‌ ریزی کنید. با وجود برنامه ریزی بهتر می‌دانید چه قدر نیاز به پس انداز دارید تا بتوانید سبک‌ زندگی خود را حفظ کنید. اگر اکنون مایل نیستید این سبک از زندگی پر خرج و هزینه خود را تغییر دهید یقین بدانید بعدها مجبور خواهید شد از سر و ته بسیاری از خرج‌ها  و هزینه‌های خود بزنید.

 

 

 

4-من می‌دانم باید پس‌انداز کنم…اما…

اگر جزو ‌افرادی هستید که به محض وجود پولی در حساب بانکی تان وسوسه شده و بلافاصله آن را خرج می‌کنید، در این گروه قرار می‌گیرید.

 

حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر اکنون فکری برای وسوسه‌های خود نکنید و روش زندگی خود را تغییر ندهید به طور حتم در آینده‌ای نزدیک مجبور خواهید شد طول مدت سال‌های کاری و فعالیت اقتصادی خود را افزایش دهید تا بتوانید امنیت اجتماعی و اقتصادی عقب افتاده خود را حداقل در سن هفتاد سالگی به دست آورید.

 

 

بزرگ ترین اشتباهات :

 

اصلا پس انداز نکردن
هیچ ‌برنامه مالی از هیچ نوعی را دنبال نکردن

 

 

بهترین توصیه:
داشتن پول و پس انداز در بانک واقعا حس خوبی است. می‌توانید این را از کسانی که تجربه اش را داشته اند بپرسید. فقط یک بار آن را امتحان کنید. اگر واقعا دوست نداشتید می‌توانید پول خود را از بانک برداشته و به شیوه گذشته تمام آن را خرج کنید.

 

رژیم مالی را امتحان کنید، که به واقع یکی از بهترین روش‌ها  برای کنترل خرج‌ کردن و هزینه‌ها ست. در تعریف رژیم مالی گفته می‌شود « حذف هر گونه هزینه اضافی از مخارج اصلی و ضروری زندگی در یک بازه زمانی معین». ( در مقاله قبلی به تفصیل درباره رژیم مالی صحبت شد).

در ادامه بخوانید:  وعده بیمه‌های عمر و بازنشستگی به زبان ساده

 

 

5-هم تفریح هم کار

اگر شما به میزان کافی هم پس انداز می‌کنید و هم در کنارش خرج می‌کنید احتمالا در این گروه قرار می‌گیرید. شعار معروف این گروه این است که هیچ کس نمی‌داند آینده با خود چه می‌آورد؟!

 

پس بهتر است در حالی که گوشه چشمی هم به آینده و پس انداز برای آن دوران دارند، از لذت حال بی بهره نمانده و مقداری از درآمد و عایدی خود را صرف علایق خود کنند. شاید همین اکنون ترجیح بدهند فلان ماشین را بخرند یا به فلان گردش و مسافرت بروند. مشکلی نیست. می‌توانند همه این‌ها  را انجام دهند اما به شرطی که بر اساس قاعده‌ای منظم و مرتب پس انداز نیز داشته باشند.

 

 

بزرگ ‌ترین اشتباهات  :

 

به طور تمام و‌ کمال حساب‌های مالیات‌های معوقه را تامین وجه می‌کنید به گونه‌ای که بعد از پرداخت مالیات‌ها  پس‌اندازی برای شما نمانده باشد.

 

این که تا بازنشستگی صبر کنید و چند سالی بعد از آن یک برنامه ریزی مالی برای خود پیاده کنید تا دورنمایی از درآمد بازنشستگی تان را به شما نشان دهد.نیازی به این همه تاخیر و صبر تا زمان بازنشستگی نیست. شما می‌توانید از هم اکنون شروع به برنامه ریزی کنید تا تصویر روشن تری از وضعیت اقتصادی و میزان درآمد خود در دوران بازنشستگی داشته باشید.

 

 

بهترین توصیه :
یک مشاور مالی برای خود داشته باشید و از توصیه‌ها  و رهنمودهای وی کمال بهره را ببرید. شما به راحتی می‌توانید با کمی درایت و دوراندیشی به گروه « آهسته و پیوسته» بپیوندید.

 

همان طور که در قسمت اشتباهات  مالی این گروه گفته شد میان میزان پس انداز قبل از پرداخت مالیات‌های معوقه و میزان پس انداز بعد از پرداخت مالیات تعادل برقرار کنید. این گونه نباشد که وجه پرداختی مالیات از حساب پس انداز برداشته شود و بعد از پرداخت، میزان پس انداز شما به صفر برسد.

 

 


برچسب ها:
..