سامانه چک الکترونیکی (صیاد)

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
سامانه چک الکترونیکی (صیاد)

سامانه صیاد ( صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک ) ،سامانه صیاد یک سامانه متمرکز است. آمار ، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق این سامانه استعلام می شود.

سامانه چک الکترونیکی رونمایی شد.

 

 

با حضور رئیس کل بانک مرکزی، سامانه چک الکترونیکی(صیاد) رونمایی شد.وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که با استقرار سامانه صیاد و رفع مشکلا فعلی چک آبرو و اعتبار به چک بازگردد و شاهد افزایش بکارگیری این ابزار در مبادلات و رونق کسب و کار باشیم.

 

سامانه صیاد با هدف اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی‌های امنیتی برگه چک توسط بانک مرکزی طراحی شده است.

 

سامانه صیاد ( صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک ) فردا آغاز بکار می کند.ناصر حکیمی با تاکید بر اینکه سامانه صیاد یک سامانه متمرکز است افزود: آمار ، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق این سامانه استعلام می شود.

 

سامانه مورد اشاره با مشارکت تمامی بانک‌ها از روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد و از نیمه اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ پذیرش دسته چک‌های صادره‌ قبلی بانک‌ها در چکاوک متوقف خواهد شد و تداوم ارایه‌ی خدمت به آن صرفاً محدود به بانک صادرکننده می‌شود.

 

 

این سامانه به سفارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است . بانک های کشور پس از ثبت درخواست در سامانه صیاد و دریافت شناسه استعلام (به ازای هر برگ چک) اجازه صدور دسته چک برای متقاضیان را پیدا می کنند.

در ادامه بخوانید:  نرخ‌های جدید سود تسهیلات بانکی

 

 

ویژگی چک های صیاد

چک‌های صیادی برخلاف گذشته که هر بانکی دسته چک مربوط به خود را داشت به طور یک دست بوده و با رنگ گلبه‌ای و ابعاد یکسان است.

 

این در حالی است که چک‌های مورد استفاده در شبکه بانکی در حال حاضر تعداد مختلفی داشته و در طرح‌ها و رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوتی توسط مشتریان بانک‌ها استفاده می‌شود، اما صیاد با هدف یکپارچه‌سازی و استانداردسازی چک‌ها طراحی شده و به عبارتی هویت بخشی به چک به عنوان یک اوراق بهادار خواهد بود.

 

در صیاد علاوه بر یکسان‌سازی طرح ظاهری چک‌ها ویژگی‌های امنیتی به طور خاص مورد توجه است. برای چک‌های صیادی سه سطح ویژگی امنیتی تعریف شده است.

 

در سطح اول سری و سریال‌های چک به صورت برجسته چاپ شده که با لمس قابل تشخیص است.

در سطح دوم ویژگی های امنیتی نگاه کردنی مانند واتر مارک و طرح مخفی در برگه چک وجود دارد که این دو سطح به راحتی توسط عموم مردم قابل تشخیص است.

 

در سطح سوم نیز ویژگی های امنیتی حرفه‌ای به چک ها افزوده شده که قابل تشخیص توسط ابزارها است و برای بانکداران و اشخاصی که استفاده مستمر و مکرری از چک ها دارند قابل استفاده است.

در ادامه بخوانید:  کالای سرمایه ای چیست؟

 

با این که حتی با ورود دسته چک‌های صیادی ضوابط و قوانین مربوط به دسته چک تغییری نخواهد کرد، اما مهم اینجاست که این چک‌ها استاندارد سازی شده و نسبت به چک‌های قبلی از مولفه‌های امنیتی بالاتری برخوردار هستند.

 

مقررات صدور چک با سامانه صیاد نسبت به گذشته تغییری نکرده است و صیاد تنها رعایت قواعد را به طور کامل کنترل می‌کند.

 

مردم برای گرفتن دسته‌ چک‌های جدید ارتباطی با بانک مرکزی ندارند و مانند گذشته به بانک مراجعه و دسته چک را دریافت می‌کنند.

 

پیچیدگی و استعلام‌هایی که در مورد دسته چک‌های صیادی انجام می‌شود روند کار را برای مردم تسهیل می‌کند،

یکی از ویژگی‌های سامانه صیاد این است که درخواست صدور دسته چک را می‌توان از طریق اینترنت بانک ارائه داد و نیازی به مراجعه به شعبه نیست.استعلامی که مردم در خصوص چک‌های صیادی انجام‌ می‌دهند توسط شخص دریافت‌کننده چک انجام می‌شود و فرد گیرنده چک می‌تواند استعلام کند تا فرد صادرکننده سابقه بدحسابی و چک برگشتی نداشته باشد و از خوش‌حسابی صاحب چک اطمینان حاصل کند.

 

در ادامه بخوانید:  شرایط جدید صدور دسته‌ چک

سامانه پیامکی در این زمینه راه‌اندازی شده که در هر ساعت شبانه روز پاسخگوی استعلامات انجام شده خواهد بود و با توجه به اینکه ممکن است چک‌ها پشت‌نویسی و چند بار دست به دست شوند امکان استعلام تا چند دفعه نیز فراهم خواهد بود.

 

چک‌های کنونی با چک صیاد چه فرقی می‌کنند؟

اعتبار چک‌های موجود

طبق اعلام بانک مرکزی با رونمایی سامانه صیاد از روزهای آتی دسته چک غیر صیادی توسط بانک‌ها صادر نمی‌شود.‌ چک‌های موجود تا 15 اردیبهشت ماه 97 دارای اعتبار است. بانک مرکزی اعلام کرده که چک‌هایی که برای بعد از این تاریخ صادر شده، از اعتبار ساقط نمی‌شود و به قوت خود باقی است. البته تنها تفاوت این است که از اردیبهشت سال 97 این چک‌ها تنها در بانکی که آن را صادر کرده قابل نقد شدن است.

 

 


برچسب ها:
..