تخفیف و انواع تخفیفات

دسته: حسابداری
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
تخفیف و انواع تخفیفات

تخفیف در اصطلاح عامیانه به معنی کم کردن قسمتی از بهای کالا به درخواست خریدار و با توافق فروشنده است .

تخفیف و انواع تخفیفات : تخفیف در اصطلاح عامیانه به معنی کم کردن قسمتی از بهای کالا به درخواست خریدار و با توافق فروشنده است . 

 

 

 به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، تخفیف در اصطلاح عامیانه به معنی کم کردن قسمتی از بهای کالا به درخواست خریدار و با توافق فروشنده است . در تجارت تخفیفات به دسته های مختلف طبقه بندی می شوند .

 

 

مهمترین نوع تخفیفات در موسسات تجاری عبارتند از : 

 

 

• تخفیفات تجاری

• تخفیفات بر اساس توافق طرفین

• تخفیفات به دلیل عیب و نقص کالا

• تخفیفات نقدی خرید یا فروش

 

 

تخفیفات تجاری معمولا موسسات تجاری برای بالا بردن میزان فروش ، در زمانهای مختلف ، تخفیفاتی برای مشتریان خود در نظر می گیرند .

 

برای مثال ، اعلام می کنند ، کلیه خریدهایی که در ماه مهر انجام پذیرد ، مشمول 15% تخفیف می گردد . یا اینکه تخفیفاتی در مورد قیمت های اعلام شده در کاتالوگهای خود و یا خریدهایی که بیش از حد معینی باشد ، در نظر می گیرند . مثلا یک آهن فروشی اعلام می دارد ، هر موسسه ای که بیش از چهار تن آهن خریداری نماید ، مشمول 30% تخفیف خواهد شد .

 

 

این گونه تخفیفات ، که ممکن است در مورد مشتریان مختلف متفاوت باشد ، تخفیفات تجاری نامیده می شود . تخفیفات تجاری در دفاتر ثبت نمی گردند زیرا فعالیتهای مالی به قیمت تمام شده در دفاتر ثبت می شوند و نه به قیمت روز در بازار .

 

 

تخفیفات بر اساس توافق طرفین گاهی خریدار و فروشنده بر سر قیمتی با یکدیگر توافق می کنند به عبارت عامیانه بر سر تعیین قیمت با هم چانه می زنند ، تا به توافق نهایی برسند . این نوع تخفیفات نیز در دفاتر ثبت نمی گردند .

در ادامه بخوانید:  تخصیص سود در شرکتهای سهامی

 

تخفیفات به دلیل عیب و نقص کالا گاهی خریدار پس از دریافت کالای خریداری شده ، متوجه عیب یا نقصی در آن می شود و یا در می یابد که با نمونه سفارش داده شده ، مطابقت ندارد . در این صورت یا کالا را به موسسه فروشنده آن برگشت می دهد و یا به جای این کار ، از همان کالا استفاده می کند و در عوض تخفیفی دریافت می دارد .

 

تخفیف و انواع تخفیفات

 

این تخفیف در دفاتر خریدار کالا در حساب برگشت از خرید ثبت می شود و در نتیجه به این حساب برگشت از خرید و تخفیفات گفته می شود . حساب برگشت از خرید و تخفیفات یک حساب کاهنده حساب خرید است ، در نتیجه افزایش در آن بستانکار و کاهش در آن بدهکار می گردد .

 

 

 

 

در دفاتر فروشنده کالا تخفیف داده شده در حساب برگشت از فروش ثبت می گردد و در نتیجه به این حساب برگشت از فروش و تخفیفات می گویند . این حساب کاهنده حساب فروش است و افزایش در آن بدهکار و کاهش در آن بستانکار می باشد . مانده عادی حساب برگشت از خرید و تخفیفات بستانکار و مانده عادی حساب برگشت از فروش و تخفیفات بدهکار می باشد .

 

 

 

تخفیفات نقدی در موسسات تجاری همواره قسمتی از خرید و فروش به صورت نسیه انجام می پذیرد . معمولا در فروش نسیه ، فروشندگان کالا مدتی را برای دریافت طلب ناشی از فروش کالا به طور نسیه برای مشتریان خود تعیین می نمایند ، که به آن شرط فروش می گویند .

در ادامه بخوانید:  گروه ویژه اقدام مالی FATF

 

در هنگام انجام معاملات غیر نقدی ( نسیه ) معمولا فروشنده مایل است طلب خود از خریدار را زود تر از موعد مقرر دریافت نماید ، از این رو امتیازاتی را برای خریدارانی که زودتر از موعد مقرر بدهی خود را پرداخت می نمایند قائل می شود که از آن جمله تخفیف می باشد ، به این گونه تخفیفات ، تخفیفات نقدی فروش گفته می شود .

 

این حساب هم همانند حساب برگشت فروش و تخفیفات حسابی موقت و کاهنده فروش و همواره داری مانده بدهکار می باشد .

 

 

 

برای ثبت تخفیفات نقدی 3 راه وجود دارد که عبارتند از :

 

 

1- فروش پس از کسر تخفیفات نقدی در دفاتر ثبت می شوند ، در این روش عملا تخفیفات نقدی ثبت نمی گردند .(مانند تخفیفات تجاری ، تخفیفات توافقی و تخفیفات نقدی نوع 1 ، باید عرض شود از آنجایی که مبالغ این تخفیفات از مبلغ فروش کاسته می شوند لذا نباید سطر جداگانه ای در اسناد فروش درج نمایند ، از این رو با استفاده از گزینه مربوطه در منوی سند ” تخفیفات مستقیم از مبالغ فروش کاسته شود ” می توان به این مسئله دست پیدا کرد و مقدار تخفیفات عملا در سیستم فروش قابل رویت و در سیستم حسابداری انعکاسی ندارند . )

 

 

2- تخفیفات نقدی به عنوان هزینه در دوره مالی شناسایی می شوند و ثبت میگردند .

در ادامه بخوانید:  دستورالعمل حسابداری اوراق تسویه و اوراق اجاره

3- تخفیفات نقدی به عنوان کاهنده حساب فروش ناحالص ثبت می شوند و در دفتر نشان داده می شوند .

 

شرط فروش به صورت ( ن/30 یا ن /60 یا …. ) یعنی « نسیه سی روزه ، نسیه شصت روزه و…. ) نوشته می شود . منظور از شرط فروش اینست که خریدار باید بدهی خود را در ظرف سی روز ، شصت روز و … بپردازد . اما ممکن است که فروشندگان کالا برای تشویق مشتریان خود به پرداخت زودتر از موعد و پیش گیری از عدم پرداخت به موقع وجه ، تخفیفاتی در نظر بگیرند .

 

به عنوان مثال شرط نمایند که اگر خریدار به جای سی روز ، در ظرف مدت ده روز بدهی خود را بپردازد ، مشمول 2% تخفیف خواهد شد . این شرط را به این صورت می نویسند ( ن / 30 – 2 / 10 ) و به این معنی است نسیه سی روزه که اگر ظرف مدت ده روز پرداخت گردد مشمول 2% تخفیف خواهد شد . این تخفیف از نظر فروشنده تخفیف نقدی فروش و از نظر خریدار تخفیف نقدی خرید به حساب می آید .

 

 

تخفیف و انواع تخفیفات


برچسب ها:
..