مرخصی شیردهی زنان شاغل

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
مرخصی شیردهی زنان شاغل

چه مادرانی مشمول این قانونی می‌شوند؟

 

مرخصی شیردهی زنان شاغل  : دستورالعمل ممنوعیت اخراج مادران کارگر در ایام شیردهی ابطال شد

 

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، دستورالعمل مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص ممنوعیت اخراج مادران کارگر در ایام شیردهی را خلاف قانون تشخیص داد و ابطال کرد.

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری امروز (سه شنبه/۳۱ مرداد) دستورالعمل مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص ممنوعیت اخراج مادران کارگر در ایام شیردهی را خلاف قانون تشخیص داد و ابطال کرد.

 

شاکی اجرای دستورالعمل فوق را مبنی بر اینکه « اخراج زنان کارگر تا پایان دو سالگی فرزندانشان ممنوع است» مغایر با مواد ۲۷ و ۱۵۷ قانون کار دانسته و با این استدلال که دستورالعمل مذکور باعث حذف تدریجی کارگران زن از محیط‌های کار و تولید می‌شود، ابطال آن را درخواست کرده است.

 

همچنین شاکی در بخش دیگری از این شکایت مدعی شده است که دستورالعمل مورد اشاره به مستندی در دست سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته که از برقراری حقوق بیمه بیکاری زنان کارگر شیرده که پس از پایان مرخصی قادر به کار نیستند با این بهانه که براساس این دستورالعمل اخراج آن‌ها موجه نمی‌باشد، خودداری نماید.

در ادامه بخوانید:  مشاغل ساختمانی و شرایط برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی

 

موضوع با اعلام نظر هیئت تخصصی بیمه، کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه بندهای ۱ و ۲ دستورالعمل مورد اعتراض، ناقض مواد ۲۷ و بند «د» ماده ۲۱ و همچنین ماده ۱۶۵ قانون کار می‌باشد در دستور کار هیئت عمومی قرار گرفت و در هیئت عمومی این دستورالعمل مغایر مواد ۲۷ و ۱۶۵ قانون کار و خارج از حدود اختیار مرجع وضع کننده و خلاف قانون تشخیص و ابطال شد.

 


 

مادران شاغل می‌توانند پس از اتمام مرخصی زایمان روزانه از یک ساعت مرخصی (بدون کسر از مرخصی استحقاقی) برای شیردهی تا 24 ماهگی کودک استفاده کنند.

 

چه مادرانی مشمول این قانونی می‌شوند؟

بر اساس آیین‌نامه اجرایی این قانون، استفاده از مرخصی ساعتی تا 24 ماهگی کودک، منوط به ارائه گواهی مرکز بهداشتی- درمانی مبنی بر تغذیه شیرخوار توسط مادر است. علاوه بر این مادران شاغل باید در کار قبلی خود اشتغال یابند و در این دوران، نقل و انتقال آنها ممنوع است.

 

(در اصلاحیه ماده 3 این قانون که در سال 1386 در مجلس به تصویب رسید، میزان مرخصی شیردهی زنان شاغل از 20 ماهگی کودک تا 24 ماهگی او افزایش یافت. )

در ادامه بخوانید:  سقف حقوق و مزایای کارکنان، مدیران و شهرداران

 

بر اساس این آیین‌نامه مادران مشمول این قانون، می‌توانند طی ساعات مقرر کار روزانه، حداکثر از یک ساعت مرخصی ساعتی استفاده کنند و همچنین می‌توانند بر حسب نیاز کودک مرخصی مزبور را حداکثر در سه نوبت استفاده نمایند که البته این بند از آیین‌نامه مشمول مادرانی می‌شود که فرزندانشان در مهدکودک نزدیک محل کار مادر نگهداری می‌شود و امکان رفت و آمد در ساعات اداری برای مادر مقدور است.

 

 

در کارگاههایی که دارای کارگر زن هستند، مادران شیرده پس از شروع به کار مجدد (در صورت ادامه شیردهی) میتوانند حداکثر تا 24 ماهگی کودک، هر سه ساعت، نیم ساعت به بچه خود شیر دهند. این فرصت جزو ساعات کار آنان محسوب میشود.

 

 

کارفرما مکلف است متناسب با تعداد کودکان و با در نظر گرفتن گروه سنی آنها مراکز مربوط به نگهداری از کودکان (از قبیل شیرخوارگاه، مهدکودک و…) را ایجاد کند.

 

 

سازمان تامین اجتماعی تا دوسالگی شیر مورد نیاز کودک را در صورتی که مادر قادر به شیر دادن نباشد یا فوت کرده باشد، تامین میکند یا وجه آن را میپردازد.

در ادامه بخوانید:  حداکثر ساعت کار کارگران درهفته

 

 

علاوه بر این، کارفرمایان موظف هستند امنیت شغلی زنان شاغل را در این مدت تأمین کنند و نباید شرایطی فراهم شود که استفاده از این مرخصی تهدیدی برای شغل مادران محسوب شود.

در اصلاحیه ماده 6 آیین‌نامه که در سال 83 به تصویب هیئت وزیران رسید، مدت مرخصی ساعتی برای مادران دارای فرزند دوقلو و بالاتر به میزان دو ساعت در نظر گرفته شده بود.

 

مدت مرخصی ساعتی برای مادران دارای فرزند دوقلو و بالاتر به میزان دو ساعت پیش بینی شده است .

 

بخشنامه 100697 مورخ 1393/05/28

 

http://s9.picofile.com/file/8305607518/Shirdehi.jpg

 


برچسب ها:
..