حمایت های گمرگی شرکت های دانش بنیان

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۵
حمایت های گمرگی شرکت های دانش بنیان

حمایت‌های گمرکی از شرکت‌های دانش بنیان شامل 19 بند است.

حمایت‌های گمرکی از شرکت‌های دانش بنیان شامل 19 بند است و در گام نخست 26 شرکت دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گمرک ایران معرفی و لیست این شرکت‌ها به منظور بهره‌مندی از مزایا و تسهیلات گمرکی جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ گردیده که این تسهیلات شامل موارد ذیل است:

 

1. استفاده از تسهیلات ماده 57 آئین نامه اجرائی قانون امور گمرکی
2. پذیرش ضمانت نامه بانکی حداکثر یکساله برای ترخیص قطعی ماده 6 قانون امورگمرکی
3. پذیرش ضمانت نامه بانکی کلی برای ترخیص قطعی و سایر رویه‌ها ماده 6 آئین نامه اجرائی قانون امور گمرکی

 

 
4. استفاده از تضمین بیمه‌ای برای صادرات
5. ترخیص کالا خارج از مسیر قرمز
6. استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از تولید
7. استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از صادرات

 
8. تخفیف در هزینه خدمات انجام خدمات گمرکی به پیشنهاد گمرک و تأیید وزیر محترم امور اقتصادی (بند الف ماده 3 آئین نامه اجرائی قانون امور گمرکی) حداکثر تا سقف 50 درصد
9. استفاده از حداقل تضمین در کلیه مواردی که در قانون امور گمرکی وآئین نامه اجرائی به تضمین اشاره شده است

 
10. رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز به‌صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیونهای رسیدگی به اختلافات گمرکی
11. ارائه مجوز ایجاد انبار اختصاصی
12. انجام فرآیند استرداد خارج از نوبت مطابق با تسهیلات پیش بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخذ تعهد

 
13. نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه خارج از نوبت مطابق تسهیلات پیش بینی شده دربسته حمایت از تولید با اخذ تعهد.
14. استفاده از ماده 42، اجازه رئیس کل گمرک و تعهد بالاترین مقام وزارتخانه یا مؤسسه دولتی مرتبط با محاسبه وجوه متعلقه و صدور حکم
15. استفاده از تسهیلات موضوع استاندارد 32-3 کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو

در ادامه بخوانید:  انواع ضمانتنامه های بانکی و مقررات آن

 
16. استفاده از تسهیلات ماده 6 قانون امورگمرکی کالای متعلق به وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی با تعهد مسئولان مالی سازمان و اشخاص با اخذ ضمانت‌نامه بانکی با حداکثر سقف یکساله.

 
17. رسیدگی خارج از نوبت اظهارنامه با توجه به ضرایب تعیین شده با ضریب اهمیت زمانی دو (معادل شرکتهای تولیدی) در سامانه جامع امورگمرکی به‌صورت سراسری.

 
18. پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادر کنندگان
19. گرفتن اسناد و اوراق بهادار به جای ضمانت‌نامه

 

 

حمید بیات مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بهبود فرآیندهای گمرکی در این خصوص گفت: پیرو ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی و در راستای اجرای سیاست «پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع ملی کشور ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه گمرک تسهیلاتی را برای شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفت .

 

نظر به تأکیدات مقام محترم ریاست کل مبنی بر توسعه طرح فعالان اقتصادی مجاز (AEO) به منظور ارائه تسهیلات بیشتر به شرکتهای دانش بنیان، 26 شرکت دانش بنیان که از طرف معاون محترم علمی ریاست جمهوری معرفی شده بودند پس از طی مراحل لازم و تأیید معیارهای تعیین شده توسط کمیته مربوطه در فهرست فعالان مجاز اقتصادی قرار گرفت و طی بخشنامه‌ای از طرف معاون محترم فنی و امورگمرکی جهت ارائه تسهیلات به گمرکات اجرایی معرفی شدند.

در ادامه بخوانید:  انحلال و تصفیه

 

وی افزود: طبق تعریف فعالان اقتصادی مجاز، اشخاص (حقیقی یا حقوقی) می‌باشند که در جابجایی بین المللی کالا به نحوی انجام وظیفه می‌نمایند و به وسیله یک اداره گمرک ملی به عنوان رعایت کننده استانداردهای امنیتی سازمان جهانی گمرک مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

 

 

اجرای برنامه فعالان اقتصادی مجاز منافع زیادی هم برای دولت و هم برای بخش تجارت کشورها به دنبال داشته که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

1. تسریع در ترخیص، کاهش زمان ترانزیت، پائین آمدن هزینه‌های انبارداری، کاهش بازدیدهای گمرکی و نیز کاهش هزینه‌ها

2. ارائه امکان دسترسی به ارزش محموله‌ها برای برنامه فعالان اقتصادی مجاز (AEO) با امکان دسترسی به سوابق با رضایت طرفین

 

3. امکان بازبینی و حسابرسی قبل و بعد از ترخیص، تخفیف در مورد تخلفات غیر عمدی و مساعدت در مورد کمبود نقدینگی واجد شرط بودن برای ترخیص از راه دور

 

4. شناسایی و به رسمیت شناختن متقابل فعالان اقتصادی کشورها که موافقت‌نامه دو جانبه را امضاء نموده‌اند.

 

5. توسعه یک سیستم بین المللی تأییدیه و به رسمیت شناختن وضعیت فعالان اقتصادی مجاز در سطح دو جانبه، منطقه‌ای و در آینده در سطح جهان می‌باشد به نحوی که یک فعال اقتصادی مجاز تأیید شده مورد پذیرش سایر گمرکات کشورها نیز باشند.

در ادامه بخوانید:  صندوق جسورانه

 

به گفته بیات فاز اول این پروژه، با اولویت شرکتهای پتروشیمی آغاز گردید و سپس در فاز دوم شرکتهای تولیدی و دانش بنیان مشمول برخورداری از تسهیلات مصوب گردیده‌اند.

 

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بهبود فرآیندهای گمرکی خاطر نشان کرد: عملکرد شرکتهای دانش بنیان تأثیر بسزایی در ارتقاء رتبه جایگاه علمی، تجاری و قدرت اقتصادی کشور بر جای می‌گذارد و در راستای حمایت از این شرکتها، سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها با ارائه تسهیلات مناسب به

 

 

آنها در رسیدن به این هدف کمک می‌نمایند که گمرک نیز از این امر مستثنی نبوده و به منظور ارائه خدمات و تسهیلات ویژه به شرکتهای دانش بنیان در گام نخست 26 شرکت معرفی شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را مشمول برخورداری از تسهیلات فعالان مجاز اقتصادی نموده است.

 


برچسب ها:
..