اظهارنامه مالیات املاک خالی

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۸ تیر ۱۳۹۶
اظهارنامه مالیات املاک خالی

زمانی که در اظهارنامه املاک وارد می شوید در صفحه نخست باید اطلاعات مالک و حوزه مالیاتی را وارد نمایید.

 

اظهارنامه مالیات املاک خالی : زمانی که در اظهارنامه املاک وارد می شوید در صفحه نخست باید اطلاعات مالک و حوزه مالیاتی را وارد نمایید.

 

در ادامه شما به صفحاتی هدایت خواهید شد که می بایست اطلاعات مستاجر وارد شود در غیر این صورت نرم افزار اجازه ادامه راه را به مودی نمیدهد. حال سوال اینجاست ملکی که خالی بوده و مستاجری نداشته چگونه اظهارنامه اش را ارسال کنیم؟

 

شما برای ارسال اظهارنامه مالیات املاک خالی کافیست که با نامه کتبی که حاوی تمام اطلاعات مالک و حوزه مالیاتی و آدرس ملک است به اضافه قبوض آب و برق و گاز و.. که نشان دهنده عدم کارکرد و عدم استفاده در مدت مذکور است را به حوزه مالیاتی خود برده و در پرونده خود قرار دهید.

 

 

ماده 54 مکرر : واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصدهزارنفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره۷ ماده۱۶۹مکرر این قانون)  به‌عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:

 

در ادامه بخوانید:  تغییرات قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم - بخش دوم

 

سال دوم ـ معادل یک دوم مالیات متعلقه
سال سوم ـ معادل مالیات متعلقه
سال چهارم و به بعد ـ معادل یک‌ونیم (1.5) برابر مالیات متعلقه

 

نکته : اگر در یک سال مالیاتی که قصد ارسال اظهارنامه دارید ملک شما به فردی اجاره داده شده و در مدت کوتاهی از آن ملک رفته است و بعد از آن ملک شما خالی بوده ، باید در اظهارنامه املاک نام و اطلاعات مستاجر را وارد کنید و مدت اجاره او را منظور نموده، مابقی تایمی که ملک خالی بوده نیازی به اعلام نیست چون در سیستم مشخص است.

 

 

تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون در مورد مالیات خانه های خالی صراحت دارد: “وزارت راه و شهرسازی موظف است حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را ایجاد کند.

در ادامه بخوانید:  اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل تابستان

 

 

نکته مهم : تاریخ تسلیم اظهارنامه برای اجاره املاک تا پایان تیر ماه  می باشد.

 

هنگام ثبت اظهارنامه املاک در صورت ندانستن کد ملی مستاجر باید چه کرد؟
بدون داشتن کد ملی مستاجر امکان ثبت اظهارنامه املاک وجود ندارد .

 

 

این سامانه باید به گونه‌ای طراحی شود که در هر زمان امکان شناسایی برخط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری و پیگیری نقل و انتقال املاک و مستغلات به صورت رسمی، عادی، وکالتی و غیره را در کلیه نقاط کشور فراهم سازد. وزارت راه و شهرسازی موظف است امکان دسترسی برخط به سامانه مذکور را برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد کند.”

 

 

اگر مودی چندین ملک دارد چگونه می بایست اظهارنامه املاک را ثبت نماید؟

در اظهارنامه اجاره املاک مودی می بایست اطلاعات تمام املاک / مستاجرین مربوط به یک واحد مالیاتی با کلاسه پرونده های متفاوت را در یک اظهارنامه ثبت نماید (اگر تمامی ملک ها در یک حوزه باشند می بایست همه ملک ها را در یک اظهارنامه ثبت شوند) .

در ادامه بخوانید:  مشمولین استفاده از صندوق مکانیزه فروشگاهی

 

 

 

عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در ۳ سال متوالی جرم است

زمانی گفت: مطابق قانون جدید هم شرط برخورداری از هرگونه معافیت یا مشوق مالیاتی ارایه اظهارنامه مالیاتی است و حتی عدم ارایه اظهارنامه در سه ‌سال متوالی جرم خواهد بود.

 


برچسب ها:
..