اظهارنامه اشخاص حقیقی

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۱ تیر ۱۳۹۶
اظهارنامه اشخاص حقیقی

نکته مهم: تاریخ تسلیم اظهارنامه برای اشخاص حقیقی تا پایان خردادماه می باشد.

اظهارنامه اشخاص حقیقی : سازمان امور مالیاتی کشور، در راستای توسعه خدمات الکترونیکی جهت خود اظهاری مودیان مالیاتی، اظهارنامه را در این سامانه قرار داده است که مودیان محترم مالیاتی، پس از ثبت نام در سامانه ثبت نام الکترونیکی می بایست نرم افزار مذکور را دانلود و پس از تکمیل اظهارنامه، اقدام به ارسال نمایند.

 

اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی در دو قالب اظهارنامه انفرادی و مشارکتی قابل تسلیم می باشد که بسته به شرایط واحد کسبی می بایست اطلاعات لازم در سامانه ثبت نام وارد شود. با وارد نمودن اقلام خواسته شده در نرم افزار، اطلاعات هویتی و واحد کسبی شخص حقیقی از سامانه ثبت نام دریافت و در اظهارنامه نمایش داده می شود.

 

 

نکته مهم: تاریخ تسلیم اظهارنامه برای اشخاص حقیقی تا پایان خردادماه می باشد.

 

 

تسلیم اظهارنامه با استفاده از اطلاعات ثبت نام امکان پذیر می باشد بنابراین ضروری است مودیان نسبت به تکمیل ثبت نام، رفع ایرادات احتمالی این مرحله از طریق سامانه ثبت نام اقدام نمایند.

 

اطلاعاتی که از این سامانه دریافت می شوند، غیرقابل ویرایش است به همین خاطر می بایست پس از ویرایش اطلاعات و تایید آن جهت بروزرسانی اطلاعات در سامانه اظهارنامه مالیاتی از گزینه دریافت اطلاعات هویتی استفاده نمایید.

 

 

در خصوص واحدهای مشارکتی تنها تکمیل یک اظهارنامه کافی است و نیازی به ارایه اظهارنامه انفرادی به تفکیک شرکاء نمی باشد. اطلاعات شرکاء در واحدهای مشارکتی از سامانه ثبت نام الکترونیکی بارگزاری خواهد شد لذا در صورت عدم ثبت اطلاعات لازم (از جمله اطلاعات شرکاء…) می بایست شریک اصلی نسبت به تکمیل اطلاعات در سامانه ثبت نام اقدام نماید.

 

قبل از ارسال، نسخه پیش نویس تکمیل شده را از سیستم دریافت و به دقت بررسی فرمایید. در ادامه اقدام به ارسال، که نهایی و قطعی تلقی می گردد نمایید. ارسال الکترونیکی اظهارنامه به منزله تسلیم قانونی اظهارنامه تلقی خواهد گردید و نیازی به ارائه اظهارنامه چاپ شده به اداره امور مالیاتی ذیربط نخواهد بود.

در ادامه بخوانید:  عدم الزام مالکان و اشخاص موضوع تبصره ۱۱ ماده ۵۳ به تسلیم اظهارنامه مالیاتی املاک

 

مودیانی که اظهارنامه خود را با امضای الکترونیکی ارسال می نمایند، در صورتی که پیغام خطا دریافت می نمایند می بایست اطمینان حاصل نمایند که وکالتنامه مالیاتی آنها در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده و همچنین گواهی الکترونیک آنها اعتبار تاریخی دارد.

 

مراحل ثبت و ارسال اظهارنامه های مالیاتی به شرح زیر می باشد:

• حصول اطمینان کاربر از اتصال رایانه به اینترنت
• مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان و دانلود اظهارنامه مربوطه
• نصب نسخه نرم افزار اظهارنامه مالیاتی
• ورود اطلاعات درخواستی در نرم افزار اظهارنامه مربوطه
• دریافت اطلاعات هویتی مودی از سامانه ثبت نام الکترونیکی
• تکمیل  جداول اطلاعاتی و مالی توسط مودیان

 

• چاپ و بررسی نسخه پیش نویس
• ارسال اطلاعات به سازمان امورمالیاتی کشور
• دریافت کدرهگیری
• صدور الکترونیکی قبض مالیاتی
• امکان پرداخت الکترونیکی قبض مالیاتی

 

 

صدور قبض مالیاتی مودیان

 

مودیان حقیقی می توانند هنگام ارسال اطلاعات اظهارنامه خود، از طریق نرم افزار اقدام به درخواست صدور قبض مالیاتی نموده، که از طریق لیست قبوض الکترونیکی مرتبط با اظهارنامه قابل رویت و پس از چاپ قبض مالیاتی می توانند از طریق بانک یا  سامانه پرداخت الکترونیکی مالیات اقدام به پرداخت نمایند.

 

 

 

شرایط بهره مندی از تسهیلات مالیات مقطوع تبصره ماده 100 اصلاحی مصوب 31/04/1394 قانون مالیاتهای مستقیم

 

 

 

اسناد قابل دانلود:

1 نرم افزار اظهارنامه الکترونیکی اشخاص حقیقی عملکرد سال 1395 و میانسالی های 1396(ویرایش 9.0.0.6)
2 راهنمای ثبت الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقیقی
3 دانلود فرم اظهارنامه مشارکتی اشخاص حقیقی گروه اول عملکرد سال 1395
4 دانلود فرم اظهارنامه مشارکتی اشخاص حقیقی گروه دوم عملکرد سال 1395
5 دانلود فرم اظهارنامه مشارکتی اشخاص حقیقی گروه سوم عملکرد سال 1395
6 دانلود فرم اظهارنامه اشخاص حقیقی گروه اول عملکرد سال 1395
7 دانلود فرم اظهارنامه اشخاص حقیقی گروه دوم عملکرد سال 1395
8 دانلود فرم اظهارنامه اشخاص حقیقی گروه سوم عملکرد سال 1395

 

 

 

 

آیین نامه اجرایی شماره 230761 تاریخ 4/12/1394 موضوع ماده 95 اصلاحی مصوب 31/4/1394 قانون مالیات های مستقیم

 

در ادامه بخوانید:  نکات مهم حسابداری - بخش دهم

دستورالعمل تبصره ماده 100 اصلاحی مصوب 1394/4/31 قانون مالیات های مستقیم شماره 200/96/507 تاریخ 96/3/9

 

 

 

کنترل شماره ۱-(اظهارنامه امسال را می توانید شراکتی ارائه کنید)

مودی اصلی ابتدا می بایست اطلاعات شرکا را در ثبت نام کد اقتصادی ثبت نماید و سپس اقدام به ارسال اظهارنامه شراکتی نماید، با توجه به راه اندازی سامانه ثبت نام شماره اقتصادی به صورت الکترونیکی اطلاعات شرکا بصورت سیستمی به حوزه مالیاتی ارسال می شود.در اظهارنامه شراکتی هنگامی که یکی از مودیان فوت کرده و ورثه جایگزین آن می شوند می بایست نوع شراکت وراث قهری و نوع شراکت شرکا اختیاری انتخاب گردد.

 

 

کنترل شماره ۲– (مشخصات صندوق فروشگاهی مورد نیاز شماست)

شما برای ارائه اظهارنامه اشخاص حقیقی باید گزینه سامانه فروش را انتخاب کنید و کلیه اطلاعات رهگیری و تاریخ خرید صندوق را در اظهارنامه وارد کنید تا بتوانید از گزینه معافیت سالانه استفاده کنید.

 

 

کنترل شماره ۳– (هر پرونده مالیاتی = یک اظهارنامه عملکرد)

اگر مودی دارای چند پرونده مالیاتی (کد واحد مالیاتی و شماره کلاسه پرونده متفاوت) باشد، می تواند به تعداد پرونده های خود اظهارنامه تسلیم نماید.

 

 

کنترل شماره ۴– ( حتما باید در گام ۴۵ قرار بگیرید)

مودیان هنگام ارسال اظهارنامه می بایست وضعیت ثبت نام کد اقتصادی آنها ۴۵ باشد ( منظور این است که اشخاصی که مشمول ارسال الکترونیک خرید و فروش خود هستند می بایست نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کرده باشند) و همین طور هنگام ارسال اظهارنامه حتما شناسه ملی را ثبت نمایند.( اگر به جای شناسه ملی نام کاربری را وارد نمایند خطای عنوان شده را دریافت می نمایند)

 

 

کنترل شماره ۵ – از هزینه های ماده ۱۳۷ غافل نشوید

یکی از مواردی که سازمان امور مالیاتی به اشخاص حقیقی پیشنهاد می دهد،درج هزینه های درمانی خود شخص و اولاد و همسر می باشد. مبلغی که می تواند درآمد شما را کاهش دهد و از میزان درآمد مشمول مالیات شما کسر کند.

در ادامه بخوانید:  شرایط بهره مندی از تسهیلات مالیات مقطوع تبصره ماده 100 اصلاحی

 

 

کنترل شماره ۶– ( در اظهارنامه املاک حوزه ملاک است نه پرونده ملک)

در اظهارنامه اجاره املاک مودی می بایست اطلاعات تمام املاک / مستاجرین مربوط به یک واحد مالیاتی با کلاسه پرونده های متفاوت را در یک اظهارنامه ثبت نماید (اگر تمامی ملک ها در یک حوزه باشند می بایست همه ملک ها را در یک اظهارنامه ثبت شوند) .

 

 

کنترل شماره ۷–  ( معافیت مالیاتی سال ۹۵ را صحیح درج کنید)

معافیت سالانه اشخاص حقیقی برای عملکرد ۱۳۹۵ مبلغ ۱۵۶ میلیون ریال است.

 

چه اشخاصی می توانند از معافیت استفاده کنند؟
همانطوریکه می دانید شرط برخورداری از هرگونه معافیت و تسهیلات مالیاتی، ارایه اظهارنامه اشخاص حقیقی در موعد مقرر قانونی (۳۱ خردادماه ) است و همچنین عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی، موجب تعلق جریمه برای صاحبان مشاغل خواهد شد که این جریمه غیر قابل بخشودگی خواهد بود.

 

این اطلاعیه می افزاید: براساس توافق صورت گرفته میان سازمان امور مالیاتی و اصناف کشور، مودیانی که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۵ خود را با تکمیل خلاصه وضعیت درآمد و هزینه به صورت الکترونیکی از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی WWW.TAX.GOV.IR در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند مشمول توافق می باشند.

 

همچنین ضرورتی به تسلیم اظهارنامه به صورت کاغذی و ارائه به ادارات امور مالیاتی نخواهد بود و کد رهگیری دریافتی از سامانه در تاریخ ارسال، به عنوان رسید تسلیم اظهارنامه مالیاتی است و مودیان محترم بابت تسلیم اظهارنامه و همچنین پرداخت مالیات نیازی به مراجعه به ادارات مالیاتی ندارند.


برچسب ها:
..