فروش و بازخرید اوراق مشارکت

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۳ تیر ۱۳۹۵
فروش و بازخرید اوراق مشارکت

به اوراق مشاركت سود ثابتي به طور علي الحساب تعلق مي گيرد كه در مقاطعي از سال پرداخت مي شود. سود قطعي اوراق هم، در سررسيد و از محل سود طرح مورد مشاركت و به تناسب قيمت اسمي و مدت زمان سرمايه گذاري در اوراق، تعيين و دارندگان اوراق مشاركت پرداخت مي گردد.

فروش و بازخرید اوراق مشارکت : فرایند فروش با مراجعه مشتری به بانک و تکمیل فرمی به نام فرم درخواست یا سفارش خرید اوراق مشارکت شروع می شود.

در این فرم اطلاعات مورد نیاز اعم از تعداد درخواست و مبلغ درخواست و شماره سریال اوراق و مشخصات خریدار قید می شود.

دارندگان اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت در سود حاصل از اجرای طرح های مربوط سهیم هستند. این اوراق قابل بازخرید قبل از سررسید می باشد که با مراجعه مشتری به بانک عامل و تکمیل فرم بازخرید صورت می پذیرد.

 

 

مدارک لازم جهت فروش و بازخرید اوراق مشارکت

مدارک لازم برای فروش اوراق مشارکت، کارت شناسایی معتبر، کارت ملی یا شناسنامه می باشد. چنانچه اوراق بی نام و قابل انتقال به غیر باشد، شخص ثالث با در دست داشتن اصل اوراق و کپی های مربوطه و کارت شناسایی و بدون نیاز به داشتن حساب بانکی با مراجعه به شعبه بانک عامل می تواند نسبت به بازخرید اوراق مذکور اقدام نماید. اما چنانچه این اوراق با نام باشد، فقط صاحب اوراق با در دست داشتن مدرک شناسایی معتبر و اصل اوراق ، حق بازخریأ اوراق مربوطه در شعبه عامل بانک سرمایه را دارد.

در ادامه بخوانید:  آیین‌نامه اجرایی شناسه‌ها و رهگیری کالا

 

 

ضوابط و قوانین فروش و بازخرید اوراق

اوراق بهادار با نام یا بی نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی شخص برای مدت معین و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح های عمرانی- انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت ایجاد،

 

 

تکمیل و توسعه طرح-های سودآور تولیدی، ساختمانی و خدماتی شامل منابع مالی لازم برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکتهای دولتی، شهرداری ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکتهای وابسته به دانشگاههای مذکور، شرکتهای سهامی عام و خاص و شرکتهای تعاونی تولید، منتشر می شود و سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح های یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می گردد.

 

 

سود تعلق گرفته به اوراق مشارکت و نحوه پرداخت

به اوراق مشارکت سود ثابتی به طور علی الحساب تعلق می گیرد که در مقاطعی از سال پرداخت می شود. سود قطعی اوراق هم، در سررسید و از محل سود طرح مورد مشارکت و به تناسب قیمت اسمی و مدت زمان سرمایه گذاری در اوراق، تعیین و دارندگان اوراق مشارکت پرداخت می گردد.

در ادامه بخوانید:  حق بیمه دوران خدمت سربازی

 

 

چنانچه سود طرح، کمتر از سود علی الحساب پرداخت شده باشد یا طرح زیان دیده باشد، دستگاه صادر کننده اوراق مسئول آن است و سود علی الحساب پرداخت شده قابل تعدیل یا استرداد نیست.

 

صادر کنندگان اوراق، متعهد پرداخت سود علی-الحساب در مواعد مقرر و بازپرداخت اصل مبلغ اوراق در سررسید سود قطعی آن در فاصله زمانی پنج ماه بعد از سررسید هستند. این تعهدات، در مورد اوراق مشارکت طرح های عمرانی اعم از آن که دولت و یا یکی از دستگاههای اجرای مجری آن

 

باشند توسط دولت متعهد تضمین می شود و در مورد اوراق مشارکت منتشر شده توسط دستگاههای عمومی (به استثنای طرح های عمرانی) یا خصوصی، شخص حقوقی دیگری با عنوان ضامن، تعهدات ناشر را تضمین می کند. در مورد اوراق مشارکت بانک مرکزی، این بانک پرداخت اصل و سودهای متعلقه را در سررسیدهای مقرر، از طریق بانکهای عامل تضمین می کند.

در ادامه بخوانید:  تبدیل سهام

 

 

فرایند انعقاد قرارداد فروش و بازخرید اوراق مشارکت

با مراجعه مشتری به بانک سرمایه و تکمیل فرم درخواست اوراق مشارکت، قراردادی بین مشتری و بانک انعقاد می گردد که طی آن رابطه وکیل و موکل بین بانک و خریدار محقق می شود.

 

ناشر به وکالت از طرف خریداران اوراق می تواند نسبت به مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق جهت اجرای طرح و خرید و فروش هرگونه کالا، خدمت و دارایی مربوط به طرح اقدام نماید. ناشر موظف است در صورت بازخرید اوراق قبل از سررسید، وجوه لازم را طبق قرارداد در اختیار خریدار، قرار دهند.

 

 

 


برچسب ها:
..