توصیه هایی برای قبولی در مصاحبه دکتری حسابداری

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۵ تیر ۱۳۹۶
توصیه هایی برای قبولی در مصاحبه دکتری حسابداری

این آمادگی را داشته باشید که درباره زمینه کاری مورد علاقه‌تان حداقل در حد سه تا چهار دقیقه صحبت کنید.

 

یک توصیه نهایی برای قبولی در مصاحبه دکتری حسابداری

اگر رتبه خوبی را کسب کرده‌اید، خیلی هم نگران نباشید؛ چرا که شانس قبولی شما به دلیل کمتر شدن تاثیر مصاحبه، بیشتر است. البته مصاحبه همچنان خیلی مهم است؛ چرا که کمک می‌کند در انتخاب بهتر یا بالاتر خود پذیرفته شوید.

 

 

شناسایی دانشگاه : به ‌طور کلی دانشگاه‌ها از نظر چگونگی انجام مصاحبه دکتری حسابداری به دو دسته تقسیم می‌شوند. گروهی که زمان مصاحبه از سه تا چهار دقیقه بیشتر نمی‌شود و گروهی که حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هر مصاحبه طول می‌کشد.

 

 

کلیشه‌ای نباشید : در دانشگاهی مانند دانشگاه تهران نخستین سوالی که می‌پرسند، این است که چرا می‌خواهید دکتری بخوانید. دقت کنید که به این سوال پاسخ کلیشه‌ای ندهید. می‌شود گفت «من در دوره کارشناسی‌ارشد به آن‌ چه از نظر علمی ‌می‌خواستم نرسیدم و می‌خواهم در دکتری به آن‌ها برسم و بعدها به عنوان استاد دانشگاه آن ‌را به دانشجویان ارایه کنم. همان‌گونه که شما این احساس نیاز را کردید». یعنی یک جوری بگویید که استادها خوششان بیاید.

 

دلیل قانع‌کننده بیاورید : این آمادگی را داشته باشید که درباره زمینه کاری مورد علاقه‌تان حداقل در حد سه تا چهار دقیقه صحبت کنید. مثلا اگر به ادامه موضوع پایان‌نامه‌ ارشد خود علاقه دارید، به خوبی و کاملا واضح توضیح دهید چه چیزهایی را می‌خواهید به آن اضافه کنید و اگر قرار است موضوع تغییر کند باید دلیل قانع‌کننده‌ای داشته باشید و بتوانید بگویید دقیقا چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

در ادامه بخوانید:  پیوستن ایران به FATF

 

کارکردن را فراموش کنید! : حتی اگر شاغل هستید، در پاسخ به این پرسش که آیا می‌خواهید سرکار بروید یا خیر، بهتر است بگویید بیشتر وقتم را تا حدی که لازم است برای دکتری صرف می‌کنم. یا دکتری اولویت اول من است و تا جایی که می‌توانید اشاره‌ای به کار کردن یا تمایل به آن نشان ندهید.

 

خود را نبازید : اگر انتقادی از کار یا حوزه فعالیت شما شد، خود را نبازید و کاملا از کاری که کرده‌اید دفاع کنید. مثلا بگویید کنکوری درس دادن باعث شد جاهای خالی دانش من پر شود. البته اگر استادها کوتاه نیامدند بهتر است شمای دانشجو کوتاه بیایید. این ‌را بدانید که اغلب استادان می‌خواهند بدانند به عنوان دانشجوی دکتری روحیه استاد دانشگاه شدن را در آینده دارید یا نه.

 

پیش ذهنیت بسازید : پیش از انجام مصاحبه دکتری حسابداری سری به دانشگاه‌هایی که برای مصاحبه دعوت شده‌اید، بزنید و کمی با استادان صحبت کنید تا یک ذهنیت قبلی نسبت به شما و کارهای شما داشته باشند.

 

داشته‌هایتان را پررنگ کنید : در مصاحبه هر ‌آن‌ چه به عنوان نکته یا امتیاز مثبت دارید، به نوعی آن ‌را پررنگ کنید و برعکس اگر در حوزه‌ای ضعف دارید نگذارید مصاحبه به آن سمت و سو برود.

 

کمبود مقاله، مشکل اساسی! : یکی از مشکلات اساسی اغلب دانشجویان تعداد کم مقاله‌هایشان است. در دفاع از خود می‌توانید بگویید من در دوران ارشد سعی کردم موضوعی که به آن علاقه‌مندم را پیدا و روی آن کار کنم، اما چون طول مدت دوره ارشد کوتاه است، نگارش مقاله را برای دوره دکتری گذاشتم.

در ادامه بخوانید:  تکنیکهایی برای حضور موفق در جلسه مصاحبه دکتری حسابداری

 

هرچه رسمی‌تر، بهتر : پوشیدن لباس مناسب و رسمی بسیار مهم است. خانم‌ها که باید عرف پوشش را رعایت کنند و آقایان هم بهتر است کت و شلوار بپوشند.

 

مقاله‌هایتان را مرور کنید : در برخی از مصاحبه‌ها از دانشجویان درباره پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد آن‌ها پرسیده می‌شود. از ‌آن‌جا که ممکن است بسیاری از شما پیش‌تر از پایان‌نامه ارشد خود دفاع کرده باشید پس بهتر است در این فرصت باقی مانده پایان‌نامه یا مقاله‌های خود را مرور کنید تا در صورت نیاز بتوانید درباره آن‌ها توضیح دهید.

 

فعالبت های موثر در امتیاز سوابق پژوهشی و فناوری در مصاحبه دکتری حسابداری عبارت اند از :

  1. مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی
  2. گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
  3. برگزیدگی در جشنواره های علمی معتبر
  4. مقالات علمی-ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی
  5. مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)
  6. تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی
  7. کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد

 

 

معمولا از داوطلب خواسته میشود یکی از موارد زیر را به زبان انگلیسی بیان کند. سعی کنید برای هر یک از موضوعات زیر (و ترجیحا مواردی شبیه اینها ) یک پاراگراف را تمرین و حفظ نمایید. اگر بخت با شما یار باشد به کارتان خواهد آمد.

در ادامه بخوانید:  استفاده صحیح از دستگاه‌های کارت خوان

–          معرفی کوتاهی از خود

–          چرا ما باید تو را از بین بقیه انتخاب کنیم؟ ( نقاط قوت خود را در چه میدانی؟ )

–          انگیزه خود را از ادامه تحصیل بیان کن!

 

اطلاع نسبی از دانش روز:  سعی کنید خلاصه مقالات ( Abstract )  ماههای اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

 

آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت ، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

 

 


برچسب ها:
..