چگونه در مصاحبه دکتری حسابداری قبول شویم ؟

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۵ تیر ۱۳۹۶
چگونه در مصاحبه دکتری حسابداری قبول شویم ؟

قبل از مصاحبه هر چیزی که فکر می‌کنید می‌تواند مفید باشد، تهیه کنید؛ اگر مقاله‌ای نوشته‌اید، کتابی ترجمه کرده‌اید و یا در کارگاه‌های آموزشی شرکت کرده‌اید، مدارک همه این‌ها را تهیه کنید. باید در این جلسه خود را یک فرد پژوهش‌گر نشان دهید.

 

چگونه از جلسه مصاحبه دکترا سربلند بیرون بیائیم؟ : توصیه‌های کسی که تجربه حضور در جلسه مصاحبه دکتری را داشته حتما برای کسانی که قرار است در این مصاحبه‌ها حاضر شوند، مفید خواهد بود.

 

فکر می‌کنید دانشجوها قبل از جلسه‌ مصاحبه دکتری حسابداری چه‌کارهایی باید انجام دهند که برای‍شان مفید است؟ : قبل از مصاحبه هر چیزی که فکر می‌کنید می‌تواند مفید باشد، تهیه کنید؛ اگر مقاله‌ای نوشته‌اید، کتابی ترجمه کرده‌اید و یا در کارگاه‌های آموزشی شرکت کرده‌اید، مدارک همه این‌ها را تهیه کنید. باید در این جلسه خود را یک فرد پژوهش‌گر نشان دهید.

 

 

حتی اگر جایی، مثلا در دانشگاه‌های آزاد یا پیام‌نور، تدریس کرده‌اید، مدارک مربوط به آن را در جلسه مصاحبه ارائه کنید. خود من پوشه‌ای تهیه کرده بودم و همه‌ کارهایی را که انجام داده بودم، به تعداد اساتید کپی کرده و همراه‌ داشتم. کار مهم بعدی این که در سایت‌ دانشگاه‌ها، اسامی اساتید و زمینه‌ کاری آن‌ها را پیدا کنید. اساتیدی که زمینه‌ کاری و پژوهشی مشترکی با شما دارند را شناسایی کنید و رزومه‌ خود را به صورت حضوری یا از طریق ایمیل برای آنها بفرستید.

 

ملاقات حضوری بهتر است یا ارتباط از طریق ایمیل؟ : به صورت حضوری استاد را دیدن، نوعی مصاحبه‌ غیررسمی به‌شمار می‌رود. با استادها صحبت می‌کنید و در صورتی که استاد علاقه‌مند شد، ممکن است بخواهد یک‌جلسه‌ دیگر هم او را ببینید.

 

ترتیب انتخاب دانشگاه‌ها در ترغیب اساتید برای پذیرش یک دانشجو نقش دارد؟ : اگر ترتیب انتخاب ، رعایت نشود، به استادها برمی‌خورد. در آن صورت باید دلایل منطقی ارائه کنید. اما اگر روال‌مند انتخاب کنید، ممکن است اساتید خوشحال هم بشوند.یکی از دلایلی که من دانشگاه تهران قبول نشدم همین موضوع بود.

در ادامه بخوانید:  ضامن دیگران شدن

 

معمولا دانشگاه‌های مختلف برای پذیرش دانشجو از دانشگاه‌های دیگر حساسیت دارند؛ : این رقابت و حساسیت وجود دارد. . البته به طور قطع این‌طور نیست که دانشگاه‌ها اصلا دانشجوهای بقیه‌ دانشگاه‌ها را نگیرند. در دانشگاه تهران کمی تعصب وجود دارد، اما در بقیه‌ دانشگاه‌ها این‌طور نیست. برای اساتید این مهم است که شما کجا درس خوانده‌اید؛ این‌که شما یک دانشگاه معتبر درس خوانده باشید مهم است. مثلا کسی رتبه‌ یک دکتری شده بود، اما ارشدش را در دانشگاه پیام‌نور خوانده بود. او با این‌که بهترین رتبه را آورده بود، اصلا دانشگاه‌های شریف، تهران و امیرکبیر را انتخاب نکرده بود. چون گفته بودند قبول نمی‌شود!

 

از دانشگاه‌هایی که برای مصاحبه رفتید سوال علمی و درسی پرسیدند؟ :این سوال‌ها مرتبط با پایان‌نامه بود یا موضوع دیگر؟ : هم از پایان‌نامه پرسیدند و هم از موضوعهای دیگر. ممکن است بپرسند زمینه‌ کاری شما چیست و سوالات را در همین رابطه طرح کنند. البته جواب دادن به سوالها هم چندان وزنی نداشت و نیازی نیست که حتما به سوالها جواب صحیح داد.

 

سوال زبان هم پرسیده می‌‍‌شود؟ : معمولا سوال غیرمستقیم پرسیده می‌شود، این‌که بگویند جمله‌ای را به انگلیسی بگو، از من که نپرسیدند. ولی ممکن است درصد زبان در کنکور پرسیده ‌شود.

 

موضوع و نمره‌ پایان‌نامه چقدر وزن دارد؟ : در مورد پایان‌نامه حتما در همه‌ دانشگاه‌ها سوال می‌پرسند. نمره معمولا پرسیده می‌شود اما مهم نیست. موضوع پایان‌نامه‌ی شما اگر نو و جدید باشد و یا اگر استاد در آن موضوع کار کرده و یا علاقه‌مند است کار کند، موثر است. این‌که شما پایان‌نامه را به نحوی برای اساتید توضیح دهید که خوشایندشان باشد خیلی مهم است.

در ادامه بخوانید:  پنج مالیات برای بخش مسکن

 

توصیه‌‌نامه‌ها چقدر تاثیر دارند؟ : همه دانشگاه‌ها توصیه‌نامه را می‌خواهند اما حداقل تاثیر را دارد. در هر دانشگاه باید دو توصیه‌نامه، یکی از استاد راهنما و یکی هم از یک استاد دیگر، ارائه دهید.

 

شاغل بودن دانشجو تاثیر منفی دارد؟ : معمولا اساتید با شغل تمام‌وقت مشکل دارند. اگر دانشجویی رزومه‌ کاری قوی و تمام‌وقت داشته باشد، ممکن است مورد رضایت اساتید قرار نگیرد. ولی معمولا برای شغل‌های نیمه‌وقت، وضعیت را درک می‌کنند.

 

برای همین فکر می‌کنم این برای اساتید مهم است که قبل از مصاحبه شما با آن‌ها صحبت کرده‌ یا با ایمیل مرتبط باشید. دوستانی که به علم و صنعت رفته بودند هم می‌گفتند ما به اساتید ایمیل زدیم و بعد استادها تماس گرفتند که بیایید تا در جلسه‌ای با هم صحبت کنیم.

 

الان وزن آزمون و مصاحبه برابر شده ؛ این چقدر به نفع دانشجوست؟ : به نظر من خیلی سلیقه‌ای عمل می‌شود. . تنها دلیل پذیرش این دانشجو هم این بود که دانشجوی خود استاد بود. عدالت این است که این وزن برابر شود و فکر می‌کنم امسال شرایط بهتر است.

 

انگیزه‌ دانشجو هم برای اساتید مهم است؟ : حتما درباره انگیزه‌ ادامه‌ تحصیل در این مقطع پرسیده می‌شود. مثلا می‌گویند در حال حاضر که مهندسی پول‌اش از دکتری بیشتر است انگیزه‌ شما برای ورود به دکتری چیست. در جواب این سوال باید درباره علاقه خود به محیط‌های علمی و پژوهشی توضیح دهید.

 

احتمال قبولی دانشجوهایی که در دانشگاه‌های مطرح تهران ارشدشان را نگذرانده‌اند، در خود این دانشگاه‌ها چقدر است؟ : توصیه من به دانشجوها این است که سعی کنند دوره دکتری خود را در همان دانشگاهی بگذرانند که ارشدشان را خوانده‌اند. مثلا دانشجویی که در دانشگاه شهید چمران اهواز ارشدش را گذرانده و رتبه‌ دکتری‌اش خوب شده، احتمال قبولی‌اش در دانشگاه‌های مطرح تهران پایین است، پس باید احتمال قبولی‌اش را بسنجد. من دوستانی داشتم که از دانشگاه آزاد بودند و رتبه‌شان هم خوب شده بود، ولی هیچ‌کدام از دانشگاه‌های مطرح قبول‌شان نکردند.

در ادامه بخوانید:  سود سهام عدالت

 

 

 

چگونه برای جلسه مصاحبه دکتری یک رزومه علمی بنویسیم؟

برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری لازم است یک رزومه کامل از سوابق علمی خود تهیه کنید. اگر تا کنون این رزومه را تدوین نکره‌اید الان فرصت خوبی است تا به فعالیتهای علمی‌تان مروری کامل داشته و همه را یکجا کنید. اگر هم قبلا رزومه تهیه کردید حتما آن را به روز کنید.

 

 

اما اخیرا این رزومه را باید بصورت همسان توسط یک فرم از پیش تعیین شده تکمیل کنید. توصیه ما به شما این است که حتما ان را تایپ کرده و از دست نویس کردن آن خودداری کنید.

 

 

 

 

 


برچسب ها:
..