پیشرفت در حسابداری – بخش هفدهم

دسته: حسابداری
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۶
پیشرفت در حسابداری – بخش هفدهم

لازمه شروع به کار شما بکارگیری تجربه به همراه حوصله و برقراری نظم است .

 

پیشرفت در حسابداری – بخش هفدهم : قالب اصلی کار حسابداری نظم است چه در محیط و بصورت فیزیکی و چه در اجرا بصورت اسنادی.

 

شاید شما بعنوان یک حسابدار بارها این جمله را شنیده باشید ولی خیلی توجه و برنامه ریزی بر  روی نداشته باشید.شاید هم ماجرای مفقود شدن اسناد حسابداری مهم توسط حسابداران را در حین اجرای کارحسابداری بشنوید بیشتر توجه شما نسبت به این موضوع بیشتر می شود.

 

 

فرض کنید شما از طریق ارسال پیامک انبوه موفق به مراجعه چند کارفرما در ارتباط با انجام کار حسابداری شده باشید . بارها دیده شده حسابد اران و مدیران با تجربه در مواجهه با این مشتریان با مشکلات زیادی روبرو شده اند . چون معمولاً چنین پروژه ها موقعی به شما ارجاع می شود که با چالش و مشکلات زیادی مواجه شده اند و حسابدار فعلی هم نتوانسته به روز رسانی را انجام دهد .

 

پس لازمه شروع به کار شما بکارگیری تجربه به همراه حوصله و برقراری نظم  است .

البته ممکن است مشتری شما در موعد مقرر قانونی انتظار به روز شدن حسابها و گزارشات را داشته باشد . بازهم شما باید با برنامه ریزی و مدیریت زمان جلو بروید . در اینجا منظورم از مشتری دارنده و مالک کسب و کار و یا حتی شرکتی است که جهت انجام خدمات حسابداری به شما مراجعه می کند.

 

 

شما برای شروع بایستی یک فایل شناسایی در قالب یک زونکن و یا پوشه آماده کنید.در ابتدا یک سری مدارک شرکت را درخواست و کنترل کنید. از جمله : اساسنامه ، کد اقتصادی ، شناسه ملی ، کدپستی ، درصد سهام ، سرمایه اولیه شرکت ، میزان افزایش سرمایه ، کد کارگاه بیمه تامین اجتماعی( این اقدام شما باعث می شود که کارفرما و حتی همکارشما تموجه هوشمندی و دقت شما در شروع اولیه کار حسابداری باشد)

در ادامه بخوانید:  پیشرفت در حسابداری - بخش بیست و یکم

 

 

چون اگر بدون اطلاع از این آیتم ها جلو بروید ممکن است در انتخاب نحوه کنترل اسناد و مدارک شرکت دچار تناقض شوید . و مهمتر اینکه بررسی تکالیف قانونی و مالیاتی خیلی راحتتر بوده و شما آشناتر به رویه هستید .

 

 

کارحسابداری نرم افزاری

بعد از بررسی مدارک قانونی و بدون مشکل بودن آنها ، شما باید سراغ نرم افزار حسابداری و تراز سیستم بروید . در ترازنامه شما می توانید مانده و نحوه گردش حسابها را در یک نگاه کلی ببینید و روند ثبت سند را تا حدودی مشاهده کنید . مثلاً مانده بستانکار تنخواه نشان دهنده به روز نبودن این حساب است و مشخص می شود هنوز اسناد هزینه های انجام شده توسط تنخواه گردان در سیستم ثبت نشده است .

 

 

البته می توانید در دید کلی و حرفه ای به سود و زیان حدودی و حتی حجم فروش هم برسید ولی مطمئناً نمی تواند مبنای کار شما باشد .

 

 

یک نکته هم دیگر که باید مد نظر داشته باشید کدینگ نرم افزار حسابداری شرکت است . کدینگ طراحی شده باید بر اساس استانداردهای حسابداری باشد ولی اگر بر فرض شما می خواهید پروژه سال ۹۵ را اردیبهشت۹۶ انجام دهید ، زیاد نمی توانید ساختار اصلی را تغییر دهید ، چون بازهم ممکن است وقت شما را خیلی بگیرد و شما را از کنترل اسناد دور نگه دارد . شما باید سعی کنید تا حدودی کدهای سه سطحی را به کدهای مورد نظر شبیه سازی کنید .

 

در ادامه بخوانید:  شمارش موجودی ها

حسابداری کالا و خدمات نیست که برای آن تبلیغ کنیم حسابداری یک حرفه و تخصص است. تاکنون به این فکر کرده اید که دکتر سمیعی چگونه بهترین و حاذق ترین جراح مغز در دنیا شد؟ آیا کسی برای او تبلیغ کرد؟ آیا نام و شهرت او را تبلیغ کرده اند؟حسابداری هم همین است.

 

یک حسابدار خوب اگر در یک صنف  فعال باشد و پشتکار خود را حفظ کند به راحتی میتواند در حرفه خود خبره شود. ولی این بدان معنی نیست که حسابدار برای پیشرفت خود و به روز شدن تلاشی نکند.

 

یک مثال برایتان میزنم:فرض کنید تیرماه است  و اکنون در فصل اظهارنامه ها هستید. ما در اطراف خود میبینیم افرادی که با آگهی و تبلیغات اعلام میکنند که اظهارنامه را برایتان تکمیل میکنیم. با هزینه هایی مابین۴۰تا ۷۰ هزار تومان که دریافت میکنند، اعداد را در اظهارنامه جایگزین خواهند کرد.

 

یعنی همکار کافی نت ها و دفاتر پیشخوان هستند در ارسال اظهارنامه مالیاتی مودیان ! در کنار این تبلیغات افراد دیگری هم هستند که با دریافت رقمی بالا تر مثلا۵۰۰هزار تومان برای یک مودی چه شخص حقیقی و یا شخص حقوقی این کار را انجام میدهند. چه تفاوتی بین این دو قشر است؟

 

 

دسته اول تنها اعداد را جاگزین میکنند و حتی گاهی هیچ تخصصی ندارند و مسئولیت تکمیل اظهارنامه را قبول میکنند. ولی دسته دوم که با این قیمت گذاری ارزش کار خود را بالا برده اند نه تنها اظهارنامه را تکمیل میکنند بلکه با مشاوره های مالیاتی خود جلوی رد دفاتر و جریمه شدن مودی را خواهند گرفت و یا حتی استفاده از نرخ های تخفیفی مالیات را برای مودی ممکن میسازند. اینها دلایل ارزش گذاری بالای کار اوست.

در ادامه بخوانید:  تغییر سال مالی

 

وقتی کارشناسی که در این زمینه خبره است به یک مودی کمک میکند و کار خوبی از خود به نمایش میگذارد باعث میشود که مودی از کار خوب او برای هم صنفی های خود صحبت کند و در معرض نمایش قرار دهد.

 

این یک تبلیغ آفرینی محض است . بدون اینکه بخواهد از خود تعریف کند با به اجرا گذاشتن تخصصش خودرا به همه نشان داده است.و نکته ای در این جمله وجود دارد این است او با بررسی و ارسال مستندات اظهارنامه، مدیر و کارفرمای خود را از مواجه شدن با خطرات انواع و اقسام جرائم مالیاتی نجات می دهد و البته تمامی این موارد به سمع و نظر مدیر خواهد رسید.

 

امیدوارم با انتخاب این روند و ایده خودتان در اجرای پروژه ها بتوانید به موفقیت برسید و پروژه های زیادی به شما مراجعه شود .

 


برچسب ها:
..