میزان مالیات صاحبان وسایل نقلیه عمومی

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۸ تیر ۱۳۹۶
میزان مالیات صاحبان وسایل نقلیه عمومی

متن کامل بخشنامه سازمان امور مالیاتی در خصوص صاحبان مشاغل خودرویی به شرح زیر است:

میزان مالیات صاحبان وسایل نقلیه عمومی :  بخشنامه بخشودگی جرایم موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیاتهای مستقیم برای صاحبان مشاغل خودرو که تا پایان تیر ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به پرداخت مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵ اقدام نمایند.

 

 

دانلود بخشنامه بخشودگی جرایم موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیاتهای مستقیم برای صاحبان مشاغل خودرو

 

 

بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، چنانچه مالکان تاکسی یا وانت دارای دو خودرو یا بیشتر باشند، خودروی اول از مالیات معاف و خودروی دوم مشمول پرداخت مالیات مقطوع می‌شود.

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای، جزئیات مالیات صاحبان وسایل نقلیه عمومی را اعلام کرد. بر این اساس مالکان تاکسی یا وانت که دارای دو خودرو یا بیشتر هستند، خودروی اول آنها از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

 

 

متن کامل بخشنامه سازمان امور مالیاتی در خصوص صاحبان مشاغل خودرویی به شرح زیر است:

 

امور مالیاتی شهر و استان تهران

ادارات کل امور مالیاتی

 

 

موضوع: تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۵ صاحبان مشاغل خودرویی در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحی مصوب ۳۱ تیرماه سال ۹۴ قانون مالیاتهای مستقیم

 

بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه سال ۹۴ مالیات عملکرد سال ۹۵ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین آلات راهسازی و صنعتی مطابق با جداول پیوست با رعایت گروه بندی استانها به شرح زیر تعیین می گردد:

 

 

۱- استانهای کشور با توجه به امکانات و شاخص های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز شرایط جوی به گروههای زیر تقسیم می گردند:

 

 

گروه (۱): شهر تهران

 

 

گروه (۲) استانهای آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران، سایر شهرهای استان تهران غیر از شهر تهران

 

 

گروه (۳) آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان

 

 

گروه(۵): استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام، کهکلویه و بویر احمد و اردبیل

 

 

 

۳- مالیات صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن موضوع جدول ۳ الی ۷ پیوست با اعمال ضرایب جدول زیر تعیین می گردد:

در ادامه بخوانید:  اظهارنامه اجاره املاک

 

 

میزان مالیات صاحبان وسایل نقلیه عمومی

 

 

 

۳- در خصوص مالکان تاکسی یا وانت که دارای دو خودرو یا بیشتر هستند با توجه به اینکه درآمد مشمول مالیات خودروی اول کمتر از میزان معافیت موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیاتهای مستقیم می باشد، لذا خودروی اول معاف از مالیات بوده و همچنین با توجه به امکان استفاده خودروهای بعدی از مازاد معافیت خودروی اول و نظر به اینکه فعالیت اصلی مودی با خودروی اول انجام شده است، مالیات خودروهای بعدی نیز به صورت مقطوع به شرح جدول یک پیوست تعیین شده است

 

 

در خصوص مالکانی که دارای دو خودرو یا بیشتر غیر از تاکسی و وانت می باشند، با توجه به اینکه فعالیت اصلی مودی مربوط به خودروی اول می باشد و همچنین برای خودروی دوم معافیت در نظر گرفته نمی شود، لذا مالیات خودروهای بعدی به صورت مقطوع به میزان ۲۵ درصد بیشتر محاسبه و وصول خواهد شد. همچنین در صوررتی که خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودروهای بعدی از سایر خودروها یا ادوات موضوع جداول این دستورالعمل باشند با عنایت به توضیحات مذکور مالیات خودروی دوم  با در نظر گرفتن موارد مرتبط با مالیات خودرو یا وسیله نقلیه تا افزایش ۲۵ درصد به شرح فوق به صورت مقطوع خواهد بود.

 

 

۴- مودیانی که در سال ۱۳۹۵ به صورت کامل فعالیت نداشته اند مالیات آنها بر اساس مدت کارکرد قطعی می گردد.

 

 

۵- صاحبان مشاغلی که مشمول این دستورالعمل می گردند، تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آیین نامه ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ برای عملکرد سال ۹۵ نخواهند داشت.

 

 

۶- صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل مکلفند نسبت به پرداخت مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۵ حداکثر تا پایان خرداد ۱۳۹۶ اقدام نمایند. بدیهی است عدم پرداخت مالیات در مهلت یاد شده موجب تعلیق جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیاتهای مستقیم به مالیات متعلقه می باشد.

 

 

۷- مالیات صاحبان انواع وسایط نقلیه سواری پلاک سفید و همچنین صاحبان انواع وانت بار پلاک سفید و همچنین وانت بارهای کرایه آژانس ها و همچنین سواری های کرایه آژانس ها یا موسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا سایر مراجع از جمله مراجع دولتی، خصوصی، نهادها و شهرداری ها برابر جداول پیوست این دستورالعمل محاسبه و وصول گردد.

در ادامه بخوانید:  معافیت مالیاتی موضوع تبصره ۳ ماده ۱۳۸ اصلاحی قانون مالیاتها

 

 

۸- مالیات عملکرد صاحبان خودروهایی که در سال ۱۳۹۶ به صورت قطعی به اشخاص غیرواگذار می گردند معادل ده درصد بیشتر از جداول موضوع این دستورالعمل بر حسب مدت فعالیت و رعایت سایر بندهای این دستورالعمل مطالبه خواهد شد.

 

تکلیف مودیان این فصل

 

مودیان مالیاتی موضوع این فصل مکلف اند در خردادماه هر سال نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای عملکرد سال قبل اقدام نمایند.
برای سال های 90 الی 94، شرط تسلیم اظهارنامه برای برخورداری از معافیت مالیاتی برداشته شده است.

 

جرایم مالیاتی
عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر معادل 30 درصد مالیات قطعی شده و غیرقابل بخشودگی
جریمه معادل 5/2 درصد مالیات به ازای هر ماه دیرکرد پرداخت مالیات پس از اتمام سررسید مقرر

 

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مالیات بر درآمد وسایط نقلیه
اصل و تصویر سند مالکیت
اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی (در صورت انتقال- برای خریدار و فروشنده)
اصل و تصویر کارت ماشین و شناسنامه مالکیت خودرو (برگ سبز)

 

مدارک لازم جهت اخذ مفاصا حساب مالیاتی
استعلام دفاتر اسناد رسمی مبنی بر صدور گواهی یا تکمیل کردن فرم درخواست مفاصا حساب
ارائه مدرکی از مراجع ذیربط مبنی بر فرسوده  و اسقاطی بودن خودرو (در صورت فرسوده بودن)
اصل و تصویر وکالتنامه
سایر مدارک نظیر: توقیفی، تصادفی، پارکینگ مراکز انتظامی و … هریک بر حسب مورد

 

نکات قابل توجه
حضور مالک یا وکیل او برای دریافت تسویه حساب الزامی است.
امور مالیاتی مودیان مالیات بر درآمد وسایط نقلیه در سراسر کشور از طریق دفاتر پیشخوان دولت، مستقر در مراکز پستی انجام می‌پذیرد.

 

 

بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی در زمینه مشمول مالیات شدن افرادی که بیش از یک خودرو دارند مربوط به خودروهای تجاری بوده و شامل خودروهای شخصی نمی‌شود.

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی در زمینه مشمول مالیات شدن افرادی که بیش از یک خودرو دارند مربوط به خودروهای تجاری بوده و شامل خودروهای شخصی نمی‌شود.

در ادامه بخوانید:  تهاتر بدهی های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی با مطالبات ازشرکتهای دولتی

 

 

فربد زاوه اظهار کرد: طبق بخشنامه جدید، صاحبان خودروهای تجاری اعم از باری، مسافری، ماشین‌آلات صنعتی و راهسازی در صورت مالکیت بیش از یک خودرو، مشمول پرداخت مالیات ثابت مشاغل به ازای خودروی دوم و بیشتر هستند.

 

 

وی ادامه داد: این بخشنامه تنها شامل خودروهای باری و مسافری همچون تاکسی، وانت، اتوبوس، کامیون و همچنین ماشین‌آلات راهسازی و صنعتی همچون بیل مکانیکی شده و شامل خودروهای شخصی نمی‌شود.

 

 

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور، از تعیین مالیات مقطوع برای عملکرد سال ۱۳۹۵ صاحبان مشاغل خودرو خبر داد و گفت:

 

این دسته از مودیان در صورت بهره مندی از دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم و پرداخت مالیات مقطوع، تکلیفی به ارایه اظهارنامه مالیاتی ندارند.

 


وی افزود: صاحبان مشاغل یاد شده که می خواهند از این دستورالعمل بهره مند گردند، تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آیین نامه ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم برای عملکرد سال ۱۳۹۵ ندارند و می بایست مالیات مقطوع را تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۶ پرداخت کنند; در غیر اینصورت صاحبان مشاغل مذکور که خواستار بهره مندی از این دستورالعمل و پرداخت مالیات مقطوع نیستند، جهت بهره مندی از معافیت مالیاتی سالانه و عدم تعلق جریمه، ملزم به ارایه اظهارنامه مالیاتی تا پایان خردادماه هستند.


برچسب ها:
..