نحوه محاسبه مالیات اجاره املاک

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ خرداد ۱۳۹۶
نحوه محاسبه مالیات اجاره املاک

محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک اصلا کار سختی نیست، فقط باید گام های زیر را یکی پس از دیگری دنبال کنید.

 

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره چگونه است؟ : مالیات بر درامد اجاره املاک، مالیاتی است که از بابت اجاره انواع املاک از قبیل زمین و ساختمان اعم از مسکونی، تجاری و اداری اخذ می‌شود .

 

 

محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک اصلا کار سختی نیست، فقط باید گام های زیر را یکی پس از دیگری دنبال کنید.

 

 

 برای مثال ما سعی می کنیم تا مالیات خانه ای را محاسبه کنیم که 10 میلیون تومان پول پیش داده است و ماهانه 500 هزار تومان اجاره می پردازد. اجاره ماهیانه خود را در 12 ماه سال ضرب کنید تا اجاره سالانه به دست آید. برای مثال اگر ماهانه 500 هزار تومان اجاره دریافت می کنید، رقم اجاره سالانه شما 6 میلیون تومان می شود.

 

 

18 درصد مبلغ رهن را به اجاره سالانه اضافه کنید. مبلغ رهن فرضی 10میلیون تومان است که 18 درصد آن برابر با 1 میلیون و 800 هزار تومان است. بنابراین، درآمد سالانه شما از اجاره و رهن برابر با مجموع دو عدد 6 میلیون تومان و 1.8میلیون تومان است که برابر با 7.8 میلیون تومان می باشد.

در ادامه بخوانید:  ابطال سه بند از دستور العمل خود اظهاری مالیاتی ماده ۱۵۸ قانون مالیات‌ها

 

طبق قانون، 25 درصد درآمد اجاره از مالیات معاف است. پس عدد به دست آمده در گام دوم را در 0.75 ضرب کنید تا درآمد مشمول مالیات محاسبه شود. در مثال ذکر شده، باید عدد 7.8 میلیون تومان را در 75 درصد ضرب کنیم که به رقم 5.8 میلیون تومان می رسیم.

 

 

حال این درآمد بر مبنای جدول زیر مشمول مالیات می شود. میزان اجاره در هر طبقه را در نرخ مالیاتی ضرب کنید و در ستون دیگر جدول بنویسید.

 

جدول زیر نرخ های مالیاتی را نشان می دهد. براساس این جدول تا اجاره سالیانه 3 میلیون تومان 15 درصد و برای رقم های بالاتر نرخ های بالاتری تعلق می گیرد. از آنجایی که مجموع اجاره برابر با 5.8 درصد بوده است، 3 میلیون اول با نرخ 15 درصد و 2.8 میلیون باقی مانده با نرخ 20 درصد محاسبه می گردد. بنابراین مالیات تعلق گرفته به واحد شما برابر با 1میلیون و 10 هزار تومان می باشد.

 

 

نحوه محاسبه مالیات اجاره

 

 

نحوه محاسبه مالیات اجاره

 

 

 

اگرچه مالیات تعلق گرفته حدود 1میلیون و 10 هزار تومان است، اما آنقدر معافیت های متفاوتی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:  درآمدهای پنهان و مالیات

 

معافیت متراژ 200 متری، معافیت اجاره به فرزندان و افراد تحت تکفل تنها نمونه ای از این مواردهستند. خبر بعدی به این موضوع اختصاص پیدا کرده است.

 

 

با توجه به اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴,۰۴.۳۱ که از تاریخ ۱۳۹۵.۰۱.۰۱ لازم الاجرا است، مودیان از جمله مشمولان مالیات بردرآمد املاک اجاری برای بهره مندی از معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم باید با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir ، اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی تسلیم نمایند.

 

 

عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی درآمد اجاری املاک موجب تعلق جریمه ای معادل ۱۰ درصد مالیات متعلق و عدم بهره مندی مودیان مذکور از معافیت های مالیاتی به شرح ذیل می شود (حسب مورد):

 

۱- معافیت درآمد ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ مترمربع زیربنای مفید و در سایر نقاط تا مجموع ۲۰۰ متر مربع زیربنای مفید

 

۲- معافیت مالیاتی مربوط به مالکان مجتمع های مسکونی دارای بیش از سه واحد استیجاری که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده‌اند.

در ادامه بخوانید:  شفافیت اقتصادی با صورت معاملات فصلی

 

۳- معافیت موضوع ماده ۵۷ قانون مالیات های مستقیم (شخص حقیقی که هیچگونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده ۸۴ ق.م.م (برای سال ۱۳۹۵ تا میزان ۱۵۶,۰۰۰.۰۰۰ ریال و برای سال ۱۳۹۶ تا میزان ۱۸۰,۰۰۰,۰۰۰) از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف می شود).

 

نکته مهم: آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه املاک اجاری سال ۱۳۹۵ تا پایان تیر ماه سال جاری (۱۳۹۶,۰۴.۳۱) است.

 


برچسب ها:
..