صندوق جسورانه

دسته: کسب و کار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۳ تیر ۱۳۹۵
صندوق جسورانه

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از نقدشوندگی و عرضه عمومی واحدهای سرمایه‌گذاری برخوردار نیست و مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) می‌تواند نوسان کند.

صندوق جسورانه : سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital) یک مدل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا، شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بلندمدت است.

این نوع سرمایه‌گذاری منبع بسیار مهمی برای راه‌اندازی کسب و کارهایی است که کوچک‌تر از آنند که بتوانند به بازار سرمایه یا بانک‌ها دسترسی داشته باشند. این کسب وکارها عموماً ریسک بالا و به‌تبع بازدهی بالایی برای سرمایه‌گذار دارند.

 

سرمایه‌گذاری جسورانه اغلب با تخصص مدیریتی و تکنیکی همراه است. بیشتر این نوع سرمایه‌گذاری‌ها توسط گروه‌های سرمایه‌گذاری بزرگ از جمله شرکت‌های تأمین سرمایه و سایر نهادهای مالی صورت می‌پذیرد. این شکل از افزایش سرمایه عموماً بین شرکت‌های نوپا و استارت‌اپ‌هایی که سابقه فعالیت و توانایی و اعتبار انتشار اوراق بدهی را ندارند، رایج است.

 

یک نکته در رابطه با این روش افزایش سرمایه وجود دارد؛ صاحبان سرمایه در تصمیمات شرکت می‌توانند اظهار‌نظر کنند و در حقوق صاحبان سهام شریک شوند، در نتیجه بعد از جذب سرمایه، شما بخشی از کنترل شرکت را از دست می‌دهید.

 

Accelerator یا شتاب‌دهنده‌ها با سرمایه‌گذاری اولیه بر روی یک شرکت نوپا، درصدی از مالکیت آن را در اختیار گرفته و در مقابل به مجریان پروژه آموزش‌های لازم و خدماتی در مسیر ارزش‌آفرینی سریع‌تر و برای کسب موفقیت بهتر را خواهند داد.

 

 

پس از سرمایه‌‌گذاری پول، دانش و عمل، شتاب‌دهنده‌ آرمان مراحل اولیه را به یک فرصت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران جسور تبدیل می‌کند.
صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه نهاد حقوقی مشترکی است که در آن، سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند و شرکتی که وظیفه‌ی طراحی و مدیریت فرایند سرمایه‌گذاری را دارد، با هم همکاری می‌کنند.

 

این نهاد به‌لحاظ حقوقی معمولاً شکل مشارکت محدود دارد. این نوع مشارکت محدود سازمانی متشکل از یک شریک عام[3] تمامی مراحل مربوط به انتخاب شرکت‌های سرمایه‌پذیر، مشارکت در آن‌ها و مدیریت و راهبری آن‌ها و همین تعیین استراتژی نقد کردن سرمایه‌گذاری برعهده‌ی شریک عام است.

 

 

از سوی دیگر، شرکای محدود، وظیفه‌ی تأمین سرمایه‌ی صندوق را عهده‌دار هستند و به همین دلیل، بخش عمده‌ای از بازگشت سرمایه را دریافت می‌نمایند.

 

این شرکا مسئولیت محدودی در حوزه‌ی مدیریت صندوق دارند و در مدیریت روزبه‌روز صندوق دخالت نمی‌کنند. و تعدادی شریک محدود[4] است. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، شریک عمومی وظیفه‌ی مدیریت صندوق را برعهده دارد و در مقابل، حق مدیریتی و درصدی از سود صندوق را دریافت می‌کند.

 

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه که مدیریت حرفه‌ای دارند، معمولاً شرکت‌های سهامی یا با مسئولیت محدود هستند که از طریقصندوق‌های بازنشستگی عمومی و خصوصی، صندوق‌های وقفی، بنیادهای خیریه، اشخاص حقیقی، سرمایه‌گذاران خارجی، بانک‌ها و بیمه‌ها و سایر شرکت‌ها و مؤسسات انتفاعی تأمین مالی می‌شوند.

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در مقاطع مختلفی از رشد سازمانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که شامل ایده‌ی اولیه‌ی تولید، تأمین مالی جهت تجاری‌سازی و یا گسترش شبکه‌ی فروش یک محصول تجاری محدود است. این صندوق‌ها در صنایعی سرمایه‌گذاری می‌کنند که رشد آن‌ها از متوسط رشد صنایع دیگر بالاتر باشد و در آن صنایع، طرح‌هایی را انتخاب می‌کنند که دارای رشد بالقوه یا پتانسیل رشدی بالاتر از متوسط صنعت باشند.

 

فرایند سرمایه‌گذاری در قالب مشارکت مبتنی بر عقود اسلامی است و شرکا به نسبت سهم‌الشرکه‌ی مورد توافق، در سود و زیان حاصل از طرح شریک خواهند بود.

در ادامه بخوانید:  اشتباهات رایج حسابداری کسب و کارها

 

اولویت سرمایه‌گذاری با شرکت‌های نوپا و با سرمایه‌ی اولیه‌ی کم است و می‌باید قبل از انجام سرمایه‌گذاری، استراتژی خروج و حدود زمانی خارج شدن صندوق از طرح مشخص گردد. صندوق در طول دوره‌ی سرمایه‌گذاری، به اندازه‌ی سهام خود، بر فعالیت‌های اجرائی نظارت کامل خواهد داشت و در صورت نیاز، مشاوره‌هایی در زمینه‌های گوناگون نظیر مباحث مالی، حقوقی، مدیریتی و غیره ارائه می‌دهد.

 

 

 

طراحی یک صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه

انتخاب صنعت یا صنایع هدف برای سرمایه­ گذاری باید با توجه به نرخ بازگشت سرمایه و سهولت نقد کردن آن باشد. در مرحله‌ی انتخاب صنایع هدف، فهرستی از وی‍ژگی­های صنعت مطلوب تهیه می‌شود که موضوعاتی از قبیل رقابتی یا خصوصی بودن، توسعه‌یافتگی زیرساخت‌ها و وسعت بازار، عوامل مهمی در این خصوص هستند.

 

سپس صنایع فعال یا پیشنهادشده مورد بررسی قرار می‌گیرند و با توجه به ویژگی‌های تعیین‌شده برای صنعت مطلوب یا چند صنعت برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند. بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنها در یک صنعت تخصصی فعالیت می‌کنند، اما در صورتی که صندوق بتواند نوعی هم‌افزایی میان سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف ایجاد کند، ممکن است به‌طور هم‌زمان در چند صنعت فعالیت کند.

 

 

همچنین می‌باید مشخص شود صندوق قصد دارد در چه مرحله‌ای از توسعه‌ی شرکت‌های کارآفرین و به‌طور متناظر، در چه مرحله‌ای از توسعه‌ی تکنولوژی آن‌ها، سرمایه‌گذاری خود را آغاز کند و در چه مرحله‌ای قصد دارد از سرمایه‌گذاری خارج شود. سرمایه‌گذاران جسور معمولاً در آغاز مرحله‌ی رشد، سرمایه‌گذاری خود را آغاز می‌کنند و پیش از تثبیت محصولات شرکت و رسیدن به مرحله‌ی بلوغ، از طریق عرضه‌ی سهام در بورس یا فروش سهام خود، از شرکت خارج می‌شوند.

 

 

معمولاً صندوق‌ها بین پانزده تا بیست شرکت را برای سرمایه‌گذاری هم‌زمان انتخاب می‌کنند. بدین ترتیب میزان سرمایه‌گذاری در هریک از شرکت‌ها با توجه به صنعت مربوطه و مرحله‌ی توسعه‌یافتگی آن‌ها برآورد می‌شود. شریک مدیریتی صندوق از میان شرکت‌های معتبر در حوزه‌‌ِی مدیریت تکنولوژی، مدیر مالی و مدیریت ریسک و همین‌طور شرکای محدود از میان سرمایه‌گذاران بالقوه تعیین می‌شوند.

 

 
دوره‌ِی فعالیت صندوق با توجه به مدت زمان لازم برای به بلوغ رسیدن شرکت‌های سرمایه‌پذیر مشخص می‌شود که این دوره معمولاً بین پنج تا هفت سال است و بسته به صنعت مربوطه تا ده سال قابل تمدید است.

 

جهت تعیین نحوه‌ی مشارکت شریک عام و شرکای محدود، مذاکرات حقوقی برای نحوه‌ی مشارکت شریک عام و شرکای محدود انجام می‌گیرد. مهم‌ترین نکات در این مذاکرات شامل نسبت سرمایه‌گذاری هریک از شرکا، اختیارات مدیریتی شریک عام و شرکای محدود، کارمزد مدیریت صندوق و برنامه‌ی تقسیم سود است.

 

پس از عبور از این مراحل و به توافق رسیدن شرکای عام و محدود، صندوق کار خود را رسماً آغاز می‌کند و فرایند سرمایه‌گذاری جسورانه آغاز می‌شود.

 

 

 

مدیرعامل شرکت فرابورس با بیان اینکه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک ونچر کپیتال‌ها به شمار می‌رود، عنوان کرد: سبد دارایی‌های این صندوق از مجموعه‌ای از دارایی‌های غیر بورسی است و به دلیل ریسک بسیار بالا تنها امکان سرمایه‌گذاری برای معامله‌گران حرفه‌ای و نیز بانک‌ها و نهادهای عمومی را فراهم می‌آورد.

 

این در حالی است که صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از نقدشوندگی و عرضه عمومی واحدهای سرمایه‌گذاری برخوردار نیست و مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) می‌تواند نوسان کند.

در ادامه بخوانید:  تهیه صورت‌های مالی بهینه برای استارت‌آپ

 

او افزود: سرمایه‌گذاران صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه (نوآورانه) با دیدگاه بلند مدت می‌توانند بر روی مجموعه دارایی‌های آن که شامل اختراعات و پژوهش‌های مختلف است، پس از گذشت دوره زمانی مشخص برای به بهره‌برداری رسیدن آنها به بازدهی مورد نظر خود دست یابند.

 

در این زمینه تحصیل اختراعات حاضر در باراز دارایی فکری فرابورس می‌تواند برای این صندوق مورد توجه قرار گیرد.

 

هامونی از عدم وجود ضامن نقدشوندگی برای صندوق جسورانه سخن گفت و افزود: برای ایفای حمایتی از سوی دولت صندوق‌های نوآوری شکوفایی و یا صندوق پژوهشی دولت می‌توانند به عنوان نقش ضامن برای صندوق جسورانه ایفای نقش کند. در عین حال شرکت‌های بیمه تجاری نیز می‌تواند با بکارگیری بیمه‌نامه‌های عمر و زندگی نسبت به سرمایه‌گذاری و تامین مالی مناسب از طرح‌های پژوهشی به عنوان ضامن صندوق جسورانه فعال باشند.

 

 

این صندوق همان صندوق ریسک‌پذیر است و شرکتهای متقاضی می‌توانند درخواست‌های خود را برای ایجاد این شرکتها ارائه کنند.

 

مراسم رونمایی از  صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه جهت تقویت سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان و امضای تفاهم نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، محمد فطانت رییس سازمان بورس، امروز در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

 

 

معاون علمی و فناری رییس جمهوری در این مراسم با بیان اینکه در این سالها همواره در بحث‌های مرتبط با حوزه دانش بنیان بر روی زیست بوم و اکوسیستم این حوزه تاکید داشته ام اظهار کرد: ایران، کشوری با تاریخ تمدن، تجارت، کارآفرینی و علم پنج هزار ساله است اما باید دید که در صد سال اخیر چه بر سر این کشور آمده است که وابسته به منابع زیرزمینی و درآمد حاصل از آن شده است.

 

ستاری همچنین بیان کرد: در این کشور افرادی همچون فارابی، خوارزمی و ابن سینا پرورش یافته و زیسته‌اند آیا این افراد برای فعالیت خود آزمایشگاه چند میلیون دلاری داشته‌اند و رسیدگی خاصی به آنها شده است؟

 

واضح است که فقط پول، مسائل و مشکلات ما را حل نمی‌کند بلکه زیست بومی که این افراد در آن رشد و پرورش پیدا کرده‌اند مهم است.  دیگر با پول فقط نفت نمی توان کشور را اداره کرد. اشتغال و کارآفرینی دیگر از طریق استخدام دولتی ممکن نیست باید در این زیست بوم فکری برای کارآفرینان شود و حمایت همه دستگاه ها لازم است.

 

 

 

امضای تفاهمنامه به کارگیری ظرفیت های بازار سرمایه در جهت رشد دانش بنیان

 

در ادامه این مراسم، تفاهمنامه همکاری دو جانبه بین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محمد فطانت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف به کارگیری ظرفیت های بازار سرمایه در جهت رشد و توسعه محصولات و خدمات دانش بنیان در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به امضا رسید و مجوز  5 صندوق‌ جسورانه به مدیران آن اعطا شد.

 

 

صندوق سرمایه گذاری جسورانه ارزش آفرین سرآوا، صندوق سرمایه گذاری جسورانه پارتیان، صندوق توسعه آرمانی، صندوق سلامت رویان پارسیان و صندوق یکم آرمان، 5 صندوقی بودند که طبق این تفاهمنامه مجوز فعالیت دریافت کردند.

 

در ادامه بخوانید:  خوش شانسی بیشتر در محل کار

براساس این تفاهمنامه، طرفین در جهت ترویج سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان از طریق آشنایی سرمایه گذاران بخش خصوصی با این حوزه و آموزش مفاهیم، اصطلاحات و نحوه فعالیت در بازار سرمایه به فعالان حوزه دانش بنیان همکاری می کنند.

 

همچنین تسهیل فرآیند ورود و تشویق شرکت های دانش بنیان به حضور و استفاده از ابزارها و نهادهای تامین مالی بازار سرمایه و راه اندازی و تقویت صندوق سرمایه گذاری جسورانه، در مفاد این تفاهمنامه قرار دارد.

 

علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع، محمد صاحبکارخراسانی سرپرست کارگروه امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، بهزاد سلطانی رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از معاونین و مدیران سازمان بورس نیز در این نشست حضور داشتند.

 

براساس این گزارش، شورای سه گانه «ابزارها و نهادها، «آموزش» و «صندوق جسورانه» ذیل «شورای عالی هماهنگی» برنامه ها و اهداف این تفاهم نامه را اجرا خواهد کرد.

 

فطانت اضافه کرد: این صندوق سرمایه‌گذاری برخلاف بقیه قرار نیست در پرتفوی بورسی و سبدهای سهام سرمایه‌گذاری کند، بلکه هدف این است که شرکت‌های جوان که قابلیت رشد بالا دارند سرمایه‌گذاری خود را شکل دهند.

 

وی تصریح کرد: اگر سیستم بانکی قرار باشد این شرکت‌های جوان را تامین مالی کند، اولین چیزی که از آنها می‌خواهد وثیقه است و این موضوع برای این شرکت‌ها با ریسک همراه است. علاوه بر این آنها وثیقه‌ای ندارند که ارائه دهند و در نتیجه امکان دارد ایده‌شان به انجام نرسد.

 

رئیس سازمان بورس افزود: هدف ما این است تا سال 1404 کشور به جایی برسد که 20 درصد از درآمد شرکت از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان جذب شود. از امروز به دنبال این هستیم که بتوانیم مردم و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای را در تشکیل سرمایه و تجهیز ایده‌ها حمایت کنیم.

 

فطانت اظهار کرد: در افق پیش‌روی ما حرکت به سمتی بوده که حرف‌ها و ایده‌های جوانان به دلایلی در داخل کشور نمی‌توانستند بروز کنند و خیلی از این‌ها به خارج از کشور می‌رفتند و در خارج از کشور مدیریت می‌شد.

 

وی توضیح داد: قرار است در ایده‌های مختلف سرمایه‌گذاری شود، اگر به طور مثال در 10 ایده سرمایه‌گذاری کنیم امکان دارد پنج ایده سوخت شود و پنج ایده دیگر درآمدهای مورد نیاز کل 10 ایده را تامین کند.

 

رئیس سازمان بورس بیان کرد: این صندوق‌ها حداقل با 10 میلیارد تومان سرمایه‌ شکل می‌گیرد که در ابتدا 10 درصدش لازم است پرداخت شود. طول مدت فعالیت در صندوق محدود است و بیش از هفت سال نباید باشد. علاوه بر این، این صندوق‌ها توسط مدیران حرفه‌ای مدیریت خواهند شد.

 


برچسب ها:
..