محاسبه دستمزد مشاور املاک

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ خرداد ۱۳۹۶
محاسبه دستمزد مشاور املاک

حق العمل اجاره ملک از هر طرف یک پنجم اجاره یک ماه دریافت می‌‌‌‌گردد.

 

محاسبه دستمزد مشاور املاک : طبق ابلاغیه تاریخ ۲۰/۱۱/۹۳ حق العمل رهن و اجاره: حق العمل اجاره ملک از هر طرف یک پنجم اجاره یک ماه دریافت می‌‌‌‌گردد.

 

 

فرض کنیم شما یک خونه اجاره کردید بدون پول رهن و با اجاره یک میلیون تومان در ماه، عدد یک میلیون را به عدد پنج تقسیم کنید، حق العمل یا کارمزد مشاور املاک می‌‌‌‌شود ۲۰۰ هزار تومان. به عبارتی مستاجر و موجر هر کدام ۲۰۰ هزار تومان به بنگاه پرداخت نمایند.

 

 

 

فرض دوم: شما خونه یا مغازه یا هر ملکی اجاره می‌‌‌‌کنید با رهن ۱۰ میلیون تومان در ماه بدون اجاره. در عرف املاک هر یک میلیون تومان رهن معادل سی هزار تومان اجاره است پس ۱۰ میلیون تومان رهن می‌‌‌‌شود معادل سیصد هزار تومان اجاره. در این حالت برای محاسبه هزینه مشاور املاک عدد سیصد هزار تومان را به پنج تقسیم نمایید ، درست حدس زدید هر کدام از طرفین یعنی موجر و مستاجر مبلغ ۶۰ هزار تومان به مشاور املاک پرداخت کنند.

در ادامه بخوانید:  اخبار تبدیل وضعیت شرکتی ها

 

 

 

فرض سوم: شما ملک رهن و اجاره نموده‌اید. مثلا ۲۰ میلیون رهن و ماهی پانصد هزار تومان اجاره. ابتدا ۲۰ میلیون تومان را به اجاره تبدیل می‌‌‌‌کنیم. معادل بیست میلیون رهن در عرف اجاره می‌‌‌‌شود ۶۰۰ هزار تومان. حال ۶۰۰ هزار را با پانصد هزار تومان جمع می‌‌‌‌کنیم و به عدد یک میلیون و صد هزار تومان می‌‌‌‌رسیم. عدد یک میلیون و پانصد هزار تومان را به ۵ تقسیم می‌‌‌‌کنیم ، آفرین به شما هزینه املاک برای فرض سوم می‌‌‌‌شود نفری ۲۲۰ هزار تومان.

 

 

حالا این سوال پیش میاد چرا برخی مشاوران و دوستان در بنگاه هزینه بیشتری از موجر و مستاجر دریافت می‌‌‌‌کنند؟ شاید یک علتش اینه که نرخ نامه دریافت حق‌العمل مربوط به سال ۱۳۹۳ می‌‌‌‌باشد و به‌روز نیست.

 

در ادامه بخوانید:  موانع پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی

 

به‌زبان ساده علی‌رغم افزایش هزینه‌ها در سال‌های اخیر دستمزد این صنف بدون تغییر مانده است و چون بیشتر در معرض دید هستند سریع‌تر مورد انتقاد قرار می‌‌‌‌گیرند حتی در جمع دوستانه!

 

 


برچسب ها:
..