صندوق تامین اجتماعی یا صندوق بازنشستگی کشوری

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
صندوق تامین اجتماعی یا صندوق بازنشستگی کشوری

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام صندوق بازنشستگی در طول خدمت و پس از آن به درد شما خواهد خورد، برای هر فرد متفاوت است. ضمن آنکه به روشنی و دقیق نمی توان گفت کدام یک بهتر از دیگری است.

صندوق تامین اجتماعی بهتر است یا صندوق بازنشستگی کشوری : پرسشی که ذهن بسیاری از همکاران را به خود مشغول کرده است ارجح بودن کدام یک از صندوق های بازنشستگی است.

 

 

یقینا نمی توان پاسخ قاطعی به پرسش فوق داد اما می توان تفاوت های دو صندوق را در دریافت ها و پرداخت ها و توان مالی صندوق ها بیان نمود.

 

بازنشستگان تامین اجتماعی معتقدند بازنشستگان کشوری در مقایسه با آنها از وضعیت بهتری به لحاظ حقوق، مزایا، پاداش، تسهیلات بانکی و رفاهی و بیمه تکمیلی برخوردارند. نداشتن بیمه طلایی و خدمات نامناسب بیمه دی از جمله مشکلاتی است که به آن اعتراض دارند.

 
مهم ترین نکته در خصوص هر دو صندوق این است که در حال حاضر توان مالی زیادی در مقایسه با صندوق های بازنشستگی کشورهای توسعه یافته ندارند. در حال حاضر برخی از بزرگترین کمپانی ها نفتی و … متعلق به صندوق های بازنشستگی می باشند که با سرمایه گذاری های مناسب قدرت مالی آنان را بسیار بالا برده است.

 

 

تفاوت های دو صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی و کشوری

تفاوت های دو صندوق با توجه به قوانین موجود که البته تغییر آن در آینده دور از ذهن نیز به نظر نمی رسد به شرح ذیل می باشد:

 

 

از مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری ماهانه ۹ درصد از کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و همچنین دو و نیم درصد از حق شغل جهت دفترچه خدمات درمانی وی کسر می گردد. اما تامین اجتماعی ماهانه ۷ درصد از کارمند به عنوان سهم بازنشستگی و درمان دریافت می نماید. لذا پرداختی فرد به تامین اجتماعی پایین تر می باشد.

 
صندوق بازنشستگی با هر افزایش کل آن را به عنوان مقرری ماه اول دریافت می کند اما مشمولین صندوق تامین اجتماعی مبلغی به عنوان مقرری ماه اول ندارند و با صدور هر نوع حکم حقوقی افزایش خود را از همان ماه اول دریافت می کنند.

 
مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در ایام بیماری و مرخصی معذوریت با هر نوع استخدام پرداخت حقوق و مزایای کارمند بر عهده دستگاه می باشد، اما کارمندان پیمانی مشترک صندوق تامین اجتماعی در بیماری بیش از ۳ روز و مرخصی معذوریت جهت دریافت حقوق می بایست به تامین اجتماعی مراجعه نمایند. تامین اجتماعی در ایام مرخصی استعلاجی و معذوریت حقوق را به صورت دو سوم و سه چهارم با طی روند اداری پرداخت می نماید.

در ادامه بخوانید:  شرایط بازنشستگی زنان

 
کسانی که قبل از استخدام سوابق بیمه پردازی خصوصی به تامین اجتماعی دارند چنانچه تمایل دارند از سوابق بیمه ای قبلی خود برخوردار باشند بهتر است همچنان مشترک صندوق تامین اجتماعی باشند.

 
کارمندی که به تامین اجتماعی بیمه می پردازد پس از بازنشستگی ارتباط وی با دستگاه محل خدمت به طور کامل قطع می گردد. اما کارمند بازنشسته مشترک صندوق بازنشستگی فعلا دستگاه محل خدمت وی به عنوان رابط با سازمان بازنشستگی بوده و می تواند پس از بازنشستگی همچنان از تسهیلات دستگاه خود مانند وام و … استفاده نماید.

 
تامین اجتماعی در پرداخت حقوق بازنشستگی سقف پایین تری نسبت به بازنشستگی کشوری دارد لذا افرادی مانند اعضا هیات علمی و قضات می بایست در صندوق بازنشستگی کشوری مشترک شوند.
حقوق بگیران تامین اجتماعی قشر وسیعی از کارگران و کارمندان می باشند که به نظر می رسد در ترمیم های حقوقی که طول سالهای بازنشستگی اعمال می گردد افزایش کمتری نسبت به مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در بلند مدت داشته باشند.

 

در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشور در ترمیم های حقوقی که هر چند سال اتفاق می افتد به گزینه هایی چون سابفه ، طبقه، سوابق مدیریتی فرد، رتبه و مدرک تحصیلی که در سامانه های صندوق بازنشستگی ثبت است توجه می نماید.

 
افرادی که مشترک تامین اجتماعی می باشند می توانند در سال های آخر خدمت نسبت به پرداخت بیمه از کارگاهی دیگر جهت بالا رفتن حقوق بازنشستگی خود اقدام کنند. که این امر برای مشترکین صندوق بازنشستگی میسر نمی باشد.

 
تفاوت مرخصی : بیمه ۷ درصد ۲۶ روز مرخصی سالانه دارد و با احتساب ۴ روز جمعه در بین این ایام, میشود ۳۰ روز.در حقیقت شما ۲۶ روز مرخصی دارید. اما در ۹ درصد, شما ۳۰ روز معادل یک ماه تمام مرخصی خواهید داشت.

 

در مورد مرحصی پزشکی و استعلاجی نیز شرایط هر دو فرق دارد. در خدمات کشوری یا ۹ درصد شما ۴ ماه مرخصی استعلاجی خواهید داشت.در تمام این ۴ ماه حقوق خود را از محل کار خواهید گرفت. اما در بیمه ۷ درصد, حداکثر ۳ روز مرخصی استعلاجی دارید که میتواند سه بار در سال اتفاق بیفتد.

 
تفاوت پرداخت : بیمه ۷ درصد شامل اکثر پرداختها میشود و ۷ درصد از حقوق سهم کارمند یا کارگر است. در بیمه ۹ درصد, مقدار ۹ درصد از پرداختیها, برابر جدول خاصی کسر خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  ملاک تشخیص قاچاق

 
تفاوت درمان و دارو : هر دو داروهای مختلفی را تحت پوشش دارند ولی ببیمه ۹ درصد کمک های بیشتری به بیمه شده می دهد.

 
تفاوت های کاری و بازنشستگی : هر دو وابستگان درجه یک را بدون مشکل بیمه میکنند.اما در مورد پدر و مادر بیمه ۷ درصد شرایط خاصی دارد.مثلا باید سن مادر ۴۵ و سن پدر به ۵۵ سال رسیده باشد.اما در ۹ درصد این شرایط نیست.

 
کمک های جانبی : کمک های جانبی مثل پول لباس, خوار و بار , کمک هزینه آموزشی و …  در بیمه ۷ درصد  وجوددارد.

 
تفاوت حقوقی : در گذشته بدلیل اینکه بیمه تامین اجتماعی یا ۷ درصد بیشتر بندهای پرداختی را شامل میشد, حقوق بازنشستگی اش هم بیشتر بود.در حال حاضر هر چند این اختلاف کم شده است ولی هنوز هم وجود دارد.احتمال اینکه با برقراری اضافه کاری و … این اختلاف بیشتر شود وجود دارد.

 

تفاوت میان بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی

بازنشستگان کشوری همیشه وضعیت بهتری نسبت به بازنشستگان تامین اجتماعی داشته‌اند که البته بازنشستگان تامین اجتماعی این تسهیلات را به دلیل کار سخت خود در طی سال‌های فعالیت‌شان که عمدتا در محیط‌های کارگری و سنگین بوده حق خود می‌دانند که متاسفانه مسئولان در ان خصوص کوتاهی کرده‌اند.

 

 

کارشناسان امور رفاه و تامین اجتماعی معتقدند مسئولان نباید میان هر دو دسته بازنشستگان تبعیض قائل شوند و اجحافی که در حق بازنشستگان تامین اجتماعی شده به هیچ وجه زیبنده آنان وهمچنین نظام نیست.

 

 

همچنین آنان معتقدند تامین اجتماعی سازمانی بسیار بزرگ با اموال و دارایی‌های بیشمار است به همین دلیل باید وضعیت بازنشستگان تحت پوشش این سازمان بهتر از سایر صندوق‌های بیمه ای باشد در صورتیکه دقیقا این موضوع برعکس است و بازنشستگان تامین اجتماعی اوضاع مناسبی ندارند.

 

این درحالی است که بازنشستگان کشوری علاوه بر بیمه تکمیلی از بیمه طلایی نیز برخوردارند که خدمات درمانی بدون حد و سقف برای آنان در نظر گرفته است و همین تبعیضی آشکار به حساب می‌آید.

 

 

عدم پوشش نیازهای ضروری درمانی بازنشستگان
بازنشستگان در دوران سالمندی بیش از هر خدمت درمانی دیگری نیاز به سمعک، عینک، ویزیت پزشک و … دارند اما متاسفانه در قرارداد بیمه دی این موارد برای بازنشستگان تامین اجتماعی نیامده و از این خدمات بی بهره هستند.

در ادامه بخوانید:  مشکوک به پولشویی

 

 

با عنایت به اینکه در بیمه خدمات درمانی صرفاً موضوع خدمات درمانی مطرح است و در صندوق بیمه تأمین اجتماعی هم درمان و هم بازنشستگی، لذا جهت این موضوع بایستی به سازمان بازنشستگی کشوری مراجعه نمایید تا اطلاعات بیشتری جهت انتخاب صندوق بیمه ای خود بگیرید.

 

 

در کل بیمه تکمیلی مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری بهتر از بیمه تکمیلی مشترکین صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی است. اصولا تامین اجتماعی بصورت جدی وارد این حوزه از درمان نشده است و روند مدیریتی در این صندوق نیز به گونه ای نیست مه در آینده نیز تحول خاصی مشاهده گردد.

 

اما باید در نظر داشت که در صورتیکه مشترکین صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی به مراکز درمانی ملکی این صندوق مراجعه نمایند، درمان آنها رایگان خواهد بود. امکانی که مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری از آن بی بهره هستند.

 

 

نتیجه گیری
تصمیم گیری در مورد اینکه کدام صندوق بازنشستگی در طول خدمت و پس از آن به درد شما خواهد خورد، برای هر فرد متفاوت است. ضمن آنکه به روشنی و دقیق نمی توان گفت کدام یک بهتر از دیگری است. در واقع وقتی دو صندوق فوق دولتی هستند، تقریبا خدمات مشابهی را با اندکی تفاوتها ارائه می دهند که هر فرد بر اساس همین اندک تفاوتها می تواند صندوق خود را انتخاب نماید.

 

آنچه گفته شد نظر ما بود که ممکن است در برخی نکات با نظرات دیگران نیز متفاوت باشد. بنابراین اگر شما هم نظری دارید که این مطلب را کاملتر می کند و به انتخاب یک صندوق بازنشستگی بهتر برای دیگران کمک میکند، این نظر را به دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 


برچسب ها:
..