روز کارگر

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
روز کارگر

روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند.

 

روز کارگر : ماده ۶۳ قانون کار : روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند.

 

کارگران یکی از قشرهای زحمت کش و با اهمیت هر جامعه ای هستند که با وجود ارزشمندی ، معمولاً قدر آنان چنان که باید و شاید دانسته نمی شود.

 

تصور پیشرفت و توسعه یک جامعه بدون حضورقشری به نام کارگر محال است. کار و کارگر در آموزه های دین مقدس اسلام از اهمیت به سزایی برخوردار است به طوری که بنا به قول معروف ، حضرت محمد مصطفی (ص) بردستان کارگر بوسه زده است.

 
اولین روز از ماه “می” هر سال در تقویم میلادی که در تقویم هجری شمسی معمولاً با روزهای 11 یا 12 اردیبهشت ماه مصادف می شود ، روز جهانی کار و کارگر نام دارد.

 

در سال 1889 میلادی کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس، به پیشنهاد نماینده کارگران امریکا، روز اول ماه مه را به عنوان روز جهانی کارگر برگزیدند و درپی آن در بسیاری از کشورهای دنیا، کارگران این روز را گرامی می‌دارند.

 

روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند.

در ادامه بخوانید:  فوق العاده جمعه کاری

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابسی، وی با اشاره به ماده 63 قانون کار جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر( 11 اردیبهشت)نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید. بنابراین کارگران در این روز مانند جمعه ها، تعطیل هستند و می توانند از تنها روز خود در سال استفاده کنند.

 

 

وی با بیان اینکه طبق قانون کارفرما اجازه ندارد کارگر را به اضافه کاری وادار کند گفت: هر چند کارفرمایان و پیمانکاران، این روز را به مثابه ی روز کاری برای کارگران تلقی کرده و آنها را بعضا مجبور به کار می کنند اما قانون کار تأکید بر تعطیل رسمی برای کارگران دارد.

 

 

محجوب گفت: روز جهانی کارگر بر اساس قوانین قانون کار برای کارگرانی که تابع این قانون هستند روزی تعطیل محسوب می شود که مزد آن نیز مطابق ایام تعطیل سال باید به کارگران پرداخت شود و اگر به هر دلیلی کارخانه ای تعطیل نشود، اولاً باید حضور در کار کارگران با توافق بین کارگران و کارفرما باشد و ثانیاً مطابق اضافه کاری در روز تعطیل برای کارگران محاسبه شود.

 

 

در مواردی که روز تعطیل رسمی با روز تعطیل هفتگی کارگر مقارن می شود آیا کارفرما مکلف به پرداخت وجهی از این بابت به کارگران خواهد بود؟

در ادامه بخوانید:  تورم منفی

 

در صورت مصادف شدن تعطیلات رسمی با روز تعطیل هفتگی (جمعه) کارگران، کارفرما تکلیفی به پرداخت وجهی از این بابت به کارگران ذیربط نخواهد داشت مگر آنکه در این زمنیه از قبل توافقی صورت گرفته باشد.

 

پس چنانچه شخصی بیش از این مقدار در یازدهم اردیبهشت کار کند باید مزد او و اضافه کار طبق مزد اضافه کار در یک روز تعطیل حساب شود.

 

 

نحوه محاسبه اضافه کار در یک روز تعطیل

 

برای این کار از طریق زیر عمل میکنیم:

فرمول محاسبه اضافه کاری                                                حقوق ماهیانه / ۲۲۰* ۱٫۴

 

 

نکته: در محاسبه اضافه کاری به هیچ عنوان از مزایای مستمر و غیر مستمر استفاده نمیشود.

فرمول محاسبه ( جمعه کاری یا )  یک روز تعطیل                مبلغ یک ساعت اضافه کاری * ۱٫۴

 

 

برای مثال فردی که در یازدهم اردیبهشت به کار مشغول بوده به این طریق مزد او حساب می شود:

 

 

مبلغ اضافه کاری یک ساعت                                                  ۵۹۱۷۷= ۱٫۴ * ۲۲۰ / ۹۲۹۹۳۱۰

در ادامه بخوانید:  قاچاق و مالیات

مبلغ مزد یک ساعت کار در یک روز تعطیل                                            ۸۲۸۴۸  = ۱٫۴ * ۵۹۱۷۷

مبلغ مزد یک روز کار در یک تعطیل                                                     ۶۰۷۲۷۸= ۷٫۳۳ * ۸۲۸۴۸

 

 

درواقع با این محاسبات فردی که در یک روز تعطیل به عنوان مثال روز کارگر مشغول به کار باشد باید به این طریق مزد خود را دریافت کند. البته باید متذکر شویم که تماما با توافق طرفین انجام میشود.

 

برای استفاده از مطالب بیشتر در خصوص نحوه محاسبه حقوق و اضافه کاری و دیگر عناوین قانون کار بهتر است علاوه بر مطالعه دقیق قانون کار از مطالب مرتبط در سایت ما نیز استفاده کنید.

روز کارگر مبارک


برچسب ها:
..