پرسش و پاسخ بیمه ای – بخش سوم

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۳۰ فروردین ۱۳۹۶
پرسش و پاسخ بیمه ای – بخش سوم

کسانی که حقوق خود را از طریق پورسانت دریافت می کنند مشمول قانون کار هستند بنابراین مشمول بیمه هم می شوند.

 

پرسش و پاسخ بیمه ای – قسمت سو م:  در شرکتی کار می‌کنم که برای تمدید قرارداد شرط کرده‌اند باید خودم را بیمه خویش‌فرما کنم، بدون اینکه نامی از شرکت در بیمه برده شود! در حالی که من خود دفترچه تامین‌اجتماعی دارم و تحت تکفل همسرم بیمه تامین‌اجتماعی هستم.

 

حتی بیمه تکمیلی هم دارم و نیازی به داشتن بیمه ندارم. آیا این شرکت می‌تواند اجباری برای بیمه شدن من به صورت خویش‌فرما داشته باشد؟

 

پاسخ: طبق قانون هرکس که در کارگاه یا شرکتی مشغول به کار می‌شود، مشمول بیمه اجباری است و کارفرما موظف است وی را بیمه کند. بنابراین تحمیل بیمه خویش‌فرما توسط کارفرما فاقد وجاهت قانونی است.

 

بیمه‌های خویش‌فرما به صورت داوطلبانه توسط شخص متقاضی درخواست می‌شود و پذیرش آن منوط به آن است که شخص متقاضی در جایی مشغول به کار نباشد.

 

در صورتی که در جایی مشغول به کار باشد اولویت با بیمه اجباری است. درخواست کارفرما مبنی بر بیمه شدن به صورت خویش‌فرما به خاطر این است که راه شکایت کارگر را بابت بیمه نکردن مسدود کند و با بیمه خویش‌فرمای کارگر، پیگیری بیمه‌ای او را مخدوش کند.

در ادامه بخوانید:  انتقال و ماموریت کارمندان در دوره آزمایشی

 

در ارتباط با استفاده از دفترچه درمان همسر نیز این نکته لازم به ذکر است که این نوع بیمه به صورت تبعی است و بیمه اصلی محسوب نمی‌شود.

 

کسی که در جایی اشتغال می‌یابد تحت شمول بیمه اصلی قرار می‌گیرد و کارفرمایش باید حق‌بیمه او را پرداخت کند. در این صورت چون هر شخص طبق قانون فقط می‌تواند یک دفترچه درمان پایه داشته باشد، لذا دفترچه درمانی به‌تبع همسر باید ابطال شود و دفترچه درمان بیمه‌شده اصلی دریافت شود.

 

همچنین باید توجه داشت که تامین‌اجتماعی فقط درمان و داشتن دفترچه درمانی نیست. درمان و خدمات مربوط به آن فقط جزئی از خدمات بیمه‌ای است.
۲- پنج سال است که معلم و تحت پوشش بیمه تامین‌اجتماعی هستم. به‌عنوان کار دوم عصرها در مطبی کار می‌کنم. سوال من این است که اکنون که بیمه هستم و نمی‌خواهم از بیمه اینجا استفاده کنم آیا بیمه شدنم در این مطب اجباری است یا نه؟

 

 

پاسخ: بله، در هر صورت بیمه و تامین‌اجتماعی اجباری است و کارفرما موظف است کارکنان خود را بیمه کند، حتی اگر در کارگاه دیگری تحت پوشش تامین‌اجتماعی قرار داشته باشند. بنابراین پرداخت حق‌بیمه از چند کارگاه با رعایت سقف حق‌بیمه امکان‌پذیر و رعایت آن الزامی است.

در ادامه بخوانید:  بازنشستگی جانبازان و آزادگان مشمول قانون تامین اجتماعی

 

مگر اینکه شخص در صندوق بیمه‌ای دیگری کسورات بیمه پرداخت کند، که در آن صورت لزومی به پرداخت حق‌بیمه به صندوق تامین‌اجتماعی نیست.

 
۳- از سال ۸۶ تا مرداد ۹۱ در یک دفتر خدمات ارتباطی مشغول به کار بودم، ولی کارفرما بیمه‌ام نکرد. وقتی از اداره تامین‌اجتماعی برای بازرسی آمدند و از کارفرما ایراد گرفتند، من را از کار اخراج کرد.

 

من هم به اداره کار منطقه شکایت کردم که رای به نفعم صادر نشد. درنتیجه به دیوان عدالت اداری مراجعه کردم.

 

درنهایت بابت مطالباتم از قبیل حقوق معوقه، مابه‌التفاوت حقوق، عیدی و سنوات سال‌هایی که کارفرما آنها را نپرداخته بود رای صادر شد، ولی چیزی راجع به حق‌بیمه و سوابق بیمه‌ام نوشته نشده است. آیا از سال ۸۶ تا مرداد ۹۱ حق‌بیمه به من تعلق نمی‌گیرد؟

 

 

پاسخ: با توجه به اینکه در رای مذکور راجع به پرداخت سنوات و عیدی و… رای مقتضی صادر شده است، به استناد همان (که حکایت از ارتباط کاری شما با کارفرما دارد) می‌توانید در مورد احیای سوابق خود نیز اقدام کنید. در صورت تایید کارکرد شما در دوره مذکور، حق‌بیمه و جرائم آن توسط سازمان تامین‌اجتماعی از کارفرما وصول می‌شود و سابقه برای شما منظور خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  حق بیمه کارآموزان

 
کسانی هم که حقوق ثایت ندارند مشمول بیمه می‌شوند؟

من به صورت پورسانت در یک شرکت بازاریابی می‌کنم اما کارفرما به خاطر این که حقوق ثابت ندارم من را مشمول بیمه نمی‌داند. آیا در قانون من نمی توانم بیمه شوم؟

 

کسانی که حقوق خود را از طریق پورسانت دریافت می کنند مشمول قانون کار هستند بنابراین مشمول بیمه هم می شوند.

 

 


برچسب ها:
..