نکات مهم حسابداری – بخش ششم

دسته: حسابداری
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۸ فروردین ۱۳۹۶
نکات مهم حسابداری – بخش ششم

با توجه به اینکه اثرات حقوقی تحریر دفاتر به تاریخ مابعد از پایان عملیات پلمب برمی گردد، لذا امکان پلمب به تاریخ های گذشته میسر نمیباشد.

 

نکات مهم حسابداری – بخش ششم : نکاتی که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای پلمپ دفاتر سال مالی جدید بیان کرده اند و باید به آن دقت شود:

 

 

حتی المقدور در ابتدای هر سال جهت دفاتر قانونی سال مالی بعد اقدام گردد.

با توجه به اینکه اثرات حقوقی تحریر دفاتر به تاریخ مابعد از پایان عملیات پلمب برمی گردد، لذا امکان پلمب به تاریخ های گذشته میسر نمیباشد.

 

 

لینک پلمپ دفاتر

آئین نامه ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم در خصوص نحوه تحریر دفاتر و چگونگی حفظ و نگهداری آنها و تکالیف مربوطه  پیش بینی گردیده لذا توصیه می شود مراتب آن به دقت مطالعه شود.

 

هر شخصیت حقیقی و حقوقی امکان پلمب دفاتر به دفعات را در هر سال مالی با رعایت آئین نامه ماده ۹۵ ق .م .م دارد، با این توضیح که تعداد جلد پلمب شده به سازمان امور مالیاتی اطلاع داده شده و مراتب آن روی برچسب الصاقی دفاتر منعکس میگردد و تاریخ تحریر تراکنش های مالی اشخاص می بایست با تاریخ پلمب دفاتر مذکور همخوانی داشته باشد.

 

انجام امور پلمب دفاتر پس از ثبت درخواست الکترونیکی در سامانه جامع ثبت شرکتها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir صرفا از طریق مرکز استان واحد ثبتی شخصیت حقوقی یا حقیقی مربوطه با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی آن استان صورت می گیرد.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم حسابداری - بخش دوم

 

با توجه به اینکه پس از پایان عملیات پلمب ، دفاتر مذکور از طریق شرکت پست به آخرین آدرس اقامتگاه قانونی شخصیت حقوقی ارسال می گردد لذا مقتضی است که نسبت به بروزرسانی آدرس مذکور از طریق ارائه صورتجلسه متناسب اقدام گردد بدیهی است فراخوانی آدرس ثبت شده از سامانه جامع ثبت شرکتها مبنای آدرس ارسالی دفاتر پلمب شده خواهد بود.

 

با توجه به تکالیف قانونی مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم اطلاعات پلمب دفاتر کلیه اشخاص ( حقیقی و حقوقی ) از طریق ارتباط الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.
در خصوص اشخاص حقوقی جدید التاسیس متقاضیان می بایست بلافاصله جهت سال مالی جاری و سال مالی بعد خود درخواست پلمب دفاتر را بصورت الکترونیکی تکمیل نمایند . بدیهی است هرگونه مسئولیت عدم پلمب دفاتر طبق قانون با مدیران آنها خواهند بود.

 

 

همکاری سازمان امور مالیاتی کل کشور و اداره ثبت شرکتها طبق ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم

 

طبق ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم ، سازمات امور مالیاتی کل کشور موظف شده اسامی اشخاصی را که بدهی مالیاتی آنها قطعی شده است را به همراه مشخصات آنان به اداره ثبت شرکتها اعلام کند.

 

در مقابل این اداره موظف شده است که هرگونه ثبت شرکت یا ثبت عضویت در هیات مدیره شرکتی از سمت این اشخاص را منوط به اخذ مفاصاحساب مالیاتی از سازمان مالیاتی کند.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم مالیاتی - بخش یازدهم

 

برهمین اساس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طی اطلاعیه شماره ۲۷ مورخ ۲۷ فروردین سال ۱۳۹۶ ، اعلام کرده است که با توجه به این ماده و این موضوع که سازمان امور مالیاتی اقدام به ایجاد محدودیت جهت ثبت صورتجلسات اشخاص حقوقی مشمول نموده است، لازم است برای رفع اثر از محدودیت ایجاد شده ، به حوزه های اعلامی سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند.

 

اشخاص مشمول عملیات پلمپ دفاتر قانونی :

 

۱.کلیه اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده اند .

۲.کلیه اشخاص حقیقی دارنده کسب وکار ( گروه اول موضوع آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م )

 

 

اشخاصی که مجموع فروش آنها و یا ۱۰برابر درآمد آنها طبق برگ قطعی مالیات از سال ۹۱ به بعد بیش از ۳ ملیارد تومان بوده است . و در مورد اشخاص حقیقی دارای کسب و کار که خدمات ارایه می دهند مثل وکلا ، کارشناسان رسمی دادگستری و پزشکان ۱.۵ میلیارد تومان بیشر باشد.

 

 

۳.تشکل های قانونی مثل ( انجمن ها ، احزاب ، اتحادیه های صنفی )

 

 

اشخاص ذیل فارغ از حجم فعالیت جزء مؤدیان گروه اول آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق م م محسوب می شوند.

در ادامه بخوانید:  تفاوت های بین حساب صندوق و تنخواه گردان

 

 

۱. دارندگان کارت بازرگانی )واردکنندگان و صادرکنندگان(؛

۲.صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی و بهره برداران معادن دارای جواز تأسیس و پروانه

بهره برداری از وزارتخانه ذیربط ؛

۳. صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر؛

۴. صاحبان بیمارستان ها، زایشگاه ها، کلنیک های تخصصی

۵. صاحبان مشاغل صرافی؛

۶.فروشگاه های زنجیره ایی دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه ذیربط

 

 

طبق ماده ۶ قانون تجارت کلیه تجار مکلف اند رویدادهای مالی عملیات تجاری خود را در دفاتر قانونی روزنامه و کل ثبت کنند.

 

از اینرو طبق ماده ۱۱ قانون تجارت ،دفاتر مذکور می بایست توسط ادارات ثبت،مهر،امضاء و پلمپ شوند.

 

پی گیری و عملیات پلمپ دفاتر و اخذ آن از وظایف حسابداران می باشد.

در سال جاری اداره کل ثبت شرکتها تشریفات ثبت نام و اخذ و پلمپ دفاتر قانونی را از طریق اینترنت به انجام می رساند،

 

 


برچسب ها:
..