سامانه انبار برای انبارداران

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
سامانه انبار برای انبارداران

برای ثبت نام محل در سامانه انبارها، اطلاع از کدپستی ضروری است، اخذ کدپستی برای محل‌های فاقد کد، از طریق مراجعه به اداره یا دفتر پستی شهرستان مربوطه و ارائه درخواست امکانپذیر است.

 

سامانه انبار برای انبارداران : پیرو اطلاعیه مشترک وزارت صنعت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حمل بار بدون ثبت در سامانه جامع انبارها ممنوع شد.

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، با اجرای قانون ساماندهی نظام توزیع بار در کشور، از حمل بار در اندازه تجاری از مبدأ یا به مقصدی که در سامانه جامع انبارها ثبت نشده باشد، جلوگیری خواهد شد. صاحبان و بهره‌برداران انبارها و مراکز نگهداری کالا موظف‌اند هرگونه اطلاعات مربوط به انبار یا مرکز نگهداری کالای خود را در سامانه جامع انبارها ثبت کنند.

 

انبارهای عمومی، گمرکی، اختصاصی، بندری، اموال تملیکی و واحدهای صنعتی، تولیدی، معادن، سردخانه‌ها، سیلوها، کشتارگاه‌ها، مراکز کشت و صنعت، دامداری‌ها، دامپروری‌ها، مزارع پرورش حیوانات، مراکز آبزی پروری، باغات، زمین‌های زراعی، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تفریحی- رفاهی، هتل‌ها، واحدهای صنفی، انبارهای نفتی، جایگاه‌های توزیع سوخت، نیروگاه‌ها و … که به صورت عمومی، خصوصی، دولتی، تعاونی، عام المنفعه یا هر شکل دیگر فعالیت می‌کنند، ضروری است در اسرع وقت در «سامانه جامع انبارها» ثبت نام کنند.

 

 

صاحبان و بهره‌برداران انبارها و مراکز نگهداری کالا می‌توانند از طریق نشانی اینترنتی www.nwms.ir ثبت نام کرده یا از طریق مراجعه به سامانه فوق و درج کد ملی، از وجود اطلاعات مربوط به انبار یا مرکز نگهداری کالای خود در سامانه، اطمینان حاصل نمایند.

 

 

در صورتی‌که محل مورد نظر، مبدأ یا مقصد حمل بار در اندازه تجاری (کامیون، کامیونت و وانت) باشد، مطابق قانون مشمول اخذ بارنامه رسمی حمل و نقل جاده‌ای بوده و ثبت آن در سامانه انبارها، ضروری است.

در ادامه بخوانید:  هشدار برای تراکنش های اینترنتی

 

برای ثبت نام محل در سامانه انبارها، اطلاع از کدپستی ضروری است، اخذ کدپستی برای محل‌های فاقد کد، از طریق مراجعه به اداره یا دفتر پستی شهرستان مربوطه و ارائه درخواست امکانپذیر است.

 

 

همچنین با ارائه درخواست کدپستی همزمان با ثبت اطلاعات در سامانه انبارها از طریق همین سامانه، کدپستی تخصیص یافته از طرف شرکت پست به طور خودکار از طریق پیامک به متقاضی اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

در صورت عدم توانایی ثبت اطلاعات از طرف مالک یا بهره‌بردار محل در سامانه، لازم است اطلاعات کد ملی، تلفن همراه و کد پستی محل، به طور حضوری به اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مربوطه ارائه و در ازای آن رسید دریافت شود.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر زمان مشخص خود اظهاری گفت: انبارداران یک ماه مهلت دارند در سامانه انبار عضو شده و بارنامه بگیرند .

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، عباس تابش با اشاره  بر اینکه انبارداران باید شناسه رهگیری و شناسه کالا بگیرند، افزود : بر اساس سیستم جدید رصد کالا باید عضویت انبارداران در سامانه حمل و نقل ثبت شده باشد.
وی  با اشاره به  ماده ۲۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دولت افزود :  شفاف سازی شبکه های توزیع برای  مبارزه با قاچاق کالا ضروری است و براساس قانون جدید انبارداران  تا ۱۵ اردیبهشت ماه فرصت دارند در سامانه ها عضو شوند و بارنامه دریافت نمایند.

در ادامه بخوانید:  اصول صحیح نوشتن سفته

 
وی با بیان نقش ساماندهی انبارهای کالا در کاهش قاچاق گفت : رصد زنجیره تأمین کالا باید در قالب سامانه جامع تجارت ، شود ،چرا که  تک تک سامانه ها ی کشور  امکان رصد قاچاق کالا و ارز را ندارد وضروری است که  تمام ده سامانه موجود کشور با همدیگر  لینک شود.

 
تابش  با تاکید بر مبارزه با قاچاق کالا ازطریق  مبادی ورودی کشور و نیز  مراکز فروش کالا افزود : انبارها داخل کشور یا انبار مبدا هستند و واحد تولیدی خود دارای انبار است یا انبار کالا وارداتی هستند که باید گمرک به عنوان نماینده انبار مبدا باشد و یا انبارهای بارانداز و واسط می باشند .

 

 

مثلاً بار از شورآباد تهران آورده شده  و از آنجا به ده جای کشور تقسیم می گردد یا به مرکز نهایی نگهداری کالا می رود که به دست مصرف کننده نهایی برسد؛ پس واحدهای صنفی و خرده فروشی نیز  مشمول مراکز نگهداری می باشند.

 

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد چگونگی رصد کالا گفت : برای رصد کالا ، اطلاعات انبارها را  از استانها و دستگاه های دولتی جمع آوری کرده   و  در اختیار سامانه مرکز نگهداری کالا قرار داده ایم. روش دوم جمع آوری اطلاعات با خواهش از مردم بوده است چنانکه از انبارداران  درخواست کردیم با عضویت در  سامانه جامع انبار،  جهت صدور بارنامه اقدام نمایند.

 
تابش تصریح نمود: با سازمان راهداری هماهنگی کرده ایم که صدور بارنامه بعد از یک ماه منوط به شناسایی انبار باشد . یعنی اگر انباری در سامانه مرکز نگهداری کالا ثبت نشده باشد ،  بارنامه برایش صادر نمی شود و لذا ماشینی که کالا را حمل می کند، محل کالا و کسی که این کار را انجام می دهد مجرم هستند.

در ادامه بخوانید:  شرایط پرداخت حقوق، پاداش و وام به کارکنان بانک‌های دولتی

 
وی گفت: اطلاعات از سامانه های مختلفی گرفته می شود. کسانی که معدنکار هستند در سامانه کاداس کسانی که صنعتگر هستند در سامانه بهین یاب و اصناف در سامانه اصناف و کشاورزان در سامانه جهاد کشاورزی و کسانی که موجودی کالا دارند و در بخش خصوصی فعال هستند می توانند برای احراز هویت در سامانه جامع انبارها عضو شوند.

 
وی افزود: در کل دنیا ابزار مبارزه با قاچاق سیستم آی تی است و سامانه هایی که امروز در کشور وجود دارد امکان شفاف سازی را می دهند.

 

 


برچسب ها:
..