نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش چهارم

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶
نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش چهارم

چند نکته کاربردی از قانون کار برای محاسبه حقوق و دستمزد در پایان سال

نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش چهارم :نکته مهمی که باید این روزها به یاد داشته باشید این است که تسویه حساب خود را به صورت کاملا قانونی انجام دهید.

 

چه مدیر و در حکم کارفرما هستید و چه کارمند و در حکم حقوق بگیر قرار دارید باید این موضوع را رعایت کنید که تسویه حساب قانونی و با امضای کتبی، از به وجود آمدن هرگونه مشکلی در آینده جلوگیری خواهد کرد. برای همین موضوع بهتر است نمونه فرم تسویه حساب قانونی را در انتهای مطالب این قسمت دانلود کنید.

 

چند نکته کاربردی از قانون کار برای محاسبه حقوق و دستمزد در پایان سال

 

 

شرایط پرداخت کمک عائله مندی
با توجه به ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی کمک عائله مندی ( حق اولاد ) به کلیه بیمه شدگان تعلق میگیرد که اولا سابقه پرداخت ۷۲۰ روز حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی را دارا بوده و ثانیا سن فرزندان آن ها از ۱۸ سال کمتر باشد و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته و یا بنا به گواهی کمیسیون های پزشکی مربوط قادر به کار نباشند.
میزان کمک عائله مندی نیز معادل نیز معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده و حداکثر بابت ۲ فرزند تعیین گردیده است.

در ادامه بخوانید:  روش های پرداخت دستمزد در مؤسسات تولیدی

 

شرایط پرداخت کمک عائله مندی در صورتی که فرزندی جایگزین فرزند دیگر شود، با توجه به ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی، اگر به فرزند بیمه شده ای به دلیل رسیدن به سن ۱۸ سال حق اولاد تعلق نگیرد فرزند دیگر وی در صورت احراز شرایط قانونی میتواند جایگزین گردد.

 

 

مفاد قانونی مرتبط با ترک کار
در قانون کار اقدام کارگر به ترک کار از موارد خاتمه قرارداد کار که پرداخت حق سنوات برای آن منظور شود، شناخته نشده و برای کسانی که بدون رعایت تبصره ماده ۲۱ این قانون محل کار را ترک و با کارفرما قطع رابطه می کنند مزایائی پیش بینی نشده است.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم قانون کار - بخش اول

 

باتوجه به ماده ۲۹ ق کار در صورتی که بنا به تشخیص هیات حل اختلاف، کارفرما موجب تعلیق قرارداد از ناحیه کارگر شناخته شود، کارگر استحقاق دریافت خسارت ناشی از تعلیق را خواهد داشت و کارفرما مکلف است کارگر تعلیقی از کار را به کار سابقش بازگرداند.

 

 

نحوه استعفاء و پرداخت سنوات
اگر استعفای کارگر با توجه به مفاد ماده ۲۰ و۲۱ قانون کار صورت گیرد، کارگر مشمول اخذ سنوات به ازاء هر سال یک ماه آخرین حقوق خواهد بود. و درصورتی که موارد قانونی مذکور رعایت نشده باشد ترک کار تلقی شده و استعفا موضوعیت ندارد.

 

در ادامه بخوانید:  نکات مهم حقوق و دستمزد - بخش سوم

 

پرداخت فوق العاده های کار  به کارگران پاره وقت
با توجه به ماده ۳۹ قانون کار جدید، مزد و مزایای کارگران که به صورت نیمه وقت و یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام شده ،محاسبه و پرداخت میشود.

 

فرم تسویه حساب

 

با مجله حسابداری و حسابرسی ما همراه باشید

 


برچسب ها:
..