نکات مهم مالیاتی – بخش پنجم

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۹ فروردین ۱۳۹۶
نکات مهم مالیاتی – بخش پنجم

اگر کتاب قانون را حفظ باشید بی فایده است چون شاید در یک اجرای ساده سر در گم شوید.

 

نکات مهم مالیاتی – بخش پنجم :سوالی که خیلی از دوستان از بنده می پرسند و روزی هم مشکل غیر قابل حل برای خودم محسوب می شد این است : مالیات را چگونه یادبگیریم ؟

 

قطعا هدف از طرح این سوال حل دو مشکل است یکی مشکل بروز کردن اطلاعات خودشان و دیگر عدم مواجه شدن با جرائم مالیاتی که ممکن است ناگهان گریبان گیر شرکتها شود.

 

به اعتقاد من هر نوع فعالیت در امور مالی یک مجموعه باید حتما با فرمت های استاندارد حسابداری مالیاتی تطبیق داشته باشد. و دیگر قدرت حسابداری مالی و حتی صنعتی به تنهایی بر حسابداری مالیاتی کافی نیست. یک مجموعه اقتصادی برای اینکه دچار اختلالات مالی و مالیاتی نشود باید حتماً با مکانیزم دو سازمان مهم کشور تطبیق داشته باشد.

 

 

از کجا یادگیری مالیات را شروع کنیم؟

پاسخ به این سوال ساده نیست . مثلا کتاب قانون مالیاتها را بخوانید و یا بخشنامه های مهم را مرور کنید. قطعاً وقتی این نوع مشاوره را بشنوید تصورتان این است که خیلی نمی توانید با فنون مالیاتی آشناشوید. اجازه دهید من طرز سوال شما را عوض کنم: ” چکونه اجرای کارهای مالیاتی را یاد بگیریم ؟ ”

در ادامه بخوانید:  نکات مهم مالیاتی - بخش دهم

 

بهترین راهنمایی من می تواند این جمله باشد : باید پس از هرگونه کسب اطلاعات اجرا کنید تا زمانیکه دستتان به فرآیند مالیاتی گرم نشود مالیات را یاد نمی گیرید حالا خیلی فرقی نمی کند یک حسابدار باشید یا یک مدیر ،

 

الان مدیرانی هستند که به نوعی اطلاعاتی در سطح  یک مشاور مالیاتی را دارند و حسابدارانی هستند که به تنهایی عملیات مالیاتی چندین مجموعه را انجام می دهند.

 

پس به هر طریق ممکن دستتان را با اجرای تکالیف گرم کنید وقتی وارد گود میشوید متوجه کمبود اطلاعات خواهید شد ولی اگر کتاب قانون را حفظ باشید بی فایده است چون شاید در یک اجرای ساده سر در گم شوید.

 

در ادامه بخوانید:  ماده ۲۵۱ قانون مالیات های مستقیم

 

چند ساز و کار مهم مالیاتی

 

حتما نسبت به بروزرسانی پرونده مالیاتی خود از حوزه کسب اطلاع کنید

از نهایی شدن گام های مالیاتی در طرح جامع یا شماره گام اطلاعات کافی داشته باشید.

 

عدم توجه به مکانیزم مالیات بر ارزش افزوده، برای مجموعه مانند مرگ خاموش عمل می کند، هوشیار باشید

فعلاً اصلی ترین تکالیف مالیاتی را باید بدانید نیازی به آموزش کل قانون ندارید.

 

شفاف سازی حسابهای بانکی را در اولویت کاری خود قرار دهید

صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر را مو به مو اجرا کنید.

 

در حال حاضر اگر قصد مطالعه جدی دارید بر روی این مواد قانون مالیاتها وقت بگذارید : ۵۳ – ۵۴ – ۶۹- ۱۴۷-۱۴۸- ۲۳۸- ۲۴۷- ۲۷۴-۲۷۶-۱۶۹- ۲۵۱-و دستورالعمل دادرسی مالیاتی

 

دوستان گرامی همانطور که میدانید، در گذشته برای کلیه معاملات (شامل خرید و فروش) زیر 10% نصاب معاملات کوچک دولتی، نیاز به ثبت شماره اقتصادی طرف معامله نبود اما در آیین نامه جدید شرایط محدود شده به :

در ادامه بخوانید:  نکات مهم مالیاتی - بخش یازدهم

 

1)      ثبت تجمیعی و بدون شماره اقتصادی محدود به عملیات خرید بوده و شامل فروش نمی باشد.

 

2)      فقط اشخاص حقیقی را میتوان بصورت تجمیعی ثبت نمود و کلیه اشخاص حقوقی حتی اگر معامله با آنها زیر نصاب باشد را باید با شماره اقتصادی و بصورت غیر تجمیعی ثبت نمود.

 

3)      نصاب از 10%  به  5%  کاهش یافته است.

 


برچسب ها:
..