حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه شخص ثالث

دسته: ارزش افزوده
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۰ اسفند ۱۳۹۵
حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه شخص ثالث

شرکت‌های بیمه جزو نهادهای خدماتی هستند و بر اساس قانون نهادهای خدماتی باید معاف از پرداخت مالیات برارزش افزوده باشند.

حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه شخص ثالث : با اجرای قانون جدید بیمه شخص‌ثالث در دولت یازدهم و موافقت وزیر اقتصاد، پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بیمه شخص ثالث منتفی خواهد شد.

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی ، چند سالی است مشتریان بیمه مانند سایر مصرف‌کنندگان ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند. رقمی که به جز خدمات یا کالاهای خریداری‌شده به شرکت‌ها و صاحبان کالا ‌پرداخت و درنهایت به حساب اداره مالیات واریز می‌شد.

 

 

درواقع شرکت‌های بیمه‌گذار، مالیات بر ارزش افزوده را که امسال مبلغ آن ۹ درصد بود، از دست مشتریان می‌گرفتند و به اداره مالیات می‌دادند. با اجرای قانون جدید بیمه شخص‌ثالث در دولت یازدهم و موافقت وزیر اقتصاد، پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بیمه شخص ثالث منتفی خواهد شد و به‌زودی بیمه‌شدگان تنها ملزم به پرداخت حق‌بیمه خواهند بود.

در ادامه بخوانید:  مراحل تمدید یا درخواست گواهی ارزش افزوده

 

 

 

حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه شخص ثالث

در چند روز اخیر عضو هیات عامل و معاون طرح و توسعه بیمه‌مرکزی خبر از تغییرات جدید در قوانین بیمه کشور داد که در دست بررسی است. یکی از این موارد حذف مالیات بر ارزش افزوده بود که تصویب آن قطعی شده است.

 

رحیم مصدق گفته بود: «در حال حاضر خرید بیمه‌نامه‌های بازرگانی ازجمله بیمه شخص‌ثالث مشمول معافیت مالیاتی می‌شود و خریداران بیمه شخص ثالث مکلف هستند علاوه بر حق بیمه، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند.

 

حال بنابر درخواست بیمه‌مرکزی از وزارت اقتصاد، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی با معافیت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده موافقت کرده و لایحه‌ای در این‌باره در دست تهیه و گردآوری است که در صورت ارائه این لایحه به مجلس و تصویب آن، دیگر خریداران بیمه شخص ثالث از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند شد.

در ادامه بخوانید:  بخشنامه ای شماره 1/ 60 محاسبه میزان مستری بازنشستگان

 

 

کاهش ۹ درصدی قیمت بیمه شخص ثالث

صدور هر بیمه همراه با عوارض گوناگونی مانند عوارض سلامت و مالیات بر ارزش افزوده است. نمایندگان بیمه همیشه مبلغ بیمه را با احتساب ارزش افزوده از مشتریان دریافت می‌کنند.

 

معافیت بیمه‌شدگان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده منجر به کاهش قیمت بیمه می‌شود؛ زیرا بیمه‌شدگان نسبت به سال‌های قبل، ۹درصد هزینه کمتری پرداخت خواهند کرد.

 

به‌عنوان مثال بیمه شخص ثالث خودروی پراید بدون تخفیف ۹۷۴ هزار تومان است که از این مبلغ، ۹درصد آن یعنی حدود ۸۷ هزار تومان مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است که از سال آینده با حذف این مالیات، مبلغ مورد نظر کسر خواهد شد.»

 

شرکت‌های بیمه جزو نهادهای خدماتی هستند و بر اساس قانون نهادهای خدماتی باید معاف از پرداخت مالیات برارزش افزوده باشند.

 

متاسفانه شرکت‌های بیمه چند سالی مالیات بر ارزش افزوده را از مردم اخذ و به اداره مالیات پرداخت می‌کردند که البته این امر تفاوتی در حال آن‌ها ایجاد نمی‌کرد و با حذف آن نیز تغییری در حال بیمه‌گران ایجاد نخواهد شد و تنها مردم هستند که از این معافیت، نفع مالی خواهند برد.»

در ادامه بخوانید:  تمدید اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده

 


برچسب ها:
..