اقتصاد غیر شفاف

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۱۰ تیر ۱۳۹۵
اقتصاد غیر شفاف

ضرورت تلاش دولت برای اصلاح نظام مالیاتی و جلوگیری از رشد و گسترش اقتصاد بخش غیررسمی و ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی

این روزها در حالی سازمان های امور مالیاتی روزهای شلوغ و پر ترافیکی را سپری می کنند که گفته می شود ۴٠ درصد اقتصاد ایران غیر شفاف بوده و مالیاتی پرداخت نمی کنند.

 

 

در حالی این آمارها از ضرورت تلاش دولت برای اصلاح نظام مالیاتی و جلوگیری از رشد و گسترش اقتصاد بخش غیررسمی و ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی حکایت می کند. علی عسگری رئیس سابق سازمان امور مالیاتی نیز به نوعی بر این موضوع صحه گذارد.

 

اودر حالیکه شفافیت را تنها عامل اصلی افزایش عادلانه درآمدهای مالیاتی و حتی لازمه حل معضل قاچاق کالا و مواد مخدر و رشوه‌خواری می‌داند، می گوید که اطمینان داشته باشید کسی که سوار ماشین‌های لوکس می‌شود، مالیات نمی‌دهد.

در ادامه بخوانید:  تخلفات‌ و تقلب‌ها بازار بیمه

 

 

دنیای توسعه یافته امروز مسئله اطلاعات را سه دهه قبل برای نظام مالیاتی‌اش حل کرده است؛ اما ما در این خصوص عقب مانده‌ایم. چراکه مالیات، نظام‌مندی‌ها و نیازهایش را خوب نشناختیم.او معتقد است که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی شفافیت اطلاعاتی و اصلاح نظام مالیاتی حالا دیگر جدی شده است.ضمن اینکه اقتصاد‌مقاومتی بدون رفتن به‌سمت شفافیت تبادل اقتصادی برای نظام مالیاتی نمی‌شود؛ تعارف نکنیم.

 

 

رئیس سابق سازمان امور مالیاتی با تاکید بر شناخت دقیق تر از مالیات ، گفت : تنها در این صورت است که نه کسی از مالیات فرار می‌کند؛ نه به کسی اجحافی شود که مالیات بیشتری از او بگیریم؛ در حال حاضر در نظام مالیاتی یک جاهایی اجحاف می‌کنیم؛ چون اطلاعات ناقص است؛ یک جاهایی هم مالیات نمی‌گیریم؛ باز چون اطلاعات ناقص است.

در ادامه بخوانید:  بانک اطلاعاتی حسابداری

 

 

او با بیان اینکه کسی که اطلاعات درستی ندهد مجرم است، افزود: مقام معظم رهبری هم حدود یک سال و نیم قبل در یکی سخنرانی‌هایشان فرمودند اگر کسی مالیات ندهد مجرم است؛ در قانون مالیات‌ها هم برای کسی که مالیات ندهد و اطلاعات را کتمان کند «جرم ‌انگاری» شده است؛ یعنی مجرم است.عسگری ادامه داد : شما می‌بینید ماشینهای عجیب، و گران‌قیمت در خیابان‌ها می‌چرخند؛ اطمینان داشته باشید کسی که سوار این ماشینها می‌شود، مالیات نمی‌دهد.

 

 

من با یک هیأتی به فنلاند رفته بودم؛ از وزیر «مالیات و گمرک» آنجا سؤال کردم شما یک کشور توسعه یافته‌اید؛ چرا مثل ما در ایران ماشین گران‌قیمت در خیابانهایتان وجود ندارد؟ گفت کسی جرأت نمی‌کند این ماشین‌ها را سوار شود؛ چون اگر کسی این ماشین‌ها را سوار شود، رتبه درآمدی‌اش بالا می‌رود و ما درصد مالیات بیشتری از او می‌گیریم.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم مالیاتی - بخش یازدهم

 


برچسب ها:
..