ابزارهای حسابداری – بخش سوم

دسته: حسابداری
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۶ بهمن ۱۳۹۵
ابزارهای حسابداری – بخش سوم

هنوز مسايل بسيار زيادي است که محققان و اساتيد حسابداري بايد در مورد فناوري هاي که براي آموزش حسابداري لازم است آگاهي داشته باشند.

 

ابزارهای حسابداری – بخش سوم : امروز قصد داریم در مورد کاربرد تکنولوژی در دنیای حسابداری باهم گفتگویی داشته باشیم:

 

از آنجایی که آموزش بیش از هر موضوعی متاثر از تحولات فناوری است ، آموزش به عنوان نهاد اصلی و رسمی هر جامعه، نیاز دارد خود را به فناوری های جدید مجهز کند.

 

با وجود اینکه مطالعات کمی به تاثیر بخشی فناوری در تدریس، پرداخته‌اند هنوز مسایل بسیار زیادی است که محققان و اساتید حسابداری باید در مورد فناوری های که برای آموزش حسابداری لازم است آگاهی داشته باشند.

 

فناوری های گسترده‌ای وجود دارد که می‌توان از آنها در آموزش حسابداری استفاده کرد.

 

. شاید اکثر شما کاربران با کاربردها و قابلیتهای متنوع تلفن همراه و تبلت آشنایی داشته باشد. در بیشتر کشورهای پیشرفته استفاده از تبلتها بسیار چشمگیر شده ، بطوری که در کنار دیگر امکانات قابل ارائه ، می توانند حسابدار همراه کاربران خود باشند. امروزه با پیشرفت فناوری و تکنولوژی در زمینه نرم افزار و سخت افزار حسابداران می توانند راحتتر با این متد ها پیش بروند و راحتتر در وقت و زمان مدیریت کنند.

 

 

شاید شما دوستان و عزیزانی که بیشتر با  حسابداری چند بعدی سرو کار دارید ، کاربرد نرم افزارهای تلفن همراه را لمس کرده باشید. منظورم از حسابداری چند بعدی شامل افرادی است که بصورت همزمان حسابدار چند شرکت هستند و همه حسابها را در لب تاپ خود ذخیره می کنند.

در ادامه بخوانید:  نحوه استرداد ضمانتنامه ها

 

در کنار این ذخیره سازی اطلاعات می توانند از امکانات نرم افزار های تلفن همراه استفاده کنند. با توجه به قابل نصب بودن برخی از نرم افزار ها در گوشی همراه ، نمی توانند کاربرد نرم افزار اصلی را داشته باشند و قادر به گزارش شفاف برای شما نیستند.

 

اما استفده اصلی نرم افزار های حسابداری در تبلت یا گوشی همراه ، رویت حسابها و کنترل کردن آن است و نمی توان به گزارش دهی آنها تکیه  کرد.

 

شما دوستان می توانید استفاده بهتری از تلفن همراه یا تبلت خود داشته باشید. شاید شما برای رفت و آمد به محل کار یا تحصیل خود وقت نسبتا” خوبی برای مطالعه داشته باشید ولی نتوانید از آن استفاده کنید یا کتاب تخصصی شما حجیم و دست و پاگیر باشد.

 

کتاب صوتی یک سنت بسیار نیکو در نشر کتاب و کتابخوانی است که تا چند سال اخیر، جای آن در کشورمان بسیار خالی بوده است. خوشبختانه در حال حاضر مورد توجه واقع شده و به تدریج جایگاه خود را در بین اقشار مختلف پیدا می کند.

 

علاوه بر این، برخی از سایت ها نیز کتاب های صوتی متعددی را به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار داده اند. اما شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چرا کتاب صوتی؟

 

مگر خواندن کتاب چه مشکلی دارد؟ برای پاسخ به این سوال به معایب و مزایای کتاب صوتی و کناب در جدول ذیل توجه نمایید:

در ادامه بخوانید:  فعالیت پیمانکاری

 

تقویت مهارت شنیدن و صحبت کردن
نیازمند ابزار الکترونیکی برای پخش
صرفه جویی در وقت بر اساس موقعیت های استفاده
قابل استفاده در موقعیت های مختلف
قابل استفاده برای افراد با سواد و بی سواد
ـ استفاده از کتاب صوتی در کنار کتاب چاپی از نظر یادگیری و مدیریت زمان بسیار مطلوب است.

ـ کتاب صوتی برای سنین پایین تر و به ویژه کودکان مناسب نیست. زیرا مهارت خواندن و به دنبال آن تفکر را تضعیف می کند.

ـ استفاده از کتاب صوتی برای افزایش دانش و آگاهی افراد بی سواد و ریشه کنی بی سوادی بسیار مفید است، گرچه کافی نیست.

ـ گسترش استفاده از کتاب صوتی در تقویت فرهنگ عمومی و ایجاد فرصت های برابر آموزشی در جامعه بسیار موثر است.

 

فرهنگ استفاده از کتابهای الکترونیکی باعث قطع نشدن بی رویه درختان و کمک به داشتن هوای پاک برای کشور عزیزمان می شود؛

 

استفاده از کتابهای تخصصی الکترونیکی در گوشی همراه ، می تواند به خوبی وقت شما را مدیریت کند. دسترسی شما به دریافت و خواندن این کتابها خیلی راحتتر از خود کتاب است و دیگر نگران حمل و یا حجیم بودن کتاب هنگام مطالعه در مکانهای عمومی نخواهید بود.حتی می توانید در ساعات استراحت خود در محل کار یا منزل خود کتاب الکترونیکی را مطالعه نمایید.

 

 

در مورد حسابداران هم این موضوع به طور دیگری قابل استفاده است . ارسال گزارشات مالی به کارفرمایان از طریق ایمیل کاربردی ترین بخش شغل آنهاست . استفاده دیگری که می توانند آنها از فضای مجازی ببرند ، کاربرد نرم افزارهای حسابداری تحت وب است که دیگر نیازی به استفاده از نرم افزارهای شبکه در ۲ شعبه دور دست را نخواهند داشت .

در ادامه بخوانید:  ابزارهای حسابداری - بخش دوم

 

 

 

با توجه به نیاز‌های اطلاعاتی استفاده‌کنندگان و معایب مدل گزارشگری فعلی(سنتی)، مشخص می‌شود که مدل گزارشگری مالی نهایتاً باید بسمت گزارشگری مالی به‌هنگام سوق یابد.

 

بنابراین پیشنهاد می‌گردد که نظام حسابداری کشور در این مسیر گام بردارد. بدین صورت که سیستم‌های حسابداری و حسابرسی متناسب با فناوری جدید را طراحی و توسعه دهد و گزارشگریها و افشاگریهای جامع حسابداری و مالی را با تغییرات سریعی که در دنیای تجاری ایجاد شده همگام سازد.

 

امید است شما کاربران عزیز بتوانید از آخرین تکنولوژی های روز دنیا به خوبی در پیشبرد اهدافتان استفاده کنید

 


برچسب ها:
..