حداقل حقوق، دستمزد و مزایا

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
حداقل حقوق، دستمزد و مزایا

حداقل حقوق، دستمزد و مزایا ،پایه حقوق کارگران

 

حداقل حقوق، دستمزد و مزایا : مشاور عالی اشتغال و بازار کار با تشریح مدل مزد ماتریسی و مشارکتی، از امکان افزایش حداقل مزد سال ۹۷ مشمولان قانون کار بین ۱.۶ تا ۱.۸ میلیون تومان خبر داد.

 

وی با بیان اینکه دولت در شورای عالی کار نقش کارفرمای بزرگ نیز دارد، تصریح کرد: در الگوی مزد مشارکتی ما می توانیم حداقل مزد را به صورت معناداری در سال آینده افزایش بدهیم که می تواند رقمی بین یک میلیون و ۶۱۴ هزار تومان تا یک میلیون و ۸۰۷ هزار تومان باشد که بر اساس اقتضائات محیطی، استانداردهای خط معاش و توافق کارگر و کارفرما می تواند حاصل شود و از سویی نیز بخشی از هزینه های بالاسری کارفرمایان را می توان از طریق حمایت دولت حذف کرد.

 

کارشناس ارشد کارآفرینی و بازار کار اظهارداشت: همچنین موضوع تخفیف های مالیاتی، تامین بن خواربار، حق عائله مندی و هزینه های مسکن و ورزش را می توان به عنوان هزینه های بالاسری کارفرمایان در نظر گرفت که دولت می تواند از طریق ایجاد معافیت هایی بدون پرداخت پول، یارانه هایی را به تولید بپردازد.

 

خانی ادامه داد:‌ تامین کسری مزد نیروی کار از سوی دولت می تواند بخشی از مخارج و هزینه های کارفرمایان را پوشش بدهد و عملا کارفرما به صورت مطمئن تری عدد دستمزد را افزایش دهد. کارفرمایان امروز به این باور رسیده اند که واقعی نبودن دستمزد باعث رکود و کُندی کار در بنگاه ها می شود.

 

این استاد دانشگاه بیان داشت: الگوی مزد مشارکتی می تواند به عنوان یک الگوی مترقی در بازار کار ایران مورد بررسی قرار بگیرد و از سویی نیز خلاء انباشته افزایش مزد ناشی از نرخ تورم را جبران کند.

 


حداقل حقوق، دستمزد و مزایا :پایه حقوق کارگران در سال ۹۶  ، ۹۳۰ هزار تومان شد.

 

سرانجام پس از نشست ۱۲ساعته شورای عالی کار،حداقل دستمزد کارگران برای سال۹۶ با افزایش ۱۴.۵ درصدی به رقم ۹۳۰هزار تومان رسید اما برای سایر سطوح افزایش ۱۲درصدی به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال تعیین شد.

در ادامه بخوانید:  تسویه حساب کارگر

سرانجام پس از نشست بیش از ۱۲ ساعته شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت که از ساعت ۱۷ عصر روز سه شنبه در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شد، دستمزد سال ۹۶دقایقی قبل (بامداد چهارشنبه) در دو بخش به تصویب شورای عالی کار رسید به این ترتیب که دستمزد حداقلی بگیران به میزان ۱۴.۵ درصد و سایر سطوح مزدی ۱۲ درصد آخرین مزد سال ۹۵ افزایش یافت.

 

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی ، به این ترتیب حداقل دستمزد روزانه از ۲۷۰۷۲۲ ریال در سال جاری به ۳۰۹۹۷۷ ریال برای سال ۹۶ افزایش یافت. با این تفاصیل حداقل عیدی سال ۹۶ مبلغ  یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان و حداکثر عیدی برای سال ۹۶ نیز ۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان محاسبه می شود.

 

 

با توجه به اینکه طبق ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد سالانه باید بر اساس دو شاخص «نرخ تورم» و «معیشت» تعیین شود، با همین رویکرد، امسال برای نخستین بار پیش از ورود مستقیم به تعیین دستمزد، در جلسه نهم اسفند کارگروه تخصصی دستمزد، هر سه گروه کارفرمایی، دولتی و کارگری بر سر حداقل هزینه معیشت ماهیانه خانوار توافق کردند که در نهایت این هزینه با در نظر گرفتن میانگین تعداد ۳.۵ نفر برای خانوار، ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد.

 

پس از بی نتیجه ماندن دو جلسه شورای عالی کار طی حدود ۱۰ روز گذشته، سومین جلسه این شورا از ساعت ۱۵ دیروز به طور غیر رسمی و از ساعت ۱۷ به طور رسمی به منظور تعیین تکلیف نهایی دستمزد در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شد که در نهایت با گذشت بیش از ۱۲ ساعت شرکای اجتماعی بر سر افزایش ۱۴.۵ درصدی حداقل دستمزد سال آینده و ۱۲ درصدی سایر سطوح مزدی به توافق رسیدند.

 

در این جلسه که به ریاست علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، نمایندگان وزرای «اقتصاد و دارایی» و «صنعت، معدن و تجارت» نیز حضور داشتند.حداقل دستمزد سال ۹۵ با افزایش ۱۴ درصدی، ۸۱۲ هزار و ۱۶۶ تومان تعیین شده بود.

در ادامه بخوانید:  عیدی کارکنان

 

 

جزئیات کامل مصوبات صبح امروز شورای عالی کار برای دستمزد ۹۶ به شرح زیر است:

 

۱-  حداقل دستمزد سال ۱۳۹۶ روزانه ۳۰۹۹۷۷ ریال تعیین می شود.

 

۲-   سایر سطوح مزدی از ابتدای سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۲ درصد آخرین مزد (ثابت یا مبنا موضوع ماده ۳۶ قانون کار) سال ۱۳۹۵ به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال افزایش می یابد.

 

تبصره – با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارکرگرن مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه ۳۰۹۹۷۷ ریال کمتر شود.

 

۳- نرخ پایه سنوات در سال ۹۶ در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه کرده باشند یا خیر، روزانه ۱۷.۰۰۰ ریال  تعیین می شود.

 

تبصره (۱)- نرخ پایه(سنوات) کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه ۲۰ میلغ ۲۲۶۰۰ ریال همانند سال گذشته خواهد بود و برای سایر گروه ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.

 

تبصره (۲)- به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۵ میزان مقرر در این بند (یا تبصره ۱ آن حسب مورد) تعلق می گیرد.

 

۴- مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار ماهیانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال از سوی کارفرمایان پرداخت می شود.

 

 


 

بر اساس حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۵ که ۸۱۲ هزار تومان است، حداقل عیدی کارگران امسال یک میلیون و ۶۲۴هزار تومان و حداکثر ۲ میلیون و ۴۳۶هزار تومان خواهد بود.

در ادامه بخوانید:  مشاغل سخت و زیان آور

 

رقم عیدی سال ۹۵  کارگران
عیدی و پاداش پایان سالی که کارفرمایان باید تا آخر سال به کارگران پرداخت کنند حداقل یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و حداکثر دو میلیون و ۴۳۶ هزار تومان خواهد بود.

 

 

 

کمک هزینه مسکن کارگران از ابتدای مهر۹۵ مبلغ ۴۰۰۰۰ تومان تعیین شد.(مطابق تصویب نامه هیات وزیران، به شماره ۱۰۶۵۴۵ /ت ۵۳۷۴۰هـ مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۵ مبلغ چهارصد هزار «۴۰۰۰۰۰» ریال تعیین می شود)

 

 

نرخ پایه سنوات در سال ۹۵ برای کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یکسال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد؛ اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، روزانه ۱۰۰۰ تومان می باشد. (همانند سال قبل – بدون تغییر)

 

خلاصه جدول حداقل حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۵ به همراه بخشنامه وزارت کار

 

 

جدول تغییرات مزد سال ۹۵ کارگران (ارقام به ریال)

 

حداقل دستمزد ماهیانه ۸.۱۲۱.۶۶۰
حق مسکن ماهیانه ۴۰۰.۰۰۰
حق بن نقدی (بدون افزایش) ۱.۱۰۰.۰۰۰
حق اولاد- یک فرزند ۸۱۲.۱۶۶
حق اولاد- دو فرزند ۱.۶۲۴.۳۳۲
حق سنوات روزانه (بدون افزایش) ۱۰.۰۰۰
حداقل مزد روزانه ۲۷۰.۷۲۲
مجموع دریافتی افراد مجرد ۹.۷۲۱.۶۶۰
مجموع دریافتی افراد متاهل با یک فرزند ۱۰.۴۳۳.۸۲۶
مجموع دریافتی افراد متاهل با دو فرزند ۱۱.۲۴۵.۹۹۲

 

 

 

 

برچسب ها: