گزارش مالیاتی – بخش یازدهم

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
گزارش مالیاتی – بخش یازدهم

سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به تبیین فعالیت و رویکرد این سازمان پرداخت.

 

گزارش مالیاتی – بخش یازدهم : وی در ابتدا با بیان اینکه مالیات مقوله بسیار مهمی است که فقط در جنبه های مالی و اقتصادی تعریف شود بلکه جنبه های اجتماعی نیز دارد گفت: بحث مالیات خیلی وسیعتر از ان است که یک سازمان بخواهد مسئولیت آن را بر عهده بگیرد.

 

نقوی نژاد خاطر نشان ساخت: مالیات متعلق به همه ارکان نظام است و همه قوای کشور باید دست به دست هم دهند و تعاملی مثبت برقرار کنند تا بتوانیم مالیات را به عنوان حقوق حقه دولت و بیت المال وصول کنیم.

 

در نگاه جدیدی که به سازمان امور مالیاتی اعتقاد داریم حقوق دولت باید کسب شود اما یکسری عوامل هم باید در نظر گرفته شود.

 

در اقتصاد باید مشارکت مردم در رنگ تر دیده شود و در عرصه مالیاتی نیز باید به مردم و مودیان مان اعتماد کنیم و برای آن ارزش قایل شویم.

 

مودی محوری و مشتری مداری جزو برنامه های اساسی ما است/ در ۲۵ درصد درآمدهای مردم شریک هستیم

 

وی با تاکید بر اینکه مودی محوری و مشتری مداری جزو برنامه های اساسی ما است گفت: ما در ۲۵ درصد درآمدهای مردم شریک هستیم لذا نگاه ما به مردم یک نگاه تعاملی است.

 

بخش عمده اقتصاد ما زیر زمین است و یا به دلیل فرار مالیاتی نمی توانیم از بخش عمده ای از فعالین اقتصادی مالیات وصول کنیم لذا باید به سمت شفافیت برویم.

 

مالیات از نمادهای مردم سالاری است بدین معنی که دولت هایی که با مالیات اداره می شوند در مقابل مردمشان پاسخ گو هستند و مردمی که مالیات می پردازند مردم پرسش گر می باشند.

 

وی با بیان اینکه هر اندازه سهم مالیات در درآمدهای یک کشور بیشتر باشد درجه توسعه یافتگی آن نیز بیشتر است گفت: در کشورهای توسعه یافته تر سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی از آن کشورها بیشتر است.

 

مجموع مالیات به عوارض ، ۷/۳ درصد از تولید ناخالص داخلی ما را تشکیل می دهد

 

تقوی نژاد اعلام کرد: در کشور ما در حال حاضر مجموع مالیات به عوارض، ۷/۳ درصد از تولید ناخالص داخلی ما را تشکیل می دهد که تیم رقم در افق برنامه ششم باید به حدود ۱۱ درصد برسد.

در ادامه بخوانید:  گزارش مالیاتی - بخش دوازدهم

 

سهم مالیات در درآمدهای دولت رو به افزایش است

در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که رهبری به دولت ابلاغ فرمودند باید میزان اتکای دولت به درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند و باید به سمت درآمدهایی برویم که بتواند از اقتصاد داخلی ما نشات بگیرد و اقتصاد کشور را از تکانه ها حفظ کند.

 

 

سهم درآمدهای مالیاتی از کل درآمدها حدود ۳۶ درصد است

 

تقوی نژاد افزود: هم اکنون سهم درآمدهای مالیاتی از کل درآمدها حدود ۳۶ درصد است و نزدیک ۵۰ درصد از بودجه جاری کشور نیز توسط مالیات تامین می شود.

 

 

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه تلاشمان این است که مالیات را وصول کنیم تاکید کرد: علی رغم این موضوع تحت هیچ شرایطی مبنای کار را بر فشار بر مودیانی که در تور مالیاتی ما هستند نمی گذاریم.

 

وی اظهار داشت: سیاست های مالیاتی باید معطوف به افزایش تولید، اشتغال و صادرات باشد و اگر در شرایط رکود قرار داریم و بنا بر خروج از رکود است باید همه کمک کنیم تا چرخه اقتصاد کشور به سمت رونق و پیشرفت برود البته ما نیز در این راستا اقداماتی مثل تقسیط ، بخشودگی و بحث استردادی راحتر مالیاتی را در دستور کار قرار داده ایم.

 

 

تاکنون نزدیک به ۱۳۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گذشته را دریافت کرده ایم

 

تقوی نژاد اعلام کرد: در سال۹۵ مبنای کار را وصول مطالبات از کسانیکه از گذشته بدهی داشتند گذاشتیم و تاکنون نیز توانستیم نزدیک ۱۳۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گذشته را دریافت کنیم البته باید عنوان کنم که یکسری از مالیات مجددا تبدیل به بدهی خواهد شد.

 

 

اداره کل مبارزه با فرار مالیاتی را راه اندازی کردیم / با همکاری اداره کل مبارزه با پولشویی ۲۲۰ مودی جدید را شناسایی و ۹۹۰ میلیارد تومان درآمد کسب کردیم

 

تقوی نژاد با بیان اینکه عمده فعالیت مان را پوشش مالیاتی بنا گذاشتیم ودر جهت شناسایی مودیان جدید و گسترش پایه مالیاتی کار کرده ایم خبر داد: از شهریور ماه امسال اداره کل مبارزه با فرار مالیاتی را در سازمان امور مالیاتی کشور راه اندازی کردیم که تا مودیان جدید را شناسایی کنیم و در این زمینه از اداره کل مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد و دارایی کمک گرفتیم که در این رابطه ۲۲۰ فقره به ما معرفی شدند که به ۹۰ فقره رسیدگی کردیم؛

در ادامه بخوانید:  تکاليف و وظايف صاحبان مشاغل

 

 

لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مراحل نهایی خود را در دولت گذرانده است و به زودی تقدیم مجلس می شود

 

 

۵۰ درصد مالیات از ناحیه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض است

 

وی با بیان اینکه، ۳۹ هزار میلیارد تومان از درآمد دولت سال آینده از عدم تحقق است افزود: در حال حاضر حدود۵۰ درصد از مالیات از ناحیه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض است و ۵۰ درصد مابقی از طریق مالیات سایر منابع به صورت مستقیم اخذ می شود.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه، حدود۴ تا ۵ درصد از مالیات از طریق مشاغل اخذ شده است اظهار داشت: از اشخاص حقوقی دولتی و غیر دولتی مالیات اخذ می شود.

 

تقوی نژاد با بیان اینکه، یک شرکت خارجی۳۲ پروژه را در خصوص طرح جامع مالیات مطرح کرد گفت: قراردادی با یک شرکت خارجی برای تهیه نرم افزار داشتیم که به اذعان بخش آی تی کشور این نرم افزار بزرگترین نرم افزار اقتصادی کشور محسوب می‌شود و می تواند تحولی در سیستم مالی کشور ایجاد کند.

 

 

در طرح جامع مالیات قرار بر این است که بیش از۹۰ درصد پرونده ها بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار گیرد

وی با اشاره به اینکه، تمامی منابع را در ۷ ماژور عملیاتی کرده ایم اظهار داشت: در طرح جامع بنا بر این است که بیش از۹۰ درصد پرونده ها بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار بگیرد.

 

وی با اشاره به اینکه، از ذی نفعان و اشخاص ثالث اطلاعات را دریافت می کنیم ادامه داد: اطلاعات افراد را در زمینه های عملکرد هویتی ملک و سپرده و فعالیت های گوناگون رصد می کنیم.

 

 

دیگر نیازی به آمدن مودیان به سازمان امور مالیاتی کشور نیست

وی با اشاره به اینکه،دیگر نیازی به آمدن مودیان به سازمان امور مالیاتی نیست افزود: در حال حاضر۴۵ اداره ایتکس راه اندازی شده تا خدمات مورد نیاز ارائه داده شود.

 

 

باید به سمت عدالت بیشتر حرکت کرد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه، اطلاعات شفاف از فعالیت مودیان نداریم گفت: به مودیان عزیز عرض می کنم که اطلاعات دقیق ارائه بدهند لذا اگر اطلاعات دقیق عرضه نشود ما قابلیت پیدا کردن اطلاعات دقیق را داریم.

در ادامه بخوانید:  تکمیل پایگاه اطلاعات مالیاتی شرط پذیرش اظهارنامه مؤدیان

 

تقوی نژاد با اشاره به اینکه، هر معامله ای که ارزشی بیش از۵ میلیون تومان داشته باشد حتما باید از طریق سیستم بانکی انجام شود افزود: وقتی اطلاعات سیستم بانکی را در اختیار داشته باشیم می توان به خوبی عمل کرد.

 

وی با اشاره به اینکه، اطلاعات ما گریز ناپذیر است گفت: در ماده۱۶۹ قانون فهرست بلند بالایی وجود دارد به طوری که دستگاه ه و نهادهای مختلفی مکلف شده اند تا اطلاعات لازم را ارائه بدهند.

 

وی با اشاره به اینکه، وزارت اطلاعات به خوبی در این قضیه ورود پیدا کرده است عنوان کرد: در سازمان امور مالیاتی دیگر کسی نمی تواند سفارش کند .

 

 

وی با تاکید بر اینکه، باید به وصول مالیات درست کمک کرد اظهار داشت: مالیات حق الناس و بیت المال است .

 

تقوی نژاد تصریح کرد: نهادهای انقلاب اسلامی از جمله بنیاد مستضعفان، قرارگاه خاتم الانبیا و ستاد اجرایی فرمان امام از مودیان خوب به حساب می آیند لذا فرار مالیاتی از ناحیه این گونه نهاد ها نداریم.

 

 

فرار مالیاتی در کشور بین۱۳ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه،امسال نزدیک به۴-۵ هزار میلیارد از ۳۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را دریافت خواهیم کرد گفت: فرار مالیاتی در کشور بین ۱۳ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است و بیش از آن را قبول ندارم.

 

وی با اشاره به اینکه، باید بخش های عمده فرهنگی کشور معاف از مالیات باشند افزود: برای سال آینده حداقل۵ درصد از افزایش درآمد های مالیاتی باید از محل فرار مالیاتی تامین شود.

 

 


برچسب ها: