فرار مالیاتی – بخش ششم

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۳ بهمن ۱۳۹۵
فرار مالیاتی – بخش ششم

سه سال مقابله با فراریان مالیاتی

 

فرار مالیاتی – بخش ششم : پس از اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در مهر ماه سال۱۳۸۷ پدیده فاکتور فروشی برای فرار از مالیات بر ارزش افزوده رواج یافت و متخلفان متوجه شدند که می توانند از این امر بهره مالیاتی ببرند.

 

 

اما وزارت اقتصاد میدان را خالی نکرد و با اصلاح قوانین مالیات مستقیم و تصویب بخش نامه گمرک در تاریخ دوم شهریورماه، سال ۱۳۹۴، فراریان مالیاتی را به دام انداخت و در اقدامی تحسین برانگیز ۲۵۰۰ شرکت را در لیست سیاه سازمان امور مالیاتی قرار داد و اعلام عمومی کرد.

 

در حال حاضر لیست این شرکت ها در نظام مالیاتی در اختیار مقامات ارزش افزوده قرار دارد، بنابراین مامور مالیات وقتی که می خواهد فاکتوری را بررسی کند ابتدا به سراغ لیست سیاه می رود تا ببیند شرکت مورد نظر در لیست سیاه قرار دارد یا خیر، اگر شرکت در میان این لیست باشد، مامور مالیاتی حساس و قبول می کند فاکتور مورد نظر محل ایراد است.

در ادامه بخوانید:  ماده 52 و 53 قانون مالیات های مستقیم

 

 

یکی از اقدامات دیگر تحسین برانگیز دولت طرح جامع نظام مالیاتی است که به زودی عملیاتی می شود. با اجرا شدن این طرح بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد، زیرا با تجمیع اطلاعات بانک ها، شهرداری ها، اسناد و بورس،  فرد متخلف باید برای انجام فعالیت اقتصادی خود ردی بجای گذارد، باید به این نکته توجه کرد که کوچکترین فعالیت اقتصادی مشکوک در این طرح رصد خواهد شد، از این رو این طرح، تحول تاریخی بزرگی در حوزه نظام امور مالیاتی محسوب می شود چراکه به شفاف سازی بازار سرمایه کمک می کند.

 

در ادامه بخوانید:  فرار مالیاتی - بخش سوم

 

با این همه باید توجه داشته باشیم که برخورد با متخلفان مالیاتی نیاز به همکاری مراجع قضایی کشور دارد، چرا که رسیدگی به یک پرونده اقتصادی معمولا زمان بر است و تصویر رسیدگی به این پرونده ها می تواند از عامل بازدارندگی با تاثیر بالا در جامعه برخوردار باشد.

 

 

براساس آمار، فرار مالیاتی در ایران بالاتر از دیگر کشورها بوده است و خوشبختانه با تحول مالیاتی که در نظام عدالت محور دولت یازدهم رخ داد، فرار مالیاتی سیر نزولی داشته است چراکه دولت تدبیر و امید به سمت عدالت اقتصادی قدم بر می دارد.

 

 

*سرپرست معاونت پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل

در ادامه بخوانید:  فرار مالیاتی - بخش دوم

سازمان امور مالیاتی کل کشور

 

برچسب ها: