نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش اول

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۵
نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش اول

بر اساس ماده ۷۴ قانون تامین اجتماعی کارکنانی که از مرخصی استعلاجی مورد تایید سازمان استفاده میکنند دوره مرخصی استعلاجی جزء سابقه آنان محاسبه میگردد و مشمول عیدی و پاداش پایان سال نیز می باشند.

 

نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش اول : از ابتدای سال 95, مبلغ سنوات خدمت (مزایای پایان کار ) چه در زمان قطع همکاری و چه در زمان تمدید قرارداد (و ادامه همکاری) مشمول مالیات نمی شود.

 

به بیانی دیگر از سال 95 هزینه سنوات کارکنان،چه پرداخت شده باشد یا نشده باشد.

چه برایش ذخیره گرفته باشید چه نگرفته باشید.

 

 

چه کارکنان بعد از دریافت سنوات ،کاملا” از شرکت رفته باشند و چه در شرکت مانده باشند.

 مشمول مالیات نیست .

 

 

آیا عیدی و پاداش فقط مربوط به پایان سال است یا طی سال میتواند پرداخت شود؟

معمولا عیدی و پاداش باید پایان هر سال پرداخت شود اما در برخی واحدهای اقتصادی این مبلغ را به صورت ماهانه به کارکنان خود پرداخت میکنند. پرداخت مبالغ مذکور بلا مانع است ولی به عنوان علی الحساب عیدی و پاداش در نظر گرفته میشود و جمعا از مبلغ دو برابر حداقل حقوق کمتر نباشد.

 

 

هنگام ارسال لیست حقوق در بخش “ج” مربوط به پرداخت عیدی و پاداش مبلغ را ثبت میکنید اگر به صورت ماهانه پرداخت گردد و یا به صورت پرداخت پایان سال فرقی نمیکند و به همین صورت عمل میکنید.

در ادامه بخوانید:  تسویه حساب کارگر

 

 

 

آیا به کارکنان پاره وقت نیز عیدی و پاداش تعلق میگیرد؟

کارکنانی که به صورت پاره وقت مشغول به کار هستند یعنی کمتر از ۸ ساعت در روز کار میکنند بر اساس قانون کار مستحق دریافت عیدی و پاداش به نسبت کارکرد خود می باشند.

 

 

مثلا فرض کنید کارمندی ساعت کار ۱۴- ۹ دارد عیدی پایان سال آن شخص به این صورت محاسبه میشود:

 

                                                                                ۵ ساعت کار در روز  =  ۹ – ۱۴

                                 عیدی پایان سال  =  ۶۰ روز *    ۵/۷٫۳۳  *    پایه و مبنای حقوق روزانه

 

آیا عیدی و پاداش به کارمندی که به مرخصی استعلاجی رفته تعلق میگیرد؟

بر اساس ماده ۷۴ قانون تامین اجتماعی کارکنانی که از مرخصی استعلاجی مورد تایید سازمان استفاده میکنند دوره مرخصی استعلاجی جزء سابقه آنان محاسبه میگردد و مشمول عیدی و پاداش پایان سال نیز می باشند.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم حقوق و دستمزد - بخش پنجم

 

 

حقوق و مزایای کارگران با ورشکستگی کارفرما اولویت دارد

 

در صورت ورشکستگی حقوق و مزایای کارگران در اولویت است و از حقوق ممتازه به حساب می آید و می توانید از دارایی فرد حقوق خود را برداشت کنید .
به مدت سه ماه و نیم در شرکتی مشغول به کار بودم . اما به دلایل عدم پرداخت حقوق از شرکت بیرون اومده و بنده قراردادی هم ندارم . واینکه به دلیل مشکلات مالی بیمه هم پرداخت نمیشده و فقط یک ماه در میان در سایت ثبت می شود. حالا این آقا می خواهد اعلام ورشکستگی کند و همچنین قصد خروج از کشور را هم دارند . با توجه به شرایط فوق چه کاری می توان انجام داد که حق و حقوق خود را دریافت کنم ؟

 

به هیاتهای حل اختلاف وزارت کار مراجعه و ازکارفرما بابت عدم اجرای ماده ۱۴۸ قانون کار و پرداخت نکردن حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی شکایت کنید اگر هیچ مدرکی ندارید درخواست بازرسی از محل را کنید.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم عیدی و پاداش - بخش دوم

 

در صورت ورشکستگی حقوق و مزایای کارگران در اولویت است و از حقوق ممتازه به حساب می آید و می توانید از دارایی فرد حقوق خود را برداشت کنید . در مورد حق بیمه نیز در صورت رای اداره کار سازمان تامین اجتماعی خودش حق بیمه دوره مذکور را وصول خواهد کرد.

 

 


برچسب ها:
..