بخشنامه رفع ابهام مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد تجاری

دسته: ارزش افزوده
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۵
بخشنامه رفع ابهام مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد تجاری

به استناد مفاد ماده (۱۳) قانون مالیات بر ارزش افزوده، صادرات کالا وخدمت از طریق مبادی خروجی رسمی(منجمله از مناطق مذکور) به خارج از کشور مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نمی­باشد و با رعایت مقررات موضوعه مالیات و عوارض پرداخت شده مسترد می­گردد.

 

بخشنامه رفع ابهام مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد تجاری: بخشنامه ۷۶-۹۵-۲۰۰ مورخ ۹۵/۱۰/۲۷(تبیین بخشنامه ۴۷/۹۴/۲۰۰ مورخ ۱۰/۰۵/۱۳۹۴)

 

پیرو بخشنامه شماره ۴۷/۹۴/۲۰۰ مورخ ۱۰/۰۵/۱۳۹۴ موضوع رفع ابهام از چگونگی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، نظر به برخی سؤالات مطرح شده مقرر می­دارد:

۱-­ به استناد مفاد ماده (۱۳) قانون مالیات بر ارزش افزوده، صادرات کالا وخدمت از طریق مبادی خروجی رسمی(منجمله از مناطق مذکور) به خارج از کشور مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نمی­باشد و با رعایت مقررات موضوعه مالیات و عوارض پرداخت شده مسترد می­گردد.

 

۲-­ صرف نظر از مفاد بخشنامه صدرالاشاره، مالیات و عوارض پرداختی مؤدیان مشمول این نظام مالیاتی به عرضه کنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات غیر معاف در مناطق یادشده، بابت خرید کالا وخدمت،در صورتی­که عرضه کنندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات مذکور، نسبت به پرداخت آن به حسابهای تعیین شده توس سازمان امور مالیاتی کشور اقدام نموده باشند، با رعایت مقررات مربوط بعنوان اعتبار مالیاتی پرداخت­ کنندگان محسوب خواهدشد.

در ادامه بخوانید:  ماده 38 مالیات ارزش افزوده

 

سید کامل تقوی نژاد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور


 

 

ارزش افزوده مناطق آزاد تجاری یکی از موضوعاتی است که همچنان با گذشت سالها از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده جای برای ذکر نکات مهم دارد. از این جهت امروز به بیان مطالب مالیاتی به صورت نکته ای به همراه سوالات مطرح شده در آزمون های مالیاتی خواهیم پرداخت. این نکات به استناد بخشنامه ۵۴۴۰۹ سال۱۳۸۸ بیان خواهد شد:

 

 

مبادلات کالا و خدمات بین اشخاص و فعلان اقتصادی مقیم در مناطق آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی، که در داخل محدوده مناطق یاد شده انجام شود مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند.

 

صادرات کالاها و خدمات از مناطق مذکور به خارج از کشور و همچنین واردات کالا و خدمات از خارج کشور به مناطق یاد شده مشمول مالیات و عوارض بر ارزش افزوده نمی باشند.

در ادامه بخوانید:  ارزش افزوده کارگزاران رسمی بیمه

 

اما نکته اینجاست که واردات کالاها و خدمات از مناطق یاد شده به قلمرو گمرکی کشور مشمول پرداخت مالیات و عوارض می باشد.

 

زمانی که اشخاص مقیم در مناطق مذکور کالا و خدمت مشمول مالیات و عوارض را از  مودیان مشمول و ثبتنام شده در گمرک و خارج مناطق یاد شده خریداری نمایند مکلف خواهند بود که مالیات و عوارض مطالبه شده از سوی آنان را پرداخت نمایند.

 

 

نکته بعدی در خصوص معافیت صادرات کالاو خدمات ارزش افزوده مناطق آزاد تجاری است. طبق ماده ۱۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده کالاها و خدماتی که از مبادی خروجی رسمی صادر شوند از مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند بود و در صورتی که مالیاتی بابت این موارد پرداخت شده باشد با ارائه اسناد و مدارک مثبته مسترد خواهد شد.

 

 

همچنین اگر مسافران تبعه کشورهای خارجی مالیات و عوارضی از بابت کالاهایی که خریده اند پرداخت کرده باشند و از تاریخ خریدشان تا تاریخ خروجشان ۲ ماه بیشتر نگذشته باشد از محل وصولی های جاری درآمد در زمان خروج از کشور با ارائه مدارک مربوطه مشمول استرداد خواهند بود.

در ادامه بخوانید:  مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

 

 


برچسب ها:
..