بخشنامه استهلاک موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات ها

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۵
بخشنامه استهلاک موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات ها

همانطور که می دانید طبق قانون مالیات های مستقیم مصوب 1395/04/31 مواد 150 و 151 حذف شد و به جای آن تبصره ماده 149 اضافه شد که سازمان مالیات را موظف کرده که ضوابط و دستورالعمل استهلاک را منتشر کند.

 

بخشنامه استهلاک موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات ها :سازمان امور مالیاتی کشور بالاخره مقررات و ضوابط مربوط به هزینه استهلاک دارایی های استهلاک پذیر را در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۰۴ ابلاغ کرد.

 

بخشنامه ۲۰۰/۹۵/۷۸ مورخه ۱۳۹۵/۱۱/۰۴

 

این بخشنامه مربوط به ماده ۱۴۹ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۵/۰۴/۳۱ در خصوص نحوه محاسبه هزینه استهلاک دارایی های مشهود غیرجاری می باشد.

 

همانطور که می دانید طبق قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۵/۰۴/۳۱ مواد ۱۵۰ و ۱۵۱ حذف شد و به جای آن تبصره ماده ۱۴۹ اضافه شد که سازمان مالیات را موظف کرده که ضوابط و دستورالعمل استهلاک را منتشر کند.

در ادامه بخوانید:  حسابرس ، ذی حساب و ممیزی مالیاتی

 

 

با ابلاغ این بخشنامه حسابداران باید استهلاک دارایی های خود را برای سال ۱۳۹۵ طبق این بخشنامه محاسبه و در دفاتر خود ثبت کنند. لازم به ذکر است محاسبه استهلاک و ثبت هزینه استهلاک در دفاتر در پایان سال انجام می شود.

 

http://bayanbox.ir/view/7535886619942482727/1485597932-estehlak.jpg

 

 

پیوست این بخشنامه شامل ضوابط اجرایی(۲۱ ماده و ۴ تبصره) و جداول دارایی های استهلاک پذیر(شامل ۲۵ گروه و ۱۳ صفحه) است. این بخشنامه برای تمامی اشخاص حقوقی و مشاغل موضوع ماده ۹۵ لازم الاجرا می باشد.

 

 

 

 

دانلود بخشنامه ضوابط موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات های مستقیم-مصوب ۱۳۹۵

 

در ادامه بخوانید:  اعتراض به برگ تشخيص مالیات

دانلود جداول استهلاک موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات های مستقیم-مصوب ۱۳۹۵

 

 

برچسب ها: