آموزش دفتر نویسی در حسابداری

دسته: حسابداری
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۱ بهمن ۱۳۹۵
آموزش دفتر نویسی در حسابداری

اگر میخواهید دفتر نویسی را حرفه خود کنید حتماً دستورالعمل انتهای این پست را اجرا کنید.

 

آموزش دفتر نویسی در حسابداری : هر شرکت، موسسه و سازمانی که مشمول پرداخت مالیات باشد موظف است از سازمان امورمالیاتی دفاتر قانونی خود را جهت تحریر کلیه فعالیت های مالی خود تحویل گیرد. این دفاتر که به دفاتر قانونی شهرت دارند شامل سه دفتر (روزنامه، کل و مشاغل) می باشد. از صفحه اول تا آخر دفاتر شماره گذاری شده و با قیطان سفید به هم متصل و با مهر سربی سازمان امور مالیاتی کشور پلمپ شده است .

 

 

۱ – با خودکار یا روان نویس مشکی نوشته شود ( بهتر است ابتدا با مداد نوشته و روی آن را با خودکار پررنگ نماییم)

۲- روی سطرها نوشته شود بدون خط خوردکی و بدون اینکه سطری از قلم بیفتد

۳-از تیغ و لاک نباید استفاده کرد

 

 

۴- اعداد همواره از راست به چپ خوانده و نوشته می شوند.

۵-آخرین سطر هر واقعه مالی  مربوط به نقل شماره سند حسابداری مربوطه می باشد.

۶- اولین سطر هر صفحه ( منقول از صفحه قبل)

 

 

 

۷- آخرین سطر هر صفحه ( نقل به صفحه بعد)

۸- در قسمت جمع سطور ۲ ردیف می باشد که ردیف بالا مربوط به جمع صفحه و ردیف پایین مربوط به جمع صفحه با صفحه قبل می باشد.

۹- در صورت بروز اشتباه با خودکار قرمز روی اشتباه را خط کشیده و صحیح آن را  با خودکار مشکی بالای آن درج می نماییم.

 

 

۱۰- جمع ستون بدهکار و بستانکار می بایست یکسان شود و زمانی اینگونه نیست که کل سند در یک صفحه درج نشود و به صفحه بعد منتقل شود.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم حسابداری - بخش دهم

۱۱- انتهای اسناد در دفتر روزنامه و انتهای حساب  در دفتر کل با یک خط مورب بسته شود.

۱۲- در دفتر کل شروع هر حساب  جدیداز صفحات فرد  می باشد.

 

 

۱۳- در دفتر کل گردش حساب بدهکار و بستانکار در انتها درج شده و تفاضل حاصل از این دو به عنوان مانده حساب در زیر عدد بزرگتر درج میگردد. و این مانده به ترازنامه منتقل می شود.

۱۴- دفاتر قانونی یک ماه قبل از پایان سال مالی به دست مؤسسه رسیده که می بایست تکمیل و تا پایان روز کاری  03/31  سال بعد به سازمان امور مالیاتی تحویل شوند

 

 

نکته: در هر کدام از دفاتر قانونی تنها مجاز به داشتن ۳ خطا می باشیم آن هم از نوع خطاهای ساده در غیر این صورت دفاتر علی الرأس می شوند.

 

 

اگر میخواهید دفتر نویسی را حرفه خود کنید حتماً دستورالعمل انتهای این پست را اجرا کنید.

خیلی مختصر شما را می خواهم با ۳ گام مهم تحریر دفاتر قانونی آشنا کنم

 

 

گام اول : اقدامات مهم قبل از تحریر دفاتر قانونی

در اولین گام شما باید با تکنیکهای فوق آشنا باشید : نحوه تعدیلات سنواتی، محاسبات ثبتی سود و زیان در سند بستن حسابهای موقت، نحوه استخراج سود انباشته سال جاری و انتقال به سود انباشته مندرج در ترازنامه همراه با ثبت صحیح طرف بدهکار و بستانکار، تسلط کامل بر مانده گیری حسابها طبق طبقه بندی استاندارد تمامی حسابها، تسلط کامل برایجاد ذخایر کوتاه مدت و بلندمدت مانند ذخیره مالیات عملکرد و ارزش افزوده،محاسبات و صدور سند حسابداری مربوط به عیدی و سنوات در پایان سال ، استعلام طرف حسابهای بدهکار و بستانکار و اخذ تاییدیه جهت تطابق.

در ادامه بخوانید:  نرم افزار حسابداری مناسب

 

 

گام دوم : اقدامات حین تحریر دفاتر قانونی

مهمترین کار شما در این گام،ثبت کلیه رویدادها طبق گزارشات سیستم است. شما قبلا در مهلت مقرر دفاتر را دریافت کرده اید و در هر هفته با حوصله و دقت شروع به تحریر دفاتر می کنید. حالا با چندین بار مطالعه ایین نامه به همراه تمرین در دفتر چرک نویس و پیاده سازی کامل گام در مرحله اول باید  مهمترین صورتهای مالی را هم طبق استانداردهای حسابداری بدست اورید.در این مرحله گام آخر انتخاب خودکار مناسب است که پیشنهاد می کنیم اگر برای اولین بار است که وارد دنیای تحریر دفاترذ می شسود به هیچ عنوان از روان نویس و یا خودنویس استفاده نکنید و صرفاً از خودکارهایی که جوهر پس نمی دهند شروع کنید.

 

 

گام سوم : اقدامات بعد از تحریر دفاتر قانونی

 

در گام آخر هم باید با برنامه ریزی روکش اسناد حسابداری قطعی شده را با ضمائم و پیوست کنترل کنید تا آماده مرتب سازی فیزیکی در زونکن های شماره دار شوند. همچنین قبل از ابلاغ کارشناس مالیاتی خود می توانید گزارشات فوق را کنترل و آماده کنید : تراز کل و معین چهار ستونی، گزارش موجودی انبار، زونکن صورت مغایرت بانکی ماهانه، گزارش بدهکاران ، گزارش بستانکاران به همراه آگهی های قابل توجه هیات مدیره می باشد.

در ادامه بخوانید:  ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﺳﺮﻗﻔﻠﯽ ﺩﺭ ﺗﺌﻮﺭﯼ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ

 

 

یک اقدام غیر حرفه ای اما مفید ….

اولین سالی که میخواستم دفاتر مالی یک شرکت خصوصی رو تحریر کنم خیلی استرس داشتم چون دیده بودم چقدر راحت دفاترو به دلایل خیلی الکی توسط دارایی رد میشه.برای این کار چندین پیشنهاد وجود داشت   با مدادنوشتن یا در چک نویس نوشتن و یا….

 

 

 

اما بهترین چیزی که بهم پیشنهاد شد این بود که شرکتهایی که  مطمئن به علی الراس شدنشون بودم  استفاده کنم. بنابرین ۲ تا شرکت پیدا کردم که فهمیدم دفاترشون به دلیل عدم  رعایت ترتیب تاریخ و عدد علی الراس میشه بنابراین دفاترشونو قبول کردم و شروع به نوشتن کردم تا بدون چک نویس کردن و به صورت کاملا واقعی بنویسم. و این باعث شد که از اون به بعد بدون هیچ استرسی برای نوشتن دفاتر قانونی  اقدام کنم .

 

 


برچسب ها:
..