غیبت در مشاغل سخت

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۸ تیر ۱۳۹۵
غیبت در مشاغل سخت

بر اساس آیین نامه جدید ۱۰ روز غیبت غیر موجه در سال، به ۳۶۵ روز غیبت غیر موجه در طول ۲۰ سال افزایش یافته و کارگران می توانند با ۲۰ سال سابقه متوالی وحداکثر ۳۶۵ روز غیبت غیر موجه بازنشسته شوند.

 یکی از دغدغه های کارگران در مشاغل سخت، وقفه افتادن در واریز حق بیمه‌ها است.

 

 

چرا که در گذشته اگر کارگری ۲۰۰ روز وقفه در حق بیمه خود داشت، شرایط وی از متوالی به متناوب تغییر می‌کرد. اکنون میزان غیبت غیرموجه به ۳۶۵ روز رسیده است که به نفع نیروی کار است.

 

۷۰ درصد پرونده‌های شکایت کارگران در هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف مربوط به عدم واریز سنوات بیمه یا وقفه در پرداخت حق بیمه کارگران است.

 

این مشکل در بین مشاغل سخت بیشتر است، چرا که بیمه شدگان مشاغل سخت امید دارند بعد از پایان خدمت با امید راهی تأمین اجتماعی شده و مشمول مزایای بیمه سخت و زیان‌آور شوند.

 

این در حالی است که سوابق بیمه‌ای پراکنده، وقفه افتادن در واریز حق بیمه‌ها و ارائه فهرست آن از سوی کارفرمایان و داشتن غیبت‌های بیش از تعداد روزهای تعیین شده در قانون، از جمله دغدغه‌های اصلی بیمه شدگان تأمین اجتماعی است که هنگام مراجعه به سازمان دچار افسردگی می‌ کند.

 

در گذشته مشمولان این بیمه تنها اجازه ۱۰ روز غیبت را داشتند اما چندی قبل این قانون اصلاح شد و غیبت در این مشاغل از ۱۰روز در یک سال به یک سال در طول ۲۰ سال خدمت افزایش یافت.

 

در ادامه بخوانید:  وزارتخانه، موسسه دولتی و شرکت دولتی

این موضوع به این معنی است که متقاضیان استفاده از تسهیلات قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور در صورتی‌که در تمام سال‌های خدمت در مجموع به اندازه یک‌سال غیبت داشته باشند، شرایط بازنشستگی‌شان از حالت توالی خارج نمی‌شود و همچنان می‌توانند با ۲۰ سال متوالی کار در مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شوند.

 

محمدحسن زدا، معاون فنی درآمد سازمان تأمین اجتماعی درباره نحوه مشاغل سخت و زیان آور می‌گوید:فرد بیمه شده در مشاغل سخت و زیان آور به این ترتیب است که یک بیمه شده شاغل در مشاغل سخت و زیان‌آور در طول ۲۰ سال سنوات خدمت می‌تواند غیبت غیرموجه داشته باشد بدون این‌که شرایط وی از حالت توالی به تناوب تغییر کند از ۲۰۰ روز براساس قانون قبلی به ۳۶۵ روز (یکسال) افزایش پیدا کرده و این به نفع بیمه‌شدگان است.

در ادامه بخوانید:  قانون تشکیل حساب پس انداز کارکنان دولت

 

زدا ادامه می‌دهد:در گذشته شرایط اینگونه بود که اگر بیمه شده فقط ۱۰ روز در طول سال غیبت داشت می‌توانست مشمول بیمه مشاغل سخت شود و اگر ۱۱ روز غیبت داشت، شرایط وی از متوالی به متناوب تغییر می‌کرد و به جای ۲۰ سال متوالی باید با ۲۵ سال متناوب بازنشسته می‌شد.این شرایط سنگ بزرگی پیش پای بسیاری از مشمولان این قانون بود.که این موضوع را اصلاح کردیم.

 

مطابق قانون مشاغل سخت و زیان‌آور؛ هر یک سال فعالیت در کارهای سخت و زیان‌آور باید ۱٫۵ سال محاسبه شود اما براساس همین قانون افزایش ۱٫۵ برابری سابقه کاری افراد فقط در صورتی اجرا می‌شود که آنها ۲۰ سال متوالی در یک کار سخت و زیان‌آور، فعالیت داشته باشند. این موضوع باعث می‌شد فرد بعضاً‌ تا رسیدن به سن بازنشستگی نتواند از مزایای این قانون بهره‌مند شود اما پس از تغییر این آیین‌نامه ماجرا به گونه‌ای دیگر تغییر یافت.

 

زدا ادامه می‌دهد: بر اساس آیین نامه جدید ۱۰ روز غیبت غیر موجه در سال، به ۳۶۵ روز غیبت غیر موجه در طول ۲۰ سال افزایش یافته و کارگران می توانند با ۲۰ سال سابقه متوالی وحداکثر ۳۶۵ روز غیبت غیر موجه بازنشسته شوند.

 

در ادامه بخوانید:  آیین‌نامه اجرایی بازدید و مراجعه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی

زدا بیان می‌کند: در صورتی که تعداد غیبت غیرموجه یک کارگر در طول ۲۰ سال بیشتر از ۳۶۵ روز باشد، شرایط وی از متوالی به متناوب تغییر می‌کند و باید به جای ۲۰ سال با ۲۵ سال سابقه بازنشسته شود.

 


برچسب ها:
..