مرخصی تشویقی مردان که صاحب فرزند می‌شوند

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
مرخصی تشویقی مردان که صاحب فرزند می‌شوند

براساس مصوبه مجلس، مرخصی تشویقی فرزنددار شدن برای مردان ۳ روز شد.

 

مرخصی تشویقی مردان که صاحب فرزند می‌شوند  : براساس مصوبه مجلس، مرخصی تشویقی فرزنددار شدن برای مردان ۳ روز شد.

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 11 اسفند) در جریان بررسی مواد ارجاعی برنامه ششم توسعه از سوی شورای نگهبان، از مجموع 200 نماینده حاضر، با 113 رای موافق،‌ 48 رای مخالف و 3 رای ممتنع بند (ب) ماده 118 این لایحه را تصویب کردند.

 

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی ، طبق بند (ب) ماده 118 لایحه برنامه ششم توسعه، از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون برنامه ششم، کلیه مردان شاغل در قوای 3 گانه، بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می‌شوند از 3 روز مرخصی تشویقی برخوردار می‌گردند.

در ادامه بخوانید:  بازنشستگی پیش ازموعد کارکنان دولت

 

 

طبق برنامه پنجم توسعه که هم‌اکنون نیز در حال اجراست، مرخصی تشویقی برای مردانی که صاحب فرزند می‌شوند 14 روز بوده که طبق قانون برنامه ششم به 3 روز کاهش یافت.

 

 


کلیه مردان شاغل که صاحب فرزند می‌شوند، از دو هفته مرخصی اجباری تشویقی برخوردار خواهند شد.

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی مواد اصلاحی لایحه برنامه ششم توسعه کشور، با بررسی ماده ۱۱۸، بندهای «الف»، «ج» و «هـ» آن را حذف و سه بند دیگر آن را تصویب کردند و به این ترتیب تسهیلاتی را برای مردانی که صاحب فرزند می‌شوند و نیز زنان متأهل خانه‌دار دارای فرزند در نظر گرفته‌اند.

 

 

بر اساس بند «ب» این ماده «از تاریخ تصویب این قانون، کلیه مردان شاغل در بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می‌شوند، از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می‌شوند».

در ادامه بخوانید:  تعطیلات و مرخصی ها

 

 

همچنین بر اساس بند «د» این ماده نیز «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در راستای سیاست‌های تحکیم خانواده ظرف شش ماه بررسی‌های لازم را برای ایجاد بیمه تأمین اجتماعی زنان متأهل خانه‌دار حداقل دارای سه فرزند در قالب نظام چند لایه تأمین اجتماعی انجام دهد و جهت تصمیم‌گیری قانونی به مجلس ارائه دهد».

 

 

نمایندگان همچنین در بند «و» دولت را مکلف کردند تا بخشی از اعتبارات عمرانی خود را به تأمین خوابگاه‌های مناسب برای دانشجویان متأهل اختصاص دهد؛ اولویت استفاده از این خوابگاه‌ها با زوج دارای فرزند است.

 

 

این ماده با ۱۳۶ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم حقوق و دستمزد - بخش سوم

 

 


برچسب ها:
..