سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ دی ۱۳۹۵
سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن

بخشنامه بانک مرکزی در خصوص استفاده از سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن

سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن : بانک مرکزی در خصوص استفاده  مجدد از سفته ها و هم چنین نحوه استفاده از سفته های سفید امضاء، بخشنامه ای را تصویب کرده است.

 

 

متن کامل بخشنامه و جزییات مربوط به آن را می توانید در زیر مشاهده نمایید.

بخشنامه شماره 95/163662  مورخ 1395/11/10

احتراما، حسب اطلاع واصله، برخی بانک ها و موسسات اعتباری در راستای تضمین تسهیلات  اعطایی و تعهدات  ایجادی نسبت به اخذ سفته سفید امضا، یا تحریر کمرنگ با مداد و استفاده مجدد جهت، تضمین تسهیلات و تعهدات جدید اقدام می نمایند؛که این مهم همان گونه که در مکاتبات و بخشنامه های قبلی این بانک ذکر گردید، مغایر با ضوابط  و مقررات جاری بوده و بعضا ایراد نهادهای نظارتی کشور، از جمله سازمان بازرسی کل کشور  نیز قرار گرفته است.

  آیین‌نامه مالی، معاملاتی، اداری و استخدامی صندوق توسعه ملی

 

 

قانون مالیات های مستقیم و سفته
شایان ذکر است؛ به موجب مفاد (۴۵) و(۴۶) قانوم مالیات های مستقیم ، لازم است برای ورقه های سفید، و برات و قراردادها و اسناد مشابهی که بین بانک ها و مشتریان آنها مبادله می شود، حق تمبر دریافت گردد.

 

 

“همچنین براساس مفاد ماده ۴۹ قانون یاد شده:
کلیه  موسسات یا اشخاصی که اسناد مذکور را معامله یا دریافت و تادیه می نمایند،متضمنا مسئول پرداخت حقوق دولتی خواهند بود”

 

 

لذا عدم خرید و یا استفاده مجدد  از سفته های ماخوذه قبلی از مشتریان به عنوان  تضمین در تسهیلات جدید موجب تضییع حقوق دولت خواهد گردید.

  بخشنامه عدم تصدی همزمان در هیات مدیره شرکتها

 

 

اضافه می نماید؛ به موجب مفاد ماده ۳۸ قانون تجارت:
” سفته فته طلب علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ ومتضمن  مبلغی که باید تایده شود، گیرنده وجه و تاریخ پرداخت باشد”

 

 

از این رو عدم تکمیل  و تحریر سفته  های ماخوذه از مشتریان و صرفا نگهداری فیزیکی آنها در بانک/موسسه اعتباری، به منظور استفاده مجدد از همان سفته، به عنوان تضمین تسهیلات اعطایی جدید، علاوه بر ایجاد مشکلات حقوقی، موجب افزایش ریسک اعتباری بانک ها و موسسات اعتباری خواهد شد.

 

 

با عنایت به مراتب فوق، ضمن تاکید مجدد بر ممنوعیت اخذ سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از سفته های اخذ شده، به عنوان تضمین خواهشمند است دستور فرمایید؛ مراتب به قید تسریع  به کلیه واحدهای زیربط آن بانک/ موسسه اعتباری ابلاغ و نسخه ای از آن جهت این مدیریت کل ارسال گردد.

  مطالبه سفته

 

 

 


برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
wpDiscuz