سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ دی ۱۳۹۵
سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن

بخشنامه بانک مرکزی در خصوص استفاده از سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن

سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از آن : بانک مرکزی در خصوص استفاده  مجدد از سفته ها و هم چنین نحوه استفاده از سفته های سفید امضاء، بخشنامه ای را تصویب کرده است.

 

 

متن کامل بخشنامه و جزییات مربوط به آن را می توانید در زیر مشاهده نمایید.

بخشنامه شماره 95/163662  مورخ 1395/11/10

احتراما، حسب اطلاع واصله، برخی بانک ها و موسسات اعتباری در راستای تضمین تسهیلات  اعطایی و تعهدات  ایجادی نسبت به اخذ سفته سفید امضا، یا تحریر کمرنگ با مداد و استفاده مجدد جهت، تضمین تسهیلات و تعهدات جدید اقدام می نمایند؛که این مهم همان گونه که در مکاتبات و بخشنامه های قبلی این بانک ذکر گردید، مغایر با ضوابط  و مقررات جاری بوده و بعضا ایراد نهادهای نظارتی کشور، از جمله سازمان بازرسی کل کشور  نیز قرار گرفته است.

در ادامه بخوانید:  جعل اسناد

 

 

قانون مالیات های مستقیم و سفته
شایان ذکر است؛ به موجب مفاد (۴۵) و(۴۶) قانوم مالیات های مستقیم ، لازم است برای ورقه های سفید، و برات و قراردادها و اسناد مشابهی که بین بانک ها و مشتریان آنها مبادله می شود، حق تمبر دریافت گردد.

 

 

“همچنین براساس مفاد ماده ۴۹ قانون یاد شده:
کلیه  موسسات یا اشخاصی که اسناد مذکور را معامله یا دریافت و تادیه می نمایند،متضمنا مسئول پرداخت حقوق دولتی خواهند بود”

 

 

لذا عدم خرید و یا استفاده مجدد  از سفته های ماخوذه قبلی از مشتریان به عنوان  تضمین در تسهیلات جدید موجب تضییع حقوق دولت خواهد گردید.

در ادامه بخوانید:  بخشنامه ارسال گزارش بدهی‌ نهادهای عمومی غیردولتی

 

 

اضافه می نماید؛ به موجب مفاد ماده ۳۸ قانون تجارت:
” سفته فته طلب علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ ومتضمن  مبلغی که باید تایده شود، گیرنده وجه و تاریخ پرداخت باشد”

 

 

از این رو عدم تکمیل  و تحریر سفته  های ماخوذه از مشتریان و صرفا نگهداری فیزیکی آنها در بانک/موسسه اعتباری، به منظور استفاده مجدد از همان سفته، به عنوان تضمین تسهیلات اعطایی جدید، علاوه بر ایجاد مشکلات حقوقی، موجب افزایش ریسک اعتباری بانک ها و موسسات اعتباری خواهد شد.

 

 

با عنایت به مراتب فوق، ضمن تاکید مجدد بر ممنوعیت اخذ سفته های سفید امضا و استفاده مجدد از سفته های اخذ شده، به عنوان تضمین خواهشمند است دستور فرمایید؛ مراتب به قید تسریع  به کلیه واحدهای زیربط آن بانک/ موسسه اعتباری ابلاغ و نسخه ای از آن جهت این مدیریت کل ارسال گردد.

در ادامه بخوانید:  مطالبه سفته

 

 

 


برچسب ها:
..