ثبت الکترونیکی قراردادهای کارگری

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۵ شهریور ۱۳۹۶
ثبت الکترونیکی قراردادهای کارگری

معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خبر داد؛ الزام کارفرمایان برای ثبت الکترونیکی قراردادهای کارگری

ثبت الکترونیکی قراردادهای کارگری :اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره آغاز به کار سامانه ثبت قرارداد و امنیت شغلی گفت:این سامانه مشتمل بر 30 زیر مجموعه است که یکی از آنها سامانه ثبت قراردادهای کار است. درحال حاضر این سامانه در مرحله آزمایشی قرار دارد و اول مهر در دسترس قرار می گیرد.

 

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، وی با بیان اینکه باید مشخصات همه کارگران و کارفرمایان در این سامانه ثبت شود گفت:این سامانه در حل اختلافات کارگری و کارفرمایی کمک بسزایی می کند و معضل قراردادهای سفید امضا تا حدودی حل می شود.

 

ظریفی آزاد ادامه داد: اینکه بر اساس ماده 192 قانون کار، همه کارفرمایان باید آمار و اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در اختیار این وزارتخانه قرار دهند، ضمانت اجرای این سامانه است و فصل یازدهم قانون کار هم تخلف از آن را جرم تلقی کرده است و وصف کیفری دارد.

 

مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارفرمایان از این سامانه استقبال خواهند کرد گفت: دلیل استقبال کارفرمایان این است که کلیت این سامانه برای منافع کارفرمایان خوب است و امور آنان را تسهیل می کند. قرار است مشخصات همه کارگران و کارفرمایان در این سامانه ثبت شود.

در ادامه بخوانید:  نرخ سود تسهیلات بانکی

 

این کار معضل قراردادهای سفید امضا را تا حد زیادی حل می کند و به دادرسی و حل اختلافات کارگری و کارفرمایی هم کمک می کند.در این سامانه علاوه بر اینکه کارفرمایان مکلف می‌شوند تمام نسخه‌های قرارداد منعقده اعم از دائم و موقت را روی سامانه آپلود کنند، مکلف هستند قراردادهای شفاهی را هم درج کنند.

 

ظریفی آزاد، مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اجرای تبصره یک ماده 7قانون کار گفت: در همایش امنیت شغلی که حدود دو هفته پیش برگزار کردیم مقرر شد کمیته دائمی برای تدوین آئین نامه موضوع تبصره یک ماده 7 قانون کار در قالب حقوقی خود با اجماع طرفین کارگری و کارفرمایی تدوین شود.

 

 

برای تسریع در رسیدگی به این دعاوی و جلوگیری از هرگونه تخلف کارفرما و همچنین حذف قراردادهای سفید امضا ، سامانه قراردادهای کار راه اندازی شده است .

در ادامه بخوانید:  تغییرات حدنصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس

 

 

معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی رسیدگی به دعاوی میان کارگر و کارفرما را از وظایف وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی دانست و گفت: برای تسریع در رسیدگی به این دعاوی و جلوگیری از هرگونه تخلف کارفرما و همچنین حذف قراردادهای سفید امضا ، سامانه قراردادهای کار راه اندازی شده است .

 

 

وی با اشاره به اینکه در این سامانه اطلاعات کاری بیش از 11 میلیون و 500 هزار نفر کارگر وجود دارد تاکید کرد : در این سامانه که قابل دسترس برای کارگران و کارفرمایان و بازرسان کار است امکان بررسی مزد کارگران ، حق سنوات انان و ارزیابی شرایط محیط کار وجود دارد .

 

 

هفده تن افزود : سامانه قراردادهای کار به گونه طراحی شده است که اگر اشکالی در قراردادها وجود داشته باشد بازرسان کار می توانند انها را پی گیری کنند .

در ادامه بخوانید:  هدف دولت در اصلاح بودجه

 

 

معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از راه اندازی چند نرم افزار دیگر در قالب سامانه جامع و یکپارچه این وزارتخانه تا شش ماه اینده خبر داد و گفت : در این سامانه یکپارچه 29 نرم افزار وجود دارد که همه بخش های مربوط به روابط کار اعم از بیمه بیکاری ، آموزش های فنی و حرفه ای و بازنشستگی پیش از موعد و شرایط سخت و زیان آور در آن دیده شده است .

 

 

 


برچسب ها:
..