اعطای معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

دسته: کسب و کار , مالیات
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۷ دی ۱۳۹۵
اعطای معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تأیید در کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند، بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، قبل از تاریخ تأیید کارگروه محقق شده باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.

 

اعطای معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان : رئیس امور شرکت‌های امور دانش بنیان با بیان اینکه معاونت علمی ریاست جمهوری اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان را به سازمان امور مالیاتی اعلام می‌کند، گفت: شرکت‌های دانش بنیان طی دو هفته فرصت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه مربوطه به روز کنند.

 

 

صاحبکار، با شرکت در برنامه روی خط خبر شبکه خبر، اظهار کرد: در اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان میزان درآمد و هزینه دقیقا مشخص خواهد بود و لازم است تا شرکت‌ها فرآیند حسابداری را به صورت دقیق انجام دهند.
وی افزود: لازم به ذکر است شرکت‌های دانش بنیان باید محصولات و فعالیت‌های نوآورانه خود را در طی سال مالی ۱۳۹۵ اعلام کند.

 

 

رئیس امور شرکت‌های امور دانش بنیان، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر معاونت علمی ریاست جمهوری اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان را به سازمان مالیاتی اعلام می‌کند تا فرآیند معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌ها پیگیری شود.

 

 

وی تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان مهلت دو هفته‌ای دارند تا اطلاعات خود را در سامانه اعلام شده، ثبت کنند.

 

 

فرآیند تکمیل مستندات شرکت های دانش بنیان برای استفاده از معافیت مالیاتی در سال مالی ۱۳۹۵ آغاز شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار رئیس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری با اعلام خبر شروع فرآیند معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان در سال مالی ۱۳۹۵ گفت:

 

 

شرکتها و موسسات دانش بنیان برای ارسال درخواست به روز رسانی اطلاعات خود جهت استفاده از معافیت مالیاتی ماده ۳  قانون در سال مالی ۱۳۹۵، لازم است حداکثر تا تاریخ ۳۰ دی ماه به کارتابل خود در سامانه ثبت اطلاعات شرکت های دانش بنیان reg.daneshbonyan.ir  مراجعه و اطلاعات عمومی و کالا و خدمات شرکت خود را در قسمت «ثبت اطلاعات» تکمیل و به روز رسانی کنند.

در ادامه بخوانید:  فرار مالیاتی - بخش ششم

 

 

رئیس امور شرکتها و موسسات دانش بنیان با تاکید بر لزوم به روزرسانی مصادیق فعالیتهای دانش بنیان شرکتهای تایید شده در کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان تا پایان سال ۱۳۹۵ افزود:

 

 

شرکت های مورد تایید کارگروه ارزیابی در صورتی که در سال مالی ۱۳۹۵ کالا و یا خدمت جدید ارائه نکرده اند و یا نام تجاری و یا موضوع قرارداد کالای دانش بنیان آنها تغییر نکرده است، لازم است تنها اطلاعات مالی کالاهای قبلی و اطلاعات مدیریتی شرکت، را به روز رسانی کنند و همچنین تعهدنامه شرکتهای دانش بنیان که در سامانه daneshbonyan.ir موجود است را توسط صاحبان امضا مجاز شرکت (مدیر عامل و عضو هیئت مدیره) به امضا رسانند و بارگذاری کنند.

 

 

دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان در مورد کالاهای جدید تولید شده از سوی شرکتها که مورد ارزیابی قرار نگرفته است، بیان کرد: این شرکت ها در مراجعه به کارتابل خود، علاوه بر به روزرسانی اطلاعات مالی و مدیریتی و بارگذاری تعهدنامه شرکت­های دانش بنیان سال مالی ۹۵، اطلاعات کالا و خدمات جدید را به لیست کالا و خدمات فعلی اضافه نماید. در مرحله بعد، اطلاعات ارسالی و بارگذاری شده شرکت درباره کالای جدیدی ، بررسی خواهد شد.

 

جزئیات فرآیند و مراحل اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال مالی ۱۳۹۴ از سوی سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام شد.

 

سید محمد صاحبکارخراسانی افزود: اطلاعات شرکت‌هایی که تا پایان سال ۱۳۹۴ به تأیید کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان رسیده‌اند به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها، طبق سال‌های گذشته به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد.

 
وی گفت: برای سال مالی ۱۳۹۳ اطلاعات حدود هزار و سیصد شرکت دانش‌بنیان و مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد و معافیت مالیاتی شرکت‌ها اعمال‌شده و یا در مراحل نهایی رسیدگی و اعمال معافیت است.

در ادامه بخوانید:  اظهارنامه مالیاتی شرکتهای دانش بنیان

 
صاحب‌کار خراسانی افزود: اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته برای تکمیل پرونده‌ها و اطلاعات حدود دو هزار و صد و پنجاه شرکت دانش‌بنیان که تا سال ۱۳۹۴ به تأیید رسیده‌اند، انجام‌شده و با اعلام رسمی کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تأیید، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند تا پایان تیرماه ۱۳۹۵ اظهارنامه خود را تکمیل و به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.

 
صاحبکارخراسانی درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی این شرکت‌ها گفت: بر اساس ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، شرکت‌های متقاضی فقط برای کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود که به تأیید کارگروه رسیده، می‌توانند درخواست معافیت مالیاتی کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول معافیت مالیاتی نخواهد شد.

 
وی ادامه داد: کالاها و خدمات دانش‌بنیان تأییدشده شرکت در سال مالی ۹۴ در قسمت پیام‌های کارتابل اختصاصی هر شرکت بر روی سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان (reg.daneshbonyan.ir) اطلاع‌رسانی شده و شرکت‌ها به سهولت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و شرکت‌ها فقط برای کالاهای تأییدشده می‌توانند تقاضای معافیت مالیاتی دهند.

 
سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان درباره میزان و زمان بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد:

 

شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تأیید در کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند، بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، قبل از تاریخ تأیید کارگروه محقق شده باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.

 
صاحبکارخراسانی افزود: چنانچه شرکت‌ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تأیید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده‌های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش‌آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیت‌ها، مشمول برخی جرائم مالیاتی شوند.

در ادامه بخوانید:  بیمه قرارداد شرکت‌های دانش‌بنیان

 

 

نحوه تکمیل اظهارنامه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

 

وی اظهار کرد: در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی، ۱۹ مورد معافیت وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند هم‌زمان برای برخی از این معافیت‌ها تقاضا دهند، معافیت‌های مربوط به قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مندرج در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی عبارت از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی واقع در پارک‌های علمی و فناوری است.

 
صاحبکارخراسانی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۴ مورد تأیید کارگروه بوده‌اند، برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (۱۵) در جدول (۶) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند.

 
سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی که همه فعالیت‌های آن‌ها در پارک‌های علم و فناوری انجام می‌شود، بر مبنای ماده (۹) قانون اجرایی می‌شود و این شرکت‌ها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان

 

 

منطقه معرفی می‌شوند، لذا واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی می‌توانند برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (۱۶) جدول (۶) اظهارنامه وارد کنند که با عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در پارک‌های فناوری (ماده ۹ قانون) مشخص‌شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتماً با مسئولان پارک فناوری مربوطه مشورت کنند.

 


برچسب ها:
..