فرار مالیاتی – بخش پنجم

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۶ آذر ۱۳۹۵
فرار مالیاتی – بخش پنجم

فرارمالياتي زمينه ها وشيوه هاي متعدد،متغير وپيچيده اي دارد مسئله اي که ارائه تعريف جامعي از اين مفهوم را دشوار مي کند.

 

اگر کمی دقیق تر و به صورتی همه جانبه به مسئله فرار مالیاتی نگاه کنیم توجیهات وادعاهای فوق رنگ می بازد وآثار مخرب فرار مالیاتی را بهتر درک می کنیم.برای واکاوی فرار مالیاتی ابتدا باید جنبه های اجتماعی مالیات را شناخت.مالیات نمود مشارکت اجتماعی در تامین هزینه ها و تلاش برای جایگزینی امکانات ومنابع مصرف شده است.

 

 

اگر جامعه ای نتواند این تعادل و توازن را ایجاد کند دچار مشکلات وکاستی های متعددی می شود، منابع طبیعی، مولد های انرژی ،زیرساخت های شهری مصرف ومستهلک شده وچیزی جایگزین آنها نمی شود. جای تعجب نیست که فرار مالیاتی در کشورهای توسعه یافته جرمی سنگین تلقی و عامل بسیاری از آسیب ها وبحران‏های اجتماعی دانسته می شود.

 

 

در واقع فرار مالیاتی رفتاری ضد اجتماع و منافع عمومی به حساب آمده وطبیعتاً مکانیزم ها وشیوه های سخت وقاطعانه ای برای برخورد با این پدیده اتخاذ می شود.حتی مشاهیر وافراد سرشناس هم از این برخوردها مستثنی نیستند،پرونده های فرار مالیاتی برلوسکونی نخست وزیر سابق ایتالیا،مسی اسطوره فوتبال آرژانتینی،نیکلاس کیج هنرپیشه سینما و… نمونه های از این موارد هستند که در رسانه ها بازتاب پیدا کرده است.

 
فرارمالیاتی زمینه ها وشیوه های متعدد،متغیر وپیچیده ای دارد مسئله ای که ارائه تعریف جامعی از این مفهوم را دشوار می کند با این حال تعریفی کلی از فرار مالیاتی وجود دارد به این صورت که به هرگونه تلاش به ظاهر قانونی ویا غیرقانونی برای نپرداختن یا پرداخت کمتر مالیات فرار مالیاتی گفته می‌شود.

در ادامه بخوانید:  اقتصاد غیر شفاف

 

 

این امر به شیو های مختلف انجام می شود که وجه مشترک همه آنها عدم ارائه اطلاعات ویا مخدوش کردن آن است. بررسی های مختلف نشان دهنده آن است که زمینه های پیدایش فرار مالیاتی در مواردی از قبیل عدم گسترش فرهنگ مالیاتی در جامعه، کامل نبودن اطلاعات وضعف نظام نظارت و پیگیری، ،عدم استقبال از تسلیم اظهارنامه های مالیاتی، تأخیر در وصول مالیات، نشناختن مودیان و مستند نبودن میزان درآمد آنها ووجود معافیتهای وسیع ومتنوع است.

 

 

برخی از روشها وشیوه های فرار مالیاتی که تاکنون شناسایی شده اند عبارتند از:عدم ثبت فروش و درآمد در دفاتر ویا ناقص ثبت کردن آنها از طریق خریداران ساختگی وجعلی ویا کد اقتصادی اشخاص دیگر، حساب سازی،ثبت خرید کالا ودارایی در حساب هزینه،ثبت هزینه های مستقیم خرید ویا

 

 

واردات کالا در حساب هزینه های جاری، متورم کردن مبالغ مندرج در فاکتورهای خرید وهزینه ها از طریق تبانی با مشتری،منظور نمودن هزینه های واهی وشخصی به حساب هزینه های موسسه، ارائه صورتحسابهای خریدوهزینه ‏ها بیش از یکبار، خارج کردن کالاهای سالم از حساب ها به عنوان ضایعات وعدم ثبت فروش آنها در دفاتر، دستکاری در وسایل اندازه گیری کالا(کم فروشی) وسوء استفاده از صندوق های فروش نقدی، خارج نمودن دارایی های مستهلک شده از حساب ها به منظور کتمان درآمد و فروش آنها در زمان واگذاری یا انحلال و ..

در ادامه بخوانید:  رسيدگي مالياتي تسعیرارز

 

 

هرچند عوامل متعددی بر فرار مالیاتی تاثیر می گذارند ولی به نظر می رسد فاکتورهای اجتماعی در این زمینه تاثیر بیشتری دارد و شاید پس از ریشه یابی بسیاری از مسائل به عوامل اجتماعی رسید.

 

 

فرهنگ مالیاتی یکی از این عوامل است، فرهنگ مالیاتی مجموعه ای از طرز تلقی، بینش،آرمان ها، ارزش های اجتماعی، آگاهی ورفتار افراد در خصوص مالیات است.

 

پایین بودن سطح فرهنگ مالیاتی به ویژه هنگامی که با انگیزه سودجویی وسوداگری برخی افراد جامعه همراه شود می تواند نقش موثری در کاهش میزان مالیات‏های وصولی و افزایش فرار مالیاتی داشته باشد.از این رو یکی از ضرورت های نظام مالیاتی کارآمد، اشاعه ورشد فرهنگ مالیاتی یا مردمی کردن مالیات هاست.

 

نظام مالیاتی باید عوامل انگیزشی وتشویق کننده نظام تمکین داوطلبانه را کشف وتقویت وعوامل ضد تشویقی آن را شناسایی ومحدود کند.

 

 

در سالهای اخیر ارائه خدمات مناسب مالیاتی وفعالیت های اطلاع رسانی وفرهنگ سازی سعی در تشویق مودیان به رعایت قوانین مالیاتی شده است.اما فرهنگ سازی مالیاتی شاید در برخی موارد کارساز نباشدوافراد به هیچ شیوه ای نخواهند اقناع شوند و با دلایل و انگیزه های متفاوت اقدام به فرار مالیاتی کنند.

در ادامه بخوانید:  تهاتر بدهی های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی با مطالبات ازشرکتهای دولتی

 

 

بنابراین درکنار فرهنگ سازی مالیاتی تلاش های برای تعریف جرم مالیاتی ومشخص کردن مصادیق آن صورت گرفته است، قانون‌گذار پس از اصلاحات مکرر قوانین مالیاتی در ماده 274 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394 این پدیده اقتصادی را جرم‌انگاری و کیفر حبس برای آن پیش‌بینی نموده است. قانونگذار سعی نموده است تعریفی ازجرم مالیاتی در قانون مالیات‌های مستقیم ارائه نماید.

 

 

همانگونه که پیشتر اشاره شد فرار مالیاتی ابعاد وزمینه های گسترده ومتغیر دارد مسئله ای که روشها وشیوه های گوناگون مواجهه از اطلاع رسانی وفرهنگ سازی گرفته تا برخورد قانونی وقضایی را ایجاب می کند، فرار مالیاتی به هر روش وشیوه ای که باشد پدیده ای ضد اجتماعی است که منافع ملی وعمومی را تهدید می کند وفرصت جایگزینی امکانات ومنابع را از بین می برد و راه توسعه را دشوار وطاقت فرسا می کند.

 

 


برچسب ها:
..