معافیتهای مالیات بردرآمد حقوق

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
معافیتهای مالیات بردرآمد حقوق

حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده.

 

معافیتهای مالیات بردرآمد حقوق : ماده ۹۱:درآمدهای حقوق به شرح زیر از پرداخت مالیات معاف است

 

 

1. روسا و اعضای مأموریت‌های سیاسی خارجی در ایران و رؤسا و اعضای هیأت‌های نمایندگی فوق العاده دول خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل و همچنین روسا و اعضای هیأت‌های نمایندگی سازمان ملل متحد و موسسات تخصصی آن در ایران نسبت به درآمد حقوق دریافتی از سازمان و موسسات مزبور در صورتی که تابع دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند.

 

 

2. روسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان موسسات فرهنگی دول خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دول متبوع خود به شرط معامله متقابل

 

 

3. کارشناسان خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دول خارجی و یا موسسات بین‌المللی به ایران اعزام می‌شوند نسبت به حقوق دریافتی آنان از دولت متبوع یا موسسات بین‌المللی مذکور .

 

 

4. کارمندان محلی سفارتخانه‌ها و کنسول گریها و نمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند به شرط معامله متقابل.

 

 

5. حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده.

در ادامه بخوانید:  پایگاه اطلاعاتی مالیاتی

 

 

6. هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل.

 

 

7. مسکن در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.

 

 

8. وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن.

 

 

9. عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعا معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) این قانون.

 

 

10 خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین نامه‌های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می‌شود.

 

 

11. وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیما یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند.

 

 

12. مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (84) این قانون.

 

 

13. درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی ، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.

 

 

 

شاید بیان برخی از مباحث که جنبه آموزشی دارد در نگاه اول تکراری به نظر برسد :

 

در قانون حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده ، از پرداخت مالیات بر درآمد حقوق معاف شده است.( این مورد در سال ۹۴ به تصویب رسید و قبل از آن اگر در زمان اشتغال به کار نیروی کار به او پرداخت میشد، مشمول مالیات بود)
 

در ادامه بخوانید:  مالیات با نرخ صفر

مبالغ پرداختی به حقوق بگیر بابت هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل از پرداخت مالیات بر درآمدحقوق  معاف است اما هزینه سفر برای موارد دیگر از قبیل گردشگری، زیارت و … مشمول مالیات بر درآمد حقوق خواهد بود.

 

مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه برای استفاده کارگران، از پرداخت مالیات معاف می باشد. بر همین اساس مسکن واگذاری در محل کارخانه یا کارگاه و یا محل دیگری برای استفاده سایر کارکنان مانند مدیران، حسابداران، و پرسنل اداری ، مشمول مالیات بر درآمد حقوق می باشد و به عنوان درآمد غیر نقد حقوق و در صورت مازاد معافیت غیر نقدی حقوق لحاظ میشود.

 

خانه های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار میگیرد، از شمول مالیات بر درآمد خارج بوده، لذا خانه های ارزان قیمت سازمانی که در محل مذکور، در اختیار سایر کارکنان ( به غیر از کارگران ) قرار گیرد، به عنوان درآمد حقوق به حساب می آید و مطابق مقررات مربوطه مشمول مالیات بر درآمد حقوق میگردد. ( در صورت مازاد معافیت غیر نقد حقوق )

 

وجوه پرداختی کارفرمایان بابت هزینه معالجه کارکنان خود و یا افراد تحت تکفل آنها مشمول مالیات بر درآمد حقوق نیستند ولی باید با اسناد کافی ثبوت آن احراز گردد.
 

طبق قانون، ۵۰درصد از مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته، بخشوده میشود. البته نکته ایی که باید توجه نمود این است که اول باید مالیات حقوق فردی که در مناطق کمتر توسعه یافته مشغول است محاسبه گردد و بعد ۵۰ درصد از آن به عنوان این معافیت تعیین شود. که عکس این مورد یعنی احتساب ۵۰ درصد معافیت و بعد محاسبه مالیات بردرآمد حقوق، مورد تایید نخواهد بود.
 

در ادامه بخوانید:  معافیت مالیاتی برای واحدهای تولیدی و معدنی

همانطور که می دانید معافیت مالیات بر درآمد حقوق برای جانبازان محترم کشور، نیاز به درصد خاصی از جانبازی ندارد، بر این اساس کلیه جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، در صورتی که شرایط آنها احراز گردد، از مالیات حقوق معاف هستند. اما این مورد تنها منوط به درآمد حقوق می باشد و ارتباطی به درآمدهای دیگرشان مانند( درآمد مشاغل، درآمد املاک و… ) نخواهد داشت.

 

 


برچسب ها:
..