لایحه بودجه سال 1396

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۵ آذر ۱۳۹۵
لایحه بودجه سال 1396

حقوق زیر ۱.۵ میلیون تومان از مالیات معاف شد.طبق لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ که دولت به مجلس پیشنهاد کرده است. سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال آینده ۱۸ میلیون تومان در سال تعیین شده است که این میزان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه است.

 

لایحه بودجه سال 1396 امروز، چهاردهم آذرماه تقدیم مجلس شد. این بودجه از نگاه رییس‌جمهور، نخستین گام از برنامه جامع دولت برای دستیابی به رشد اقتصادی فراگیر، اشتغالزا و ضد فقر است.

 

 

بر این اساس، از نظر حسن روحانی، بودجه سال 1396 برمبنای دو رسالت تهیه و تنظیم شده که رسالت اول، ارائه خدمات از محل بودجه عمومی در بالاترین سطح کمیت و کیفیت با توجه به محدودیت منابع و رسالت دوم، اهرم کردن منابع بودجه دولتی برای فعال کردن و به حرکت در آوردن بخش غیردولتی در جهت ایجاد رشد و تحرک اقتصادی است.

 

 

 

حقوق زیر ۱.۵ میلیون تومان از مالیات معاف شد
بر اساس لایحه بودجه سال آینده سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

 

طبق لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ که دولت به مجلس پیشنهاد کرده است. سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال آینده ۱۸ میلیون تومان در سال تعیین شده است که این میزان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه است.

 

 

در بند الف تبصره شش لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ آمده است: سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سوم اسفند ۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۸ میلیون تومان در سال تعیین می‌شود.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم حسابداری - بخش سوم

 

 

گفتنی است حقوق های بیش از  ۱.۵ میلیون تومان تا سقف هفت برابر، از مابه‌التفاوت سقف تا همین رقم، باید ۱۰ درصد مالیات پرداخت کرده و نرخ مالیات حقوق‌های بیش از ۷ برابر هم ۲۰ درصد خواهد بود.

 

 

آن‌گونه که رییس‌جمهور اعلام کرده، منابع عمومی دولت در سال آینده 320 هزار میلیارد تومان خواهد بود؛ این رقم نسبت به قانون بودجه سال 1395 از رشد 9 درصدی و نسبت به پیش‌بینی عملکرد بودجه امسال 13 درصد رشد دارد.

 

 

نکته‌ای که در میان اعداد و ارقام بودجه سال آینده مشاهده می‌شود، شفافیت مالی است؛ به طوری که به نظر می‌رسد آخرین بودجه دولت یازدهم، نقطه آغاز ایجاد شفافیت مالی در بودجه و منع هر گونه عملیات مالی در خارج از بودجه خواهد بود.

 

 

اما مقایسه اعداد و ارقام لایحه بودجه سال 1396 با لایحه سال 1395 حاکی از آن است که بودجه سال آینده از حیث منابع و مصارف بالغ بر یک میلیون و 84 هزار و 939 میلیارد تومان خواهد بود.

در ادامه بخوانید:  ثبت الکترونیکی شرکت ها و موسسات غیرتجاری

 

 

بر این اساس، در لایحه بودجه سال 1396 درآمدهای دولت 159 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که نسبت به لایحه بودجه امسال، 12.7 درصد رشد پیدا کرده است. در لایحه بودجه سال 1395 درآمدهای دولت 149 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

 

 

در بخش منابع، 116 هزار میلیارد تومان برای واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، 44 هزار میلیارد تومان برای واگذاری دارایی‌های مالی برآورد شده است.

 

در بخش مصارف نیز 62 هزار میلیارد تومان مجموع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و 20 هزار میلیارد تومان تملک دارایی‌های مالی است.

 

 

از سوی دیگر، منابع و مصارف بودجه عمومی دولت 371 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

 

 

تراز عملیاتی منفی

 

– براساس لایحه بودجه پیشنهادی دولت، سال آینده 32 هزار 500میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر می‌شود. همچنین منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های مالی در سال 96، 42 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین براساس پیش بینی دولت، 9هزار میلیارد تومان، از واگذاری شرکت‌های دولتی عاید دولت می‌شود. همچنین منابع حاصل از استفاده از صندوق توسعه ملی 660میلیارد تومان برآورد شده است.

 

 

– کل درآمدهای دولت شامل درآمدهای مالیاتی، درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، درآمد حاصل از فروش کالا و خدمات و درآمد حاصل از جرایم و خسارت‌ها مبلغ 159 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.  همچنین سهم درآمدهای مالیاتی 113 هزار میلیارد تومان است.

در ادامه بخوانید:  هزینه های قابل قبول در قانون مالیاتها

 

 

–  براساس جداول بودجه، کل هزینه‌های دولتی 236 هزار میلیارد تومان بوده که سهم پرداخت یارانه‌ها 20 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. بر این مبنا تراز عملیاتی که حاصل اختلاف درآمدها و هزینه‌ها بوده، رقم منفی 76 هزار میلیارد تومان است. گفتنی است در سال 96، رقم 96 هزار میلیارد تومان بابت جبران خدمات کارکنان به عنوان هزینه در نظر گرفته شده است.

 

 

 

 

 


برچسب ها:
..