رفع ابهامات قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۵ آذر ۱۳۹۵
رفع ابهامات قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص

نامه های شماره ۸۲۲۳۳۰ و ۷۹۳۷۹۴ سازمان امور اداری و استخدامی درباره رفع ابهامات قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص

 

 

پس از ابلاغ قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص، ابهاماتی برای دستگاههای اجرایی بودجود آمد که سازمان امور اداری و استخدامی طی نامه شماره ۸۲۲۳۳۰ مورخ ۱۳۹۵/۸/۱۱ و ۷۹۳۷۹۴ مورخ ۹۵/۷/۲۷  به برخی از این ابهامات پاسخ داده است.

 

 

کاهش روزهای کاری هفته در تنظیم اوقات کار مشمولین قانون مذکور حکمی وجود نداشته و مفاد تبصره ۲ ماده واحده این قانون نیز صرفا به توافق با مسئولان در مورد زمان شروع و خاتمه کار آنان (در هر روز) تصریح شده است.

 

سازمان امور اداری و استخدامی کشور درخصوص پاسخ به استعلام ابهامات قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص در بخشی از نامه پاسخ استعلام شماره ۸۲۲۳۳۰ اعلام نموده است که نحوه اجرای مقررات قانون مذکور در بخش غیر دولتی در حوزه وظایف و اختیارات این امور نمی باشد.

 

همچنین سازمان امور اداری و استخدامی کشور درخصوص پاسخ به استعلام ابهامات قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص در بخش از پاسخ استعلام نامه شماره ۷۹۳۷۹۴ مورخ ۹۵/۷/۲۷ اعلام نموده است که کاهش روزهای کاری هفته در تنظیم اوقات کار مشمولین قانون مذکور حکمی وجود نداشته و مفاد تبصره ۲ ماده واحده این قانون نیز صرفا به توافق با مسئولان در مورد زمان شروع و خاتمه کار آنان (در هر روز) تصریح شده است.

 

در ادامه بخوانید:  ورشکستگی عادی ، به تقصیر و به تقلب

 

بنابراین تنظیم ساعات کاری در شش روز هفته کماکان به قوت خود باقی و دستگاههای اجرایی استانی مکلف به رعایت آن هستند.

 

 

ردیف مراجع اخذ تایدیه موضوع مورد تایید شرایط شمولیت قانون
۱ سازمان بهزیستی کشور گواهی تاییدیه میزان و شدت معلولیت کارمند بانو دارای معلولیت شدید یا همسر یا فرزند معلول شدید
۲ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گواهی تاییدیه بیماری صعب العلاج بیماری صعب العلاج
۳ سازمان ثبت احوال کشور ارائه تصویر شناسنامه معتبر دارای فرزندان زیر ۶ سال
۴ دادگستری گواهی دادگستری یا اسناد مثبته و نامه دادگاه سرپرست خانوار

 

 

شرایط و ضوابط اجرای این قانون در دستگاه‌های اجرایی
تأیید میزان و شدت معلولیت توسط سازمان بهزیستی، بیماران صعب العلاج توسط وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، فرزندان زیر شش سال با ارائه شناسنامه معتبر و زنان سرپرست خانوار با ارائه اسناد مثبته یا گواهی دادگاه معتبر خواهد بود.

در ادامه بخوانید:  انواع مرخصی

 
زمان شروع و خاتمه کار در اجرای این قانون با توافق مشمولان و مسؤولان مربوط آنان تعیین می شود.

 
کارفرمایان بخش غیردولتی از اعمال تخفیف پلکانی و یا تأمین بخشی از حق بیمه سهم کارفرما برخوردار می شوند.

 
بانوانی که براساس سایر مقررات از امتیاز کاهش ساعت کار بهره مند هستند تا زمانی که از مقررات مزبور استفاده می کنند و یا دستگاههای تابع مقررات اداری و استخدامی خاص که امتیازات مشابه این قانون را دارند، از شمول این قانون مستثنی می باشند.

 
در صورتی که مشمولان این قانون، همزمان شرایط استفاده از امتیاز آن و مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند و یا همزمان دارای شرایط مختلف مصرح در این قانون باشند، حق انتخاب یکی از امتیازات پیش بینی شده را دارند.

 
به منظور تأمین امنیت شغلی مشمولان این قانون در دوران استفاده از مزایای آن، دستگاههای اجرائی و کارفرمایان بخش غیردولتی مشمول این قانون نمی توانند به صرف استفاده بانوان از مزایای کاهش ساعات کار، آنان را اخراج کنند یا محل خدمت جغرافیایی آنها را تغییر دهند. هرگونه اخراج، جابه جایی و استخدام جایگزین آنان ممنوع است.

در ادامه بخوانید:  دستورالعمل ارزیابی عملکرد کارمندان و ضوابط تمدید قرارداد کارمندان غیررسمی

 
اعمال احکام این قانون، برای آن دسته از کارکنانی که پیش از تصویب این قانون در بخش غیردولتی به کارگرفته شده اند منوط به تأمین نظر کارفرما توسط دولت است.مهر.

 


برچسب ها:
..