نامه شماره ۸۰۸۲۰ درباره حق عائله مندی زنان شاغل

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲ آذر ۱۳۹۵
نامه شماره ۸۰۸۲۰ درباره حق عائله مندی زنان شاغل

پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد موضوع بند (۴) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری

 

آخرین نظریه معاونت حقوقی رییس جمهور در خصوص پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد موضوع بند (۴) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری. معاونت حقوقی رییس جمهور طی نامه شماره ۸۰۸۲۰/۱۵۲۲۴ مورخ ۱۳۹۵/۸/۴ در خصوص پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد موضوع بند (۴) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری نظر دادند.
انصاری معاونت حقوقی رییس جمهور تصریح کرده است که در نظرات گذشته معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز اعلام شده که زنان بدون همسر که متکفل مخارج فرزندان نباشند هم مشمول دریافت حق عائله مندی قرار می گیرند و تا زمانیکه مجلس حکم تفسیری بر خلاف بند ۴ ماده ۶۸ قانون مذکور نداده، برداشت مجریان ملاک عمل خواهد بود.

در ادامه بخوانید:  وظایف بیمه ای پیمانکار و کارفرما

 
بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان زن شاغل و بازنشسته و وظیفه بگیر مشمول این قانون که دارای همسر نبوده و یا همسر آنان معلول و یا از کارافتاده کلی می‌ باشد و یا خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله ‌مندی بهره ‌مند می‌ شوند.

 

 

اما یکی از مشکلاتی که در تفسیر این قانون در دستگاههای اجرایی وجود داشت این بود که برخی ادارات با اشاره به کلمه عائله مندی و ذکر زنان بدون همسر، این موضوع را به زنانی که همسر خود را به هر دلیلی از دست داده اند و فاقد شوهر هستند نسبت می دادند نه زنان مجرد و لذا از پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد اجتناب می کردند.

 

در ادامه بخوانید:  مبنای تشخیص مشاغل سخت و زیان آور

 

با پیگیری برخی مسئولان و استعلام های صورت گرفته، بالاخره مجوز رسمی پرداخت این حق به همه زنان کارمند صادر شده است. بر اساس ابلاغیه جدید حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهور به وزیر اقتصاد ، تاکید شده که پرداخت حق عائله مندی به کارکنان زن فاقد همسر بلامانع است.
در این نامه که در پاسخ به نامه ۶ مهرماه علی طیب نیا صادر شده، با اشاره به بند ۴ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری تاکید شده است که در صورتی که شرط “تحت تکفل بودن فرزند” برای حق عائله مندی زنان شاغل و بازنشسته، مورد نظر مقنن بود، کاربرد عبارت “و یا” در ماده قانونی مذکور، موردی نداشته است.

در ادامه بخوانید:  شرایط بازنشستگی در قانون تأمین اجتماعی

 


برچسب ها:
..