روز حسابدار

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ آذر ۱۳۹۶
روز حسابدار

فرصتی ارزشمند و مغتنم است برای قدرشناسی از خدمات حسابداران در همه‌ مناطق کشور و بالا بردن سطح آگاهی عمومی از نقش حسابداران در شفافیت اطلاعات مالی و پیشرفت فعالیت‌های اقتصادی کشور

 

روز حسابدار : جشن ملی حسابداران در ۱۷ آذرماه امسال برگزار می شود : تحقیقات بانک جهانی و صندوق بین‌الملی پول و اجرای نظام حکمرانی خوب نشان ‌داده است که حسابداری از مؤلفه‌های ضروری حکومت‌های مردم‌سالار و بنیاد شفاف‌سازی است که این موضوع باعث اهمیت دوچندان حرفه حسابداری و حسابرسی در جوامع پیشرفته جهان شده است.

 

فدراسیون  بین‌المللی حسابداران در سال 2007 در سی‌امین سالروز تاسیس خود برای نخستن بار روزهای 2 تا 8 دسامبر را به‌عنوان هفته حسابداری انتخاب و به تمام اعضای خود در سراسر جهان پیشنهاد کرد که در این هفته با برگزاری مراسم ویژه‌ای از حسابداران کشور خود تجلیل به عمل آورند و حرفه حسابداری و نقش حسابداران را در شفافیت اطلاعات مالی و توسعه‌ی اقتصادی کشور، به عموم بشناسانند.

 

 

به دنبال این اعلام، در سال 1386، جامعه حسابداران رسمی ایران و انجمن حسابداران خبره ایران به‌عنوان اعضای پیوسته‌ فدراسیون بین‌المللی حسابداران، تاریخ 14 تا 21 آذرماه هرسال را هفته حسابداری و 15 آذر را به‌عنوان روز حسابدار، در ایران اعلام کردند که در پی آن، هر سال برنامه‌های ویژه‌ای برای گرامیداشت هفته حسابداری و روز حسابدار در ایران برگزار می‌شود.

 

در ادامه بخوانید:  روز کارگر

 

روز حسابدار، ذهن هر شنونده را به دو موضوع مهم معطوف می‌دارد:نخست آنکه، از یکسو ذهن‌ها متوجه اشخاصی می‌شود که علاوه بر تجربه و تخصص، راه دشوار خدمت به سلامت مالی کشور را بر پایه‌ اصول اخلاق حرفه‌ای که پیوندی ناگسستنی با حسابداری دارد برگزیده‌اند. دوم آنکه، هم‌اکنون صدها هزار نفر حسابدار با درجات مختلف صلاحیت تخصصی، مهارت و تجربه در بخش‌های عمومی، خصوصی و تعاونی کشور به خدمت اشتغال دارند.

 

 

از ۱۴ تا۲۱ آذرماه هرسال را به عنوان هفته حسابداری و روز ۱۵ آذرماه را به عنوان روز حسابدار نامگذاری نموده اند.

 

 

آمار اولیه حرفه حسابداری کشور

١,۵‌ میلیون نفر شاغل در حرفه حسابداری، ۴۶١ هزار نفر دانشجوی رشته کارشناسی حسابداری، ٢٨٠ مؤسسه حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی با بیش از دوهزارو ۴٠ حسابدار رسمی که حدود ١٠ هزار نفر کارکنان شاغل در این مؤسسات که درآمد حرفه حسابرسی در سال گذشته بالغ بر ۴۵٠‌ میلیارد تومان بوده است.

در ادامه بخوانید:  پیشرفت در حسابداری - بخش بیست و چهارم

 

ازطرف‌دیگر ایران با دارابودن ١۴٠ نفر دکترای حسابداری و بیش از چهار هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد حسابداری رتبه نخست را در خاورمیانه داراست.

 

 

این‌چنین جامعه بزرگی در کشور ما یکی از علائم و شاخصه‌های رشد نیروی انسانی به شمار می‌رود که کمتر رشته‌ای به این شاخصه‌ها دست یافته است.

 

 

در فراسوی مرزهای کشور نیز حداقل ۵٠ نفر پرفسور و دکترای حسابداری ایرانی در رشته حسابداری در دانشگاه‌های معتبر و مشهور به‌ویژه در آمریکا و انگلستان مشغول تدریس هستند که نمونه آن پرفسور ذبیح الله رضایی، پرفسور عبدالمحمدی، پرفسور سعید روحانی، پرفسور محسن شریفی و دکتر شاهرخ تهرانیان، از برجسته‌ترین استادان رشته حسابداری در دانشگاه‌های آمریکا بود.

جامعه حسابداری ایران مفتخرست که توانسته است سخنگویانی برجسته در فرامرزهای ایران داشته باشد و همچون سایر فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر آسمان پرستاره نیروی انسانی ایران را روشن‌تر کند.

در ادامه بخوانید:  ماده ۱۴ قانون صدور چک

 

 

روز حسابدار، به منظور برگزاری جشن یا پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای انتخاب نشده است تا به بهانه‌ های مختلف از مسوولیت حرفه‌ای خویش در این روز بکاهیم. بلکه، فرصتی ارزشمند و مغتنم است برای قدرشناسی از خدمات حسابداران در همه‌ مناطق کشور و بالا بردن سطح آگاهی عمومی از نقش حسابداران در شفافیت اطلاعات مالی و پیشرفت فعالیت‌های اقتصادی کشور، همچنین عرضه‌ چالش‌های پیش‌روی حرفه‌ حسابداری به فعالان و مدیران اقتصادی کشور، تا توسعه‌ ظرفیت حسابداری کشور و ارتقای منزلت اجتماعی و حقوق مادی و معنوی شاغلان حرفه‌ حسابداری را مورد بازخوانی و توجه قرار دهند.

 


برچسب ها:
..