بخشنامه معافیت مالیات حقوق

دسته: حقوق و دستمزد , مالیات
بدون دیدگاه
شنبه - ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
بخشنامه معافیت مالیات حقوق

پرداخت کنندگان حقوق در بخش دولتی و غیردولتی مکلفند حسب مقررات ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات بر درآمد حقوق پرداختی یا تخصیصی به کارکنان خود را طبق مقررات ماده 85 قانون یادشده محاسبه و کسر و تا پایان ماه بعد ضمن انجام سایر تکالیف قانونی به اداره امور مالیاتی محل پرداخت نمایند.

 

بخشنامه معافیت مالیات حقوق : میزان معافیت مالیات بردرآمد حقوق سال ۱۳۹۶ (بخشنامه ۲۰۰/۹۶/۸ مورخ ۹۶/۱/۳۰ سازمان امور مالیاتی)

 

 

سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۰۳ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۶، مبلع دویست و چهل میلیون (۲۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سال تعیین گردیده است و نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ مذکور و تا ۵ برابر آن مشمول مالیات سالانه ( ۱۰%) و به نسبت مازاد آن (۲۰%) است .

 

 

لذا پرداخت کنندگان حقوق در بخش دولتی و غیردولتی مکلفند حسب مقررات ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات بر درآمد حقوق پرداختی تخصیصی به کارکنان خود در سال ۱۳۹۶ را طبق مقررات ماده ۸۵ قانون یاد شده محاسبه و کسر و تا پایان ماه بعد ضمن انجام سایر تکالیف قانونی به اداره امور مالیاتی محل پرداخت نمایند.

 

 

سید کامل تقوی نژاد- رییس سازمان امور مالیاتی

 

نرخ مالیات مذکور بر درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی است و مازاد بر مبلغ مذکور تا پنج برابر آن مشمول مالیات سالیانه ۱۰ درصد و به نسبت مازاد آن ۲۰ درصد است.

 

 

به موجب این مصوبه میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع ماده ۵۷ و ۱۰۱ قانون مالیات مستقیم (کسبه) سالانه ۱۸۰ میلیون ریال (ماهانه تا یک و نیم میلیون تومان) تعیین می‌شود.

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۶ بند (الف) تبصره ۶ این لایحه را به تصویب رساندند که بر اساس آن سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳ /۱۲/ ۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۶، مبلغ دویست و چهل میلیون (۲۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سال تعیین می‌شود.

 

براساس این گزارش در ماده 84 قانون مالیات های مستقیم آمده است:

 

ماده 84 میزان معافیت مالیات بردرآمد سالانه مشمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع، هرساله در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود.

 

 

حقوق ماهانه زیر ۲ میلیون تومان معاف از مالیات شد+ سند

 

 

 

مالیات حقوق فردی که در ماه ۲۰ میلیون تومان دریافتی دارد با جدول معافیت حقوق سال ۱۳۹۶ چگونه باید حساب شود؟
هر سال طبق قانون، سازمان امور مالیاتی کل کشور میزان معافیت حقوق را بر اساس بودجه تنظیم شده برای آن سال تنظیم و برای اجرا ابلغ میکند.

 

 

طبق بخشنامه ارسالی سازمان امور مالیاتی میزان معافیت مالیاتی حقوق در سال ۹۶ ۲۴۰۰۰۰۰۰۰ریال درسال است و تا ۵ برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰% میشود.مازاد این میلغ با نرخ ۲۰% محاسبه خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها

 

 

مثال:

فردی که حقوق ماهیانه او فرضا ۲۰میلیون تومان باشد برای محاسبه مالیات بر حقوق او این گونه محاسبات را انجام میدهیم:

حقوق سالانه                               ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰ =۱۲*۲۰۰۰۰۰۰۰۰ریال

مشمول مالیات                             ۲۱۶۰۰۰۰۰۰۰=۲۴۰۰۰۰۰۰۰ – ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰

 

 

مرحله اول :                    از مبلغ ۲۱۶۰۰۰۰۰۰۰ میزان ۵ برابر معافیت سالانه یعنی ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰ را کسر میکنیم سپس مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰ (همان ۵ برابر معافیت سالانه ) را با  ۱۰درصد حساب میکنیم.

 

 

مرحله دوم :                  در مرحله بعد  الباقی ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰ تا ۲۱۶۰۰۰۰۰۰۰ را با نرخ  ۲۰درصد محاسبه و سپس نتایج حاصل از مرحله اول و دوم را یاهم جمع میکنیم .

 

 

حاصل همان مالیات حقوق سالانه برای ۲۰میلیون دریافتی حقوق میشود. برای حساب کردن مالیات ماهانه نتیجه را بر ۱۲ ماه تقسیم خواهیم کررد.

تمام محاسبات در جدول اکسل زیر در اختیار شما قرار داده شده است

 

 

نکاتی که باید در معافیت مالیات حقوق سال ۱۳۹۶ به آن باید دقت کرد مواردیست که در زیر مطرح میشود:

 

 

معافیت مالیات حقوق تا ۵ برابر میزان معافیت سالانه را با نرخ ۱۰درصد اعمال میکنیم.

این مقدار در سالهای قبل ۷ برابر بود .

مورد بعدی معافیت مالیات حقوق سال ۹۶ برای بخش دولتی و خصوصی یکسان سازی شد.

 

 

http://bayanbox.ir/view/8978394573707706064/tax96.jpg

 

 


توضیحات سایت :

 

براساس ماده 85 قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب 31-04-1394،

نرخ مالیات بردرآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ مذکور و تا 7 برابر آن مشمول مالیات سالانه ده درصد (10%)

 و نسبت به مازاد آن بیست درصد (20%) است،

 

 

ماده 57 قانون مالیاتهای مستقیم : در مورد شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده (84) این قانون از درآمد مشمول سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات می‌باشد .

 

مشمولان این ماده باید اظهارنامه مخصوصی طبق نمونه‌ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچ گونه درآمد دیگری ندارند .

 

اداره امور مالیاتی مربوط باید خلاصه مندرجات اظهارنامه مودی را به اداره امور مالیاتی محل سکونت مودی ارسال دارد و در صورتی که ثابت شود اظهارنامه مودی خلاف واقع است مالیات متعلق به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد .

در ادامه بخوانید:  آیین نامه اجرایی ماده 107 اصلاحی قانون مالیات

 

در اجرای حکم این ماده حقوق بازنشستگی و وظیفه دریافتی و جوایز و سود ناشی از سپرده‌های بانکی درآمد تلقی نخواهد شد .

 
تبصره 1:
حکم این ماده در مورد فرزندان صغیری که تحت ولایت پدر باشند جاری نخواهد بود .

 
تبصره 2:
در صورتی که سایر درآمدهای مشمول مالیات ماهانه مودی کمتر از مبلغ مذکور در این ماده باشد ، آن مقدار از درآمد مشمول مالیات اجاره املاک که با سایر درآمدهای مودی بالغ بر مبلغ فوق باشد معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات خواهد بود .

 

 

ماده 101 قانون مالیات های مستقیم :درآمد سالانه مشمول مالیات مودیان موضوع این فصل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مقررات این فصل در موعد مقرر تسلیم کرده‌اند تا میزان معافیت موضوع ماده (84) این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد آن به نرخ‌های مذکور در ماده (131) این قانون مشمول مالیات خواهد بود . شرط تسلیم اظهارنامه برای استفاده از معافیت فوق نسبت به عملکرد سال 1382 به بعد جاری است .

 
تبصره 1:
در مشارکت‌های مدنی اعم از اختیاری و قهری شرکا حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد و مبلغ معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و باقی مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود . شرکایی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می‌گردد . در صورت فوت احد از شرکا وراث وی به عنوان قائم مقامقانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هرکدام کسر خواهد شد .

 
تبصره۲:
در صورتی که هر شخص حقیقی دارای بیش از یک واحد شغلی باشد، مجموع درآمد واحدهای شغلی وی با کسر فقط یک معافیت موضوع این ماده مشمول مالیات به نرخهای مذکور در ماده(۱۳۱) این قانون می‌شود.

 

 

ماده 131 قانون مالیات ها : نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد به شرح زیر است:

 
۱ـ تا میزان پانصد میلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (۱۵%)

در ادامه بخوانید:  عدم الزام مالکان و اشخاص موضوع تبصره ۱۱ ماده ۵۳ به تسلیم اظهارنامه مالیاتی املاک

 
۲ـ نسبت به مازاد پانصد میلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا میزان یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (۲۰%)

 
۳ـ نسبت به مازاد یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵%)

 
تبصره ـ به ازای هر ده درصد (۱۰%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

 

 


بخشنامه تعیین میزان معافیت مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۳۹۵ ابلاغ شد که بر اساس آن سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران ۱۵۶میلیون ریال در سال تعیین شده است.

 

بخشنامه میزان معافیت مالیاتی سال ۹۵ حقوق کارکنان از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردید، بدین ترتیب سقف معافیت ۳،۰۰۰،۰۰۰ریال در ماه و۱۵۶،۰۰۰،۰۰۰درسال می باشد و از حقوق و دستمزد خرداد ماه قابلیت اعمال و کسر را دارد.

 

در این بخشنامه آمده است:

 

با عنایت  به بند (الف) تبصره (6) قانون بودجه سال 1395 کل کشور که به‌موجب آن سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 3-12-1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 1395،

 

مبلغ یکصد و پنجاه و شش میلیون (156000000) ریال در سال تعیین گردیده است .

 

 

سقف معافیت مالیاتی حقوق در ۱۰ سال گذشته

سال

سقف معافیت مالیاتی سالانه (ریال)

سقف معافیت مالیاتی ماهیانه (ریال)

۱۳۸۵

۲۵.۹۲۰.۰۰۰

۲.۱۶۰.۰۰۰

۱۳۸۶

۲۷.۲۴۰.۰۰۰

۲.۲۷۰.۰۰۰

۱۳۸۷

۲۹.۴۰۰.۰۰۰

۲.۴۵۰.۰۰۰

۱۳۸۸

۵۰.۰۰۰.۰۰۰

۴.۱۶۶.۰۰۰

۱۳۸۹

۵۲.۵۰۰.۰۰۰

۴.۳۷۵.۰۰۰

۱۳۹۰

۵۸.۲۰۰.۰۰۰

۴.۸۵۰.۰۰۰

۱۳۹۱

۶۶.۰۰۰.۰۰۰

۵.۵۰۰.۰۰۰

۱۳۹۲

۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۸.۳۳۰.۰۰۰

۱۳۹۳

۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۳۹۴

۱۳۸.۰۰۰.۰۰۰

۱۱.۵۰۰.۰۰۰

۱۳۹۵

۱۵۶.۰۰۰.۰۰۰

۱۳.۰۰۰.۰۰۰

۱۳۹۶

۲۴۰.۰۰۰.۰۰۰

۲۰.۰۰۰.۰۰۰

 

 

 


برچسب ها:
..