فرض تداوم فعالیت و استارت آپ ها

دسته: کسب و کار
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۴ آبان ۱۳۹۵
فرض تداوم فعالیت و استارت آپ ها

شرکت‌های استارت‌آپی آن هم با زیان‌های بسیار بالا در سال‌های آغازین فعالیت خود، قطعاً نمی‌توانند تداوم فعالیت داشته باشند.

 

یکی از موضوعات بسیار مهم رسیدگی به دفاتر مالیاتی شرکت‌های استارت‌آپی است. با توجه به این موضوع رفتار پرسنل ادارات امور مالیاتی کشور گاهی بسیار عجیب و شگفت‌انگیز است.

 

غالباً آنها با دید وصول مالیات با موضوع رفتار می‌کنند. یک از مفروضات در حسابداری وجود فرضی به نام فرض تداوم فعالیت است. در حسابداری فرض بر این است که یک واحد اقتصادی برای یک مدت طولانی و قابل پیش‌بینی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

بر اساس این فرض ادارات امور مالیاتی حتی زیان‌های ناشی از فعالیت اولین سال شرکت را نیز قبول ندارند زیرا شرکت باید از اولین روز با نقشه راه درستی حرکت کند و زیان‌دهی شرکت به ندرت قابل قبول است.

 

از این‌رو مدل استارت‌آپی‌ها با توجه به شرایط بازار و عموماً زیان پنج‌سال اول فعالیت آنها، با روش‌های حسابداری و سیاست‌های سازمان امور مالیاتی مغایرت دارد. از نظر مالیاتی زمانی که یک شرکت زیان می‌دهد راحت‌ترین و بی‌دردسرترین و البته منصفانه‌ترین کار ممکن عدم قبول دفاتر حسابداری استارت‌آپ‌هاست و مالیات آنها نیز از طریق ضرایب موجود یا افزایش درآمدهای مربوطه محاسبه می‌شود.

 

این به دلیل فرض تداوم فعالیت است و ادارات امور مالیاتی که نیز خود محق دریافت و وصول مالیات از شرکت‌ها هستند، با فرض اینکه شرکت‌های استارت‌آپی آن هم با زیان‌های بسیار بالا در سال‌های آغازین فعالیت خود، قطعاً نمی‌توانند تداوم فعالیت داشته باشند، بهترین موضوع دریافت مالیات از شرکت‌هایی است که وجود فعالیت آنها در سال‌های آینده در هاله‌ای از ابهام است. با توجه به مطالب ذکرشده باید با استفاده از روش‌های حسابداری مالی و مالیاتی نسبت به تهیه درست گزارش‌های مالی و مالیاتی اقدام کرد.

در ادامه بخوانید:  کارت بازرگانی و مالیات

 
اینکه چگونه و با استفاده از کدام روش‌های حسابداری و مالیاتی می‌توان به این موضوع دست یافت خود نیز به صورت جداگانه قابل بحث و بررسی است ولیکن با استفاده از یک سیستم گزارش‌دهی بسیار دقیق و مناسب جهت فعالیت‌های انجام‌شده در سیستم مالی و حسابداری یک شرکت استارت‌آپ و با طراحی سیستمی ساده جهت نتیجه‌گیری آسان‌تر رسیدگی‌کنندگان مالیاتی می‌توان تا میزان قابل توجهی مانع از وضع مالیات‌های کلان شد و بدین سبب نیز هزینه‌های استخدام حسابداران و مشاوران مالی و مالیاتی اتفاق می‌افتد که خود برای شرکت‌های استارت‌آپی تازه‌تاسیس دغدغه جدیدی به وجود می‌آورد که در اینجا تئوری فزونی منافع بر مخارج را باید در نظر گیرند.

 

 

نمونه‌هایی‌ از رویدادها یا شرایطی‌ که‌ به‌تنهایی‌ یا درمجموع‌ ممکن‌ است‌ تردیدی‌ عمده‌ درباره‌ وجود فرض‌ تداوم‌ فعالیت‌ ایجاد کند، به‌ شرح‌ زیر است‌. این‌ فهرست‌، تمامی‌ موارد ممکن‌ را دربر نمی‌گیرد و وجود یک‌ یا چند مورد از آنها نیز لزوما به‌ معنای‌ وجود ابهام‌ بااهمیت‌ یا اساسی‌ نمی‌باشد.

 

 

نشانه‌های‌ مالی‌

·فزونی‌ کل‌ بدهیها بر کل‌ داراییها یا فزونی‌ بدهیهای‌ جاری‌ بر داراییهای‌ جاری‌.

در ادامه بخوانید:  نرم افزار حسابداری با سورس باز

·نزدیک‌ شدن‌ سررسید بدهیهای‌ با شرایط‌ غیر قابل‌ تغییر که‌ دورنمایی‌ واقع‌بینانه‌ برای‌ پرداخت‌ یا تمدید آنها وجود ندارد یا اتکای‌ بیش‌ از حد بر استقراض‌ کوتاه‌مدت‌ برای‌ تامین‌ مالی‌ داراییهای‌ بلندمدت‌.

 

 

نشانه‌های‌ قطع‌ حمایت‌ مالی‌ از جانب‌ دولت‌ و یا بستانکاران‌.

فزونی‌ جریانهای‌ خروجی‌ بر جریانهای‌ ورودی‌ وجوه‌ نقد حاصل‌ از عملیات‌، طبق‌ صورتهای‌ مالی‌ تاریخی‌ یا پیش‌بینی‌ شده‌.

نامساعد بودن‌ نسبتهای‌ مالی‌ اصلی‌.

 

 

زیانهای‌ عمده‌ عملیاتی‌ یا کاهش‌ عمده‌ در ارزش‌ داراییهای‌ مورد استفاده‌ در ایجاد جریانهای‌ وجوه‌ نقد.

نپرداختن‌ سود سهام‌ یا تاخیر طولانی‌ در پرداخت‌ آن‌.

ناتوانی‌ در پرداخت‌ بموقع‌ حسابهای‌ پرداختنی‌.

 

 

ناتوانی‌ در رعایت‌ شرایط‌ مقرر در قراردادهای‌ وام‌.

تغییر شرایط‌ خرید کالا و دریافت‌ خدمات‌ از اعتباری‌ به‌ نقدی‌.

ناتوانی‌ در تامین‌ منابع‌ مالی‌ لازم‌ برای‌ تولید و عرضه‌ محصول‌ اصلی‌ جدید یا سایر سرمایه‌گذاریهای‌ ضروری‌.

 

 

نشانه‌های‌ عملیاتی‌

از دست‌ دادن‌ مدیران‌ کلیدی‌ بدون‌ جایگزینی‌ آنان‌.

از دست‌ دادن‌ بازار عمده‌ فروش‌ محصولات‌، مجوز یا امتیاز ساخت‌ با اهمیت‌ یا تامین‌کننده‌ اصلی‌ کالا و خدمات‌.

مشکلات‌ کارگری‌ یا کمبود مواد اولیه‌ و قطعات‌ مهم‌.

 

 

سایر نشانه‌ها

عدم‌ رعایت‌ الزامات‌ مربوط‌ به‌ سرمایه‌ یا سایر الزامات‌ قانونی‌.

وجود دعاوی‌ حقوقی‌ در جریان‌ علیه‌ واحد مورد رسیدگی‌ که‌ درصورت‌ صدور رای‌ به‌ محکومیت‌ واحد مزبور، تحمل‌ نتایج‌ آن‌ احتمالا خارج‌ از توان‌ واحد مورد رسیدگی‌ است‌.

در ادامه بخوانید:  نقش مشاوران مالی در سرنوشت یک برند

تغییر قوانین‌ یا سیاستهای‌ دولت‌ به‌ گونه‌ای‌ که‌ آثار مالی‌ منفی‌ بر واحد مورد رسیدگی‌ داشته‌ باشد.

 
به عنوان مثال یک شرکت استارت‌آپی نوپا که نمی‌تواند هزینه‌های یک نفر پرسنل را در ماه تحمل کند، قطعاً تحمل هزینه‌های حسابداری نیز برایش سخت است و دست آخر شاید مالیات وضع‌شده از حق‌الزحمه‌های پرداخت‌شده کمتر شود؛ یعنی مخارج شرکت بیش از منافع آن واحد کار می‌شود.

 
با توجه به رفتار سازمان امور مالیاتی کشور، شرکت‌ها و فعالان استارت‌آپی نیز می‌توانند فعالیت‌هایی شامل بحث و گفت‌وگو با مسئولان ذی‌ربط، تهیه و تدوین روش‌های حسابداری و مذاکره جهت دریافت‌ معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های استارت‌آپی به خصوص استارت‌آپ‌های تازه‌تاسیس و هر گونه اقدام لازم دیگری که می‌تواند گره‌ای از مشکلات شرکت‌های مربوطه این بازار را باز کند، داشته باشند.

 

 


برچسب ها:
..