آزمون‌ کارشناسان رسمی دادگستری

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۰ آبان ۱۳۹۵
آزمون‌ کارشناسان رسمی دادگستری

اطلاعيه شوراي عالي كارشناسان رسمي دادگستري درباره‌ تاريخ پرينت كارت،محل رفع نقص كارت و زمان‌ برگزاري آزمون كارشناسان رسمي دادگستري سال 1395

 

ضمن‌ آرزوی‌ توفیق‌ برای‌ داوطلبان آزمون‌ کارشناسان رسمی دادگستری سال 1395، بدین‌ وسیله‌ به‌ اطلاع‌ می‌رساند آزمون در صبح روز جمعه مورخ 95/8/14  در 11 شهرستان برگزارخواهد شد.

 

فرآیند برگزاری آزمون از ساعت 9:30 صبح روز جمعه مورخ 95/8/14 آغاز و درهای ورود به جلسه امتحان نیمساعت قبل از شروع فرآیند بسته خواهد شد، لذا کلیه داوطلبان می‌بایست قبل از بسته شدن درهای ورودی در محل حوزه امتحانی خود حاضر باشند.

 

لینک مربوط به پرینت کارت شرکت در آزمون برای کلیه داوطلبان از روز دوشنبه مورخ 1395/8/10 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. لذا کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون‌، برای تهیه پرینت کارت شرکت در آزمون باید در تاریخ تعیین شده به شرح فوق

 

به سایت سازمان سنجش به آدرس مذکور(قسمت آزمونهای استخدامی و …) مراجعه و با وارد نمودن اطلاعات درخواستی یک نسخه پرینت از کارت شرکت در آزمون تهیه نمایند و براساس زمان، تاریخ و آدرس تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه نمایند. بدیهی است برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و هم چنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است.

 

 

داوطلبان چنانچه در خصوص مندرجات کارت شرکت در آزمون مغایرتی مشاهده نمودند، لازم است برای اصلاح مورد یا موارد مذکور در روز پنجشنبه مورخ 95/8/13 از ساعت 8:30 الی 12:00 و 14:00 الی 17:00 براساس جدول شماره 2 (دو) اطلاعیه پرینت کارت به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص مراجعه نمایند.

 

 

شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری


اقسام کارشناسان دادگستری
به طور کلی کارشناسان به دو دسته تقسیم می ­شوند:

کارشناس رسمی: به افرادی گفته می شود که افزون بر دارا بودن تخصص لازم در رشته مربوطه پروانه کارشناسی را نیز دارا باشند.

کارشناس غیر رسمی: به افرادی گفته می شود که با داشتن تخصص و آگاهی لازم در رشته ای ویژه، پروانه کارشناسی رسمی نداشته باشد. به موجب ماده 29 قانون مربوط به کارشناسان رسمی مصوب 23 بهمن 1317 هرگاه در فن معینی کارشناس رسمی نباشد، دادگاه ها و دادسراها و مقامات صلاحیت دار می­ توانند هر موقع که احتیاج به انتخاب کارشناس در آن فن داشته باشند، از بین کسانی که شغل و حرفه و معلومات آنها مربوط به آن فن است یک یا چند نفر معتمد را به سمت کارشناس انتخاب کنند.

 


تشکیلات بخش کارشناسی رسمی عبارتند از:

1) شورای عالی کارشناسان رسمی؛ شورای عالی کارشاسان از هیجده نفر عضو، به انتخاب کارشناسان کل کشور، به تناسب تعداد کارشناسان عضو هر کانون در تهران، برای مدت چهار سال تشکیل می­ شود وانتخاب دوباره آنان برای یک دوره دیگر بلامانع است.

2) کمیسیون صلاحیت واولویت های اخلاقی؛ این کمیسیون از پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل تشکیل می­ شود. دو عضو اصلی و یک عضو علی البدل از بین حقوقدانان توسط رئیس قوه قضاییه انتخاب و بقیه اعضا از بین کارشناسان رسمی به پیشنهاد شورای عالی کارشناسان و تایید رئیس قوه قضاییه منصوب می­ شوند.مدت عضویت هر عضو در کمیسیون چهار سال می­ باشد.

در ادامه بخوانید:  انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی

3) کانون کارشناسان رسمی دادگستری استانها؛ این کانون در در مراکز استانهایی تشکیل می­ شود که حداقل سی نفر کارشناس رسمی مقیم داشته باشد و به عنوان کانون استان شناخته می­ شوند و دارای شخصیت حقوقی مستقل غیر دولتی، غیر انتفاعی و غیر سیاسی می­ باشند؛ تا زمانی که در مرکز استانی کانون مستقل تشکیل نشده کارشاسان رسمی آن استان عضو نزدیکترین کانون به آن استان خواهند بود.

 


ارکان کانون کارشناسان رسمی
کانون کارشناسان رسمی از ارکان پنج گانه زیر تشکیل می ­شود:

 

1) مجمع عمومی کانون کارشناسان؛ هر استان از کارشناسانی که در حوزه آن استان اشتغال به کارشناسی دارند و حائز شرائط زیر باشد تشکیل می­ گردد:
‌أ. پروانه کارشناسی آنان دارای اعتبار باشد؛
‌ب. حق عضویت خود را تا تاریخ تشکیل مجمع عمومی پرداخت کرده باشند؛
‌ج. در حال تعلیق از کارشناسی نباشند؛

 

2) هیئت مدیره؛ در استان تهران هیئت مدیره کانون کارشناسان از یازده نفر عضو اصلی و سه نفر عضو علی­البدل و دو نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی­البدل تشکیل شده است و در سایر استانها دارای پنج عضو اصلی و دو نفر عضو علی­البدل و دو نفر بازرس تشکیل شده است که برای مدت چهار سال از طرف مجمع عمومی انتخاب می ­شوند.

 

3) هیئت بازرسان؛ هیئت بازرسان که از کارشناسان می­باشند تعدادشان سه نفر که دو نفر بازرس اصلی و یک نفر عضو علی­البدل تشکیل شده است که بطور جداگانه از هیئت مدیره در مجمع عمومی با رای مخفی انتخاب خواهند شد.

 

4) شورای کارشناسی؛ شورای کارشناسی از روساء یا نمایندگان رشتههای مختلف کارشناسی که با انتخاب کارشناسان رشته مورد نظر تشکیل می­ شود.

 

5) دادسرا و دادگاه انتظامی؛ دادسرای انتظامی کارشناسان رسمی، مرجع رسیدگی به تخلفهای کارشناسان و تعقیب آنان است.دادستان دادسرای انتظامی از بین کارشناسان رسمی از سوی مجمع عمومی عادی برای مدت چهار سال انتخاب می ­شود.

 


شرایط کارشناسان رسمی

به موجب ماده دوم قانون راجع به کارشناسان رسمی شرائط زیر برای اخذ پروانه کارشناسی رسمی لازم است:

1. داشتن تخصص کامل در علم یا فن معین؛
2. داشتن بیش از 25 سال؛
3. عدم شهرت به فساد اخلاق و تجاهر به استعمال مسکر و افیون؛
4. عدم محکومیت به جنایت و محکومیت به جنحه که مستلزم محرومیت از حقوق اجتماعی یا مستلزم محرومیت از شغلی است که در آن دارند. هم چنین عدم محکومیت به کلاهبرداری، خیانت در امانت، سرقت و ورشکستگی به تقلب؛
5. عدم محکومیت به انفصال ابد از خدمات دولتی؛
6. نباید تحت ولایت و قیمومت کسی باشد؛

در ادامه بخوانید:  جدول اقساط کارتهای اعتباری

 

شرایط گرفتن پروانه کارشناسی رسمی دادگستری

در حال حاضر با توجه به ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه و آیین نامه اجرایی آن، پروانه کارشناسی و مجوز آن از دو راه امکان پذیر است :

 

1. پروانه کارشناسی رسمی دادگستری از کانون
در ماده 15 قانون مذکور آمده است که متقاضیان اخذ پروانه کارشناسان رسمی علاوه بر دارا بودن وثاقت باید واجد شرائط زیر باشند:
‌أ. متدین به دین اسلام و یا یکی از اقلیتهای شناخته شده در قانون اساسی و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران،
‌ب. داشتن تابعیت ایرانی
‌ج. نداشتن پیشینه کیفری
‌د. عدم اعتیاد به مواد مخدر

 
‌ه. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروههای غیر قانونی یا مخالف اسلام
‌و. داشتن دانش نامه کارشناسی یا بالاتر در رشته مورد تقاضا و حداقل پنج سال سابقه تجربی در رشته مربوط بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور. هرگاه در رشته مورد نیاز دوره تحصیلی کارشناسی یا بالاتر وجود نداشت، در این صورت افراد با دارا بودن مدرک دانش نامه کارشناسی یا بالاتر در هر رشته و حداقل پانزده سال سابقه کار در آن رشته می توانند متقاضی اخذ پروانه کارشناس رسمی باشند؛

 
‌ز. دارا بودن حداقل بیست و پنج سال سن در پایان مهلت ثبت نام
‌ح. موفقیت در آزمون علمی و تجربی و گزینش صلاحیت اولویتهای اخلاقی

 
‌ط. گذراندن دوره کارآموزی به مدت یک سال تحت نظر کارشناس رسمی­ ای که بیش از ده سال سابقه کارشناسی رسمی داشته و به عنوان کارشناس راهنما با معرفی هیئت مدیره کانون مربوط
‌ی. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی

 

2. مجوز کارشناسی از قوه قضاییه
از اشخاصی که دارای شرائط ماده 15 قانون مزبور هستند و صلاحیت آنها نیز تایید شد، امتحان کتبی گرفته و سپس از آنها مصاحبه گرفته می ­شود.پذیرفته شدگان کارشناسی رسمی باید به مدت شش ماه نزد یکی از کارشناسان رسمی که در رشته مربوط، دست کم 5سال سابقه کارشناسی دارد، کارآموزی نماید.

 

پذیرفته شدگان در هنگام گرفتن پروانه کارشناسی باید در حضور کمیسیونی که مرکب از رئیس دادگاه ودادستان استان و رئیس اداره فنی سوگند یاد کنند تا پروانه کارشناسی به آنها داده شود. مدت اعتبار پروانه کارشناسی رسمی دو سال است که برای مدتهای مشابه قابل تمدید است.


وظایف کارشناسان رسمی دادگستری

کارشناسان رسمی مانند وابستگان دادگستری از حیث رعایت جهات اخلاقی و نظم در کار تکالیفی را بر عهده دارند.از جمله:

 

1) کارشناس رسمی مکلف است اسراری را که در اثر انجام شغل خود از آن مطلع می شود حفظ کنند و در صورت تخلف از آن علاوه بر کیفر انتظامی به مدت شش ماه تا دو سال حبس تادیبی محکوم خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  نرخ‌های جدید سود تسهیلات بانکی

 

2) دریافت هر وجه یا مالی از اشخاص ذینفع غیر از آنچه که دادگاه یا آیین نامه وزارت دادگستری تعیین کرده ممنوع است. در صورت تخلف به مجازات مرتشی محکوم می­ شود؛ در مواردی که تادیه دستمزد کارشناسی کلا یا بعضا به عهده معسر باشد کارشناس رسمی باید نسبت به معسر موقتا مجانی رسیدگی و اظهار عقیده کند.

 

و نیز نسبت به دعاوی که مدعی به آن کمتر از یکهزارم ریال است در صورتی که دادگاه یا مقامی که تعیین کارشناس نموده نظر به عدم اهمیت به موضوع رسیدگی مجانی را مقتضی بداند، هر یک از کارشناسان رسمی مکلفند اینگونه ارجاعات دادگاه یا مقام صالحیتدار دیگر را که تعداد آن نسبت به هر یک نباید در سال از سه مورد تجاوز نماید بدون مطالبه حق­الزحمه رسیدگی کرده اظهارعقیده نماید.هزینه مسافرت کارشناسان نیز بر اساس کیلومتر شماری مقرر گردیده است.هرگاه به واسطه سازش اصحاب دعوا کارشناسی موقوف شود، کارشناسان به تناسب وقتی که در مقدمات صرف کردند دستمزد خواهند گرفت.

 

3) کارشناس رسمی باید در گزارشهای خود نزاکت را رعایت کند؛

4) کارشناس رسمی باید دارای دفاتر منظمی بوده و نامه ­هائی را که راجع به کارشناس است در آنجا بایگانی کند؛

5) کارشناس رسمی مکلف است در مواقعی که مقام صلاحیتدار معین می کند در جلسه دادرسی یا در محلی که مقرر شده حاضر شود مگر اینکه عذر موجهی داشته باشد.

 


منابع مطالعاتی مناسب برای آزمون کارشناس رسمی کدامند؟

طبق قوانین موجود، سوالات باید از منابع دانشگاهی طرح شوند. سطح سوالات در سطح دوره کارشناسی یا لیسانس می باشد و بیشتر جنبه کاربردی دارند که متقاضی باید با توجه به دانش تخصصی و تجربه کاری خود بتواند به آنها پاسخ دهد.

سوالات هر رشته با توجه به نوع کاری که کارشناس رسمی انجام خواهد داد طرح شده و امکان دارد تستی یا تشریحی یا ترکیبی از هر دو باشد. البته بررسی آزمون های کارشناس رسمی سال های قبل نشان می دهد در اکثر رشته ها به خصوص رشته های پر متقاضی، آزمون تستی برگزار شده است.

مواد امتحانی برای هر رشته کارشناس رسمی دروس تخصصی مربوط به رشته مورد تقاضا و قوانین و مقررات مربوط به کارشناسی می باشد. از آنجا که منابع خاصی برای مطالعه اعلام نمی گردد، یکی از بهترین منابع برای آمادگی آزمون کارشناس رسمی، مطالعه و بررسی سوالات آزمون های سال های قبل است.

 


برچسب ها:
..